صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / حریق خطوط لوله در امیدیه به طور کامل مهار شد

با اطفای حریق خط ۱۲ اینچ انتقال گاز مایع

حریق خطوط لوله در امیدیه به طور کامل مهار شد

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از اطفای کامل حریق خط لوله ۱۲ اینچ انتقال مایعات گازی در حدفاصل امیدیه-اهواز خبر داد و گفت: با توجه به خاموش شدن آتش خط لوله ۴۲ اینچ انتقال نفت در شب گذشته (۱۶ اردیبهشت)، حریق در این منطقه به طور کامل مهار شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, خط لوله انتقال نفت میدان کرنج به سمت پالایشگاه اصفهان روز گذشته (۱۶ اردیبهشت‌ماه) بر اثر برخورد یک دستگاه بیل‌مکانیکی دچار نشت نفت و حریق شد و به دلیل نزدیکی خط ۱۲ اینچ انتقال مایعات گازی با خط ۴۲ اینچ، این خط لوله نیز آتش گرفت.
پس از این حادثه، همکاران شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری اقدام‌های لازم را برای مهار نشت نفت و حریق خطوط لوله و همچنین جلوگیری از گسترش ابعاد حادثه در دستور کار قرار دادند که با مجموع فعالیت‌های انجام شده، حریق اصلی که در خط لوله ۴۲ اینچ انتقال نفت حادث شده بود، عصر روز دوشنبه (۱۶ اردیبهشت) مهار شد و تلاش‌ها برای مهار حریق خط ۱۲ اینچ انتقال مایعات گازی ادامه یافت.
احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که هم‌اکنون در محل حادثه حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار شانا عنوان کرد: ساعتی پیش، حریق خط انتقال مایعات گازی نیز خاموش و به این ترتیب آتش‌سوزی هر دو خط لوله به‌طور کامل مهار شد.
وی با بیان اینکه با اقدام‌های پیشگیرانه انجام شده در این حادثه، آسیبی به اهالی، احشام یا اموال‌شان وارد نشده است، از همراهی مسئولان استانی و شهری و همکاری جهادی کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب قدردانی کرد.
ابراهیم پیرامون، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در این باره گفت: نشست ستاد بحران این شرکت امروز (سه‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت)، در محل حادثه برگزار شد و موارد مختلف از جمله اسپید کردن خط گازمایع و ادامه تخلیه گاز از طریق گودال گازمایع ۵۰۰ برای اطمینان از جریان نیافتن گاز مایع به محل حادثه، امکان فراهم‌سازی تخلیه نفت موجود در خطوط آسیب دیده وسالم به‌وسیله پمپ‌های تخلیه سیار، ایجاد استخرهای موقت برای جمع آوری نفت باقیمانده، تنگ‌تر کردن حلقه محل حادثه با لحاظ الزام‌های ایمنی و آتش نشانی و استفاده از لجستیک ترابری در دستور کار قرار گرفت.
وی یادآور شد: عملیات آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش خط لوله ۱۲ اینچ گاز مایع امکان‌پذیر نبود، زیرا ممکن بود پس از خاموش کردن آتش، گاز مایع موجود به دلیل تراکم‌پذیری بالا در فضای اطراف منتشر و منجر به انفجار شود.

همچنین مطالعه کنید:

چرا بنزین سوپر کم شده است؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، فاطمه کاهی با بیان اینکه ایران اکنون ظرفیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *