سه شنبه , ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / سرخط خبرها / بارش‌های اخیر کسری مخازن آب زیرزمینی را جبران نمی‌کند

یک مسئول:

بارش‌های اخیر کسری مخازن آب زیرزمینی را جبران نمی‌کند

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان قم گفت: بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی چند دهه گذشته که باعث ممنوعه و بحرانی شدن دشت‌ها شده است با بارندگی‌های خوب اخیر به کلی جبران نخواهد شد.

قنات قاسم‌آباد

‌علیرضا عرب بافرانی گفت: به لطف و عنایت خداوند طی دو ماه گذشته بارندگی‌های مطلوبی در کشور و استان رخ داد و باعث آبگیری بیش از ۸۰ درصدی مخازن سدهای کشور گردید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، وی افزود: به دنبال سریز شدن سد گلپایگان در اوایل فروردین ماه سال جاری سد کوچری نیز در آستانه سریز شدن است؛ ضمن اینکه سد ساوه پس از ۲۴ سال در اوایل اردیبهشت ماه سریز کرد.

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب استان قم با تشریح وضعیت آب زیرزمینی دشت‌های استان تصریح کرد: بارندگی‌های کم سابقه ماه‌های اخیر هم باعث افزایش منابع آب سطحی شده و هم موجب بهبود منابع آب زیرزمینی خواهد شد ولی فعلاً بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی چند دهه گذشته که باعث ممنوعه و بحرانی شدن دشت‌ها شده است با بارندگی‌های خوب اخیر به کلی جبران نخواهد شد.

عرب بافرانی یادآورشد: استمرار خشکسالی دو دهه اخیر و برداشت‌های بی رویه از ذخایر استراتژیک آب زیر زمینی کشور در حال حاضر مخزن آب زیرزمینی کشور را با کسری حدود ۱۳۰ میلیارد متر مکعبی مواجه کرده است.

وی گفت: در این راستا وزارت نیرو با هدف کنترل و بهبود شرایط موجود طی ده سال اخیر با اقداماتی چون برخورد با چاه‌های غیر مجاز، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌ها، نصب کنتورهای هوشمند و چندین پروژه دیگر سعی در مدیریت وضع موجود کرده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

خداحافظی با لاستیک سنگین دولتی برای همیشه/ قیمتها ۲۵ درصد رشد کرد

از خرداد ماه سال گذشته، با تصویب ستاد اقتصادی دولت، لاستیک سنگین از زمره کالاهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *