صفحه اصلی / استان ها / یزد / برداشت این روزهای مرغوبترین خوشمزه های کویر

برداشت این روزهای مرغوبترین خوشمزه های کویر

هرچند امسال باغات میوه ابرکوه از خسارت سرمازدگی مصون ماندند ولی به گفته متولیان این بخش، در برخی مناطق این شهرستان طوفان به باغ‌های گوجه‌سبز بعضاً تا ۷۰ درصد و به باغات زردآلو ۲۰ تا ۳۰ درصد خسارت وارد کرده است.

گوجه سبز

به گزارش کسب و کار نیوز به وجود دو هزار و ۱۰۰ هکتار باغات زردآلو و گوجه‌سبز در ابرکوه اشاره و اظهار می‌کند: بیش از ۹۰ درصد از تولیدات این باغات مربوط به بخش مرکزی شهرستان ابرکوه از جمله دهستان فراغه، مریم‌آباد و منطقه علوی است.

وی با بیان این که سطح زیرکشت دو محصول نامبرده نسبت به سال‌های گذشته هیچ تغییری نداشته است، می‌گوید: متوسط عملکرد تولید در رابطه با زردآلو ۱۸ تُن در هکتار و متوسط عملکرد گوجه‌سبز نیز ۱۰ تا ۱۲ تُن است.

پیش‌بینی برداشت ۳۵ هزار تُن زردآلو و گوجه‌سبز

غیب‌اللهی با اشاره به آغاز برداشت گوجه‌سبز در ابرکوه، پیش‌بینی می‌کند که امسال از باغات گوجه‌سبز این شهرستان حدود ۵ هزار تُن و از باغات زردآلو نیز حدود ۳۰ هزار تُن محصول برداشت شود.

وی اضافه می‌کند: خوشبختانه بارندگی‌های اخیر و تغییرات جوی (سرمازدگی) هیچ‌گونه خسارتی به محصولات باغی ابرکوه وارد نکرده اما از سوی دیگر باد و طوفان‌های شدید فروردین‌ماه امسال در برخی مناطق از جمله مریم‌آباد و علوی در مورد گوجه‌سبز بعضاً تا ۷۰ درصد و در رابطه با زردآلو ۲۰ تا ۳۰ درصد خسارت به کشاورزان وارد کرده است.

این مسئول در رابطه با جبران خسارت کشاورزان منطقه نیز می‌گوید: هر محصولی که قابلیت بیمه شدن را داشته باشد، الزاماً باید توسط کشاورزان بیمه شود تا در صورت خسارت مورد حمایت دولت قرار گیرند لذا کشاورزانی که محصولات خود را بیمه نکرده باشند، طبیعتاً از هیچ‌گونه حمایتی برخوردار نخواهند بود.

آبیاری ۷۰ درصد از باغات با سیستم تحت‌فشار

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه در ادامه عنوان می‌کند: هم‌اکنون بیش از ۷۰ درصد از باغات گوجه‌سبز و زردآلو ابرکوه با سیستم‌های نوین تحت‌فشار آبیاری می‌شوند که این روش نه تنها تأثیر منفی بر کاشت و برداشت محصولات نداشته بلکه موجب افزایش کیفیت محصول نیز شده است.

وی ابراز می‌کند: بسیاری از کشاورزان محصول گوجه‌سبز خود را به میادین میوه و تره‌بار استان‌های یزد، کرمان، اصفهان و تهران ارسال می‌کنند تا حتی المقدور دست واسطه‌ها کوتاه شود.

وی ادامه می‌دهد: برخلاف گوجه‌سبز ابرکوه که بیشتر مصرف داخلی داشته و به شهرهای مختلف کشور ارسال می‌شود، زردآلوی ابرکوه از مرغوبیت و طعم خاصی برخوردار است و علاوه بر بازار داخلی، به کشورهای حوزه خلیج‌فارس و روسیه نیز صادر می‌شود.

غیب‌اللهی با تأکید بر اینکه میزان هدر رفت زردآلوی ابرکوه کمتر ۱۰ درصد است، می‌گوید: زردآلوی ابرکوه به دلیل نوبرانه بودن، قیمت خام فروشی مناسبی دارد لذا اگر بنا باشد به فرآورده‌های دیگر تبدیل شود، صرفه اقتصادی مطلوبی ندارد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

زندان‌

لغو تمام بازدیدها از زندان‌های استان یزد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, «رضا ذوالفعلی‌نژاد» با اشاره به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *