سه شنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
صفحه اصلی / ورزشی / فوتبال و فوتسال / باشگاه تراکتورسازی: آقای براتی به شائبه‌ها دامن نزنید

باشگاه تراکتورسازی: آقای براتی به شائبه‌ها دامن نزنید

معاونت حقوقی باشگاه تراکتورسازی به اظهارات اخیر براتی واکنش نشان داد.

تیم تراکتورسازی

به گزارش کسب و کار نیوز، باشگاه معاونت حقوقی باشگاه تراکتورسازی نسبت به اظهارات اخیر براتی، رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

پیرو مصاحبه‌ی آقای براتی، رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، پیرامون بحث شرط‌بندی که در رسانه‌ها نیز قرارگرفته است، با ابراز تأسف نسبت به این اظهارات نسنجیده و برخلاف اخلاق حرفه‌ای و اصول حقوقی، معاونت حقوقی باشگاه تراکتورسازی پاسخی پیرامون ادعاهای مطرح‌شده نسبت به این اظهارات به شرح ذیل در دو بخش حقوقی و اخلاق حرفه‌ای ارائه می‌نماید که با التفات به اصل ضرورت بی طرفی رکن قضائی رسیدگی کننده و ایجاد شائبه در این خصوص تا در آینده شاهد چنین اظهارنظرهایی توسط کارکنان و کارمندان فدراسیون فوتبال نباشیم:

۱- از منظر حقوقی:

الف- سنگین‌تر بودن مجازات شرط‌بندی به نسبت مقررات فیفا در شرایطی که این عمل در جامعه ما و ازنظر شرع جرم انگاری شده است و ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی برای آن حبس و شلاق مدنظر قرار داده است امری است بدیهی و نمی‌توان میزان آن را با کشورهایی که شرط‌بندی و قمار در آن‌ها آزاد است مقایسه نمود. کما اینکه بنا بر فرمایش ایشان در همین مصاحبه، میزان جریمه نقدی مقررات ما مطابق شرایط جامعه تدوین گردیده است اما در خصوص میزان محرومیت‌ها ظاهراً مدنظر قرار دادن این شرایط خاص از درجه اهمیت برخوردار نیست. این تفاوت دیدگاه در این موضوع جای سوال است.

ب- بند ۳ ماده ۷۳ مقررات انضباطی بیان می‌کند که: «اگر بعد از خاتمه لیگ، ادعایی مبنی بر تبانی مطرح شود این موضوع نمی‌تواند منجر به تغییر نتایج شود و مسابقه مذکور هم تکرار نخواهد شد اما سایر مجازات‌ها قابل‌اعمال هستند.» مطابق این بند به‌وضوح امکان تکرار یا تغییر نتیجه در فرض تبانی و نقض سلامت مسابقات و تأثیر ناروا و غیرقانونی بر روند یک مسابقه و یا نتیجه آن با التفات به مقررات ذیل ماده ۷۲ وجود دارد. استدلال و مستندات ما نیز در پرونده موجود است و انتشار آن ازنظر قانونی و اخلاقی صحیح نیست.

۲- از منظر حرفه‌ای:

الف- حتماً باید بررسی شود تا مشخص گردد اظهارنظر آقای براتی بر اساس اطلاع ایشان از محتویات پرونده بوده است یا خیر. درصورتی‌که مشخص شود ایشان بر اساس اطلاعات محرمانه پرونده اظهارنظر نموده‌اند، از فدراسیون فوتبال ایران درخواست رسیدگی به این نقض محرمانگی گسترده را توسط یکی از کارکنان فدراسیون را خواستاریم و باید با ایشان برخورد جدی شود تا در آینده شاهد این قبیل اقدامات نباشیم. از سوی دیگر اگر ایشان هیچ اطلاعی از محتویات پرونده ندارند، موافق اصول حرفه‌ای نیست و بهتر است ایشان قبل از اظهارنظر حتماً این موضوع را عنوان نمایند و در مصاحبه نیز تأکید نمایند تا شائبه‌ای برای فوتبال دوستان به وجود نیاید. به‌عنوان یک همکار به شما پیشنهاد می‌کنم تا با رعایت اصول حرفه‌ای، مانع از دامن زدن به شائبه‌هایی که امروزه در فوتبال کشور وجود دارد شوید.

ب- جناب براتی، شما در کمیته تدوین مقررات وظایفی دارید و به شما پیشنهاد می‌کنم وظایف خود را پیگیری نمائید و به‌روزرسانی مقررات و رفع کاستی‌های قانونی را انجام دهید. ارکان قضائی فدراسیون در صورت لزوم، ازنظر شما به‌عنوان کارشناس بهره خواهند برد. بهتر بود در همین راستا و این مسئله به سراغ بخشنامه شماره ۱۴۲۴ فیفا رفته بودید و دستورالعمل ضمیمه این بخشنامه را در مقررات ما منظور می‌فرمودید. همچنین بهتر است به جای حضور در رسانه‌ها، اساسنامه فدراسیون را مطالعه و اصلاح نمائید که ابهام و ایراد در آن بسیار است.

ج- شما باوجود چنین مصاحبه‌هایی موجب می‌شوید تا کمیته محترم در هنگام رسیدگی خود با فشار رسانه‌ها مواجه گردد که بهتر است چنین جو رسانه‌ای توسط خود کارکنان فدراسیون ایجاد نگردد.

در پایان موکداً اعلام می‌دارد باشگاه تراکتورسازی با تمکین از قوانین و مقررات موضوعه و طرح موضوع در ارکان ذیصلاح مراتب را پیگیری نموده و از هرگونه اقدامی جهت احقاق حقوق باشگاه و هواداران دریغ نخواهیم نمود.

معاون حقوقی باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتورسازی تبریز

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

رونالد کومان

مسی با باشگاه مشکل داشت نه من

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ورزش سه, رونالد کومان سرمربی جدید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *