صفحه اصلی / ورزشی / سایر رشته های ورزشی / سیاست‌های جدید ورزش همگانی کشور اعلام شد

سیاست‌های جدید ورزش همگانی کشور اعلام شد

نخستین نشست هم اندیشی فدراسیون ورزشهای همگانی با رؤسای هیئت‌های ورزشی و انجمن‌های تحت پوشش به منظور ارائه سیاست‌های جدید فدراسیون ورزشهای همگانی برگزار شد.

ورزش همگانی

به گزارش کسب و کار نیوز، در این نشست دکتر افشین ملایی سفیددشتی سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی، مباحث مطروحه مربوط به ورزش کشور را در سطح کلان دانست و گفت: توسعه ورزش همگانی کشور صرفاً محدود به یک فدراسیون خاص نیست و وزارت ورزش و جوانان به عنوان ستاد و فدراسیون ورزش‌های همگانی به عنوان صف باید به یک ادبیات مشترک در این زمینه برسند.

وی همچنین به ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت‌های ملی اشاره کرد و گفت: زمانی که ظرفیت‌های ملی مطرح می‌شود، منظور تمام ظرفیت هاست، به طور مثال در طول سالیان گذشته از کدام ظرفیت فرهنگی برای ترویج ورزش همگانی استفاده شده است. با توجه به گستردگی مساله فرهنگ، کدام بعد فرهنگی در خدمت فرهنگ سازی برای ورزش همگانی قرار گرفته است تا ورزش به عنوان یک باور در ذهن شهروندان نهادینه شود.

سرپرست فدراسیون در ادامه افزود: از چهار تا هشت سال آینده از ادبیاتی که برای توسعه ورزش همگانی از آن استفاده خواهد شد ادبیات علمی است. هدف ما داشتن جامعه فعال و اصلاح نگرش عموم مردم است. اگر ما به عنوان دست اندرکاران حوزه ورزش همگانی گرد هم آمدیم، باید بدانیم اصلی ترین مأموریت ما در حوزه آموزش و اقدامات ترویجی، اصلاح نگرش عامه مردم است.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین مأموریت سازمان آموزشی ما ارتقا سواد حرکتی در رده‌های پایه است گفت: مأموریت اصلی ما برگزاری دوره‌های تخصصی در رده‌های سنی نیست. ما باید با یک سازماندهی جدید به سمتی برویم که مردم توسعه ورزش همگانی، فواید آن و نیز تأثیراتی که در زندگی شأن خواهد داشت را در ادبیات ما، فضای مجازی و صدا و سیما بشنوند و عادت کنند. این که ورزش برای زیست ما ضروری ست، ورزش برای جامعه و تربیت فرزندان ما با اهمیت است. این اصلی‌ترین مأموریت ماست که بتوانیم اکثریت را به این سمت سوق بدهیم و مردم را دعوت به مشارکت هرچه بیشتر در ورزش همگانی کنیم. اولین موردی که اهمیت دارد سازماندهی نهادهای آموزشی، افکار عمومی و اصلاح نگرش عمومی است که قطعاً به آن خواهیم پرداخت.

دکتر ملایی با اشاره به برخی از مشکلات موجود در حوزه ورزش همگانی اظهار داشت: امروزه محیط فعال از عوامل مؤثر در توسعه ورزش همگانی است، هر جا که انسان زیست می‌کند، کار می‌کند، بایستی امکان دسترسی به فعالیت‌های ورزشی، امکانات ورزشی برای او فراهم بشود، ما باید انجام و دسترسی به فعالیت ورزشی را به گونه‌ای برای شهروندان تعریف کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه باشد، اگر من به عنوان یک شهروند برای ورزش کردن، باید روزانه ۲۰ هزار تومان خودم و خانواده ام برای ورزش کردن بپردازم، مسلماً این یک نکته منفی است، در حوزه‌ای که می‌دانیم تورم یک مشکل جدی است. بنابراین توسعه عادلانه، جانمایی آگاهانه امکانات ورزشی از زمره عواملی است که باید مورد توجه دست اندرکاران طراحی شهری خصوصاً شهرداران قرار بگیرد.

وی بر نقش شهرداری‌ها در توسعه زیر ساخت‌های ورزشی تاکید کرد و گفت: توسعه زیر ساخت‌های ورزشی مأموریت فدراسیون‌های ورزشی نیست. در وهله نخست، از مأموریت‌های ذاتی شهرداری‌هاست، امروز استان فارس تلاش قابل توجهی را برای بدل کردن شیراز به عنوان شهر دوچرخه به عنوان یک کاندید جهانی انجام داده است. همکاران ما در این استان بر اساس مکانیسم‌های که برای پیش نگاری فرآیندهای جمعیتی و کانون‌های جمعیتی وجود دارد به این نتیجه رسیدند که با توجه به روند رشد خودرو و افزایش جمعیت، اگر تغییر در الگوی نقل و انتقال مردم و کالا ایجاد نکند، در ظرف بیست سال آینده خیابان‌های شهر شیراز از حجم خودرو قفل خواهد شد. این مساله را تعمیم بدهید، به سایر کلان شهرها، این اتفاق دارد رخ می‌دهد. در بحث توسعه زیرساخت‌های شهری مبتنی بر فعالیت بدنی، آن پیشگام و مسئول فدراسیون و هیأت‌های ورزش‌های همگانی استان‌ها هستند که باید با استاندار، شهردار و هر یک از متولیان استان که به ورزش همگانی مرتبط است رایزنی و آنها را مجاب کند که در توسعه زیرساخت‌ها فعالیت بدنی را مبنا قرار دهد.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی با اشاره به برنامه‌های این مدیریت در سال جدید افزود: در گام نخست، ذهن و بینش مردم را نسبت به ورزش کردن تغییر می‌دهیم و آن را به عنوان یک ضرورت در ذهن مردم جا بیاندازیم. سیستم دوم، محیط را فعال می‌کنیم، در سیستم سوم، تولید برنامه‌هایی را باید داشته باشیم که هر شهروند و هر گروه جمعیتی متناسب با نیازهایش، این ظرفیت را در برنامه‌های ما ببیند که مشارکت کند. یعنی کهنسالان ما نیاز به برنامه‌های متفاوت دارند، یعنی بانوان ما، خردسالان ما یک راهبرد مشخص و کلیشه را نمی‌توانیم برای آحاد جامعه فرموله کنیم. نمی‌توانیم بدون مطالعه وضعیت اجتماعی، اقتصادی و امنیتی، جغرافیایی و فردی مردم، برنامه تدوین کنیم و انتظار مشارکت میلیونی مردم داشته باشیم. مردم ما باهوش‌اند، زمانی در فرآیندی مشارکت می‌کنند که پیش از هر چیز تشخیص داده باشند که برنامه‌ای که برای آنها تدوین شده است، متناسب با نیازها و واقعیت‌های محیط آنان بوده و در صورت استفاده اثر مثبت دارد و به نیازهایشان پاسخ می‌دهد، در آن مشارکت می‌کنند. هر جا مشارکت پایین است نشان می‌دهد که آن برنامه متناسب با نیازها و واقعیت‌های محیط آنان نبوده است. سیستم چهارم، سیستم‌های فعال است، سیستم‌های فعال کاری است. رئیس هیأت باید به عنوان محور اساسی در استان خود ایفای نقش کند، ببینیم چه مهارت‌هایی نیاز است، چه اطلاعات و دانشی مورد نیاز است بنابراین رؤسای هیأت‌های ورزش همگانی استان‌ها مآموریت دارند، با تعامل مستمر با اساتید و دانشگاه شهر و استان خود در تعامل بوده و منادی علمی و عملی توسعه ورزش‌های همگانی در ابعاد چهارگانه در استان خود باشند.

دکتر افشین ملایی سفیددشتی گفت: الان ما هنوز داریم با استفاده از فرآیند ترغیب که یکی از فنونی است که مردم را به سمت فعالیت‌های جدید سوق می‌دهد، استفاده می‌کنیم. در دنیای امروز استفاده از ترغیب دیگر متعارف نیست. چرا که مردم نسبت به آن واکنش منفی نشان می‌دهند، چرا که متناسب با نیاز مردم نیست و مردم امری که این چنین تبلیغ می‌شود را به مثابه ایدئولوژی می‌پندارند، که دارد از سوی گروهی به آنها تحمیل می‌شود. بنابراین در مشارکت و تولید برنامه‌ها باید مردم را ببینیم.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی و مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: پایش فعالیت‌ها نیز گام بعدی است. در حال حاضر به طور دقیق چند درصد مردم ایران در ورزش همگانی مشارکت می‌کنند؟ ممکن است تحقیقات مقطعی را انجام بدهیم ولی به نتایج این تحقیقات کمتر می‌توان توجه کرد. پس پاسخ چیست؟ استفاده از مرجع پایش ملی، مرکز آمار ایران. که یک مرجع رسمی است. ما طی جلساتی که با مرکز ملی آمار داشتیم، مقرر شد در پایان هر سال آمار دقیقی از مشارکت مردم در ورزش همگانی داشته باشیم.

ملایی با ابراز اینکه اولین ابزاری که فدراسیون ما برای تغییر نگرش در اختیار دارد کمپین‌های آگاهی بخش هستند عنوان کرد: ما باید در سطح ملی، به صورت هماهنگ متناسب با اصول تولید خبر و مبانی خبری و متناسب با مخاطب خودمان پویش‌های خبری آگاهی بخش را راه اندازی کنیم، ما برای امسال حدود ۱۰ رویداد و مناسبت ملی و بین المللی را در نظر گرفتیم، که در آن باید تمام قسمت‌های ورزش کشور اطلاعات علمی را مبتنی بر همان هدف از طریق پویش‌ها در کل کشور داشته باشند. مردم باید حساس بشوند، پس برگزاری کمپین‌های استانی در تمامی شهرها و در تمامی کانون‌های جمعیتی را به عنوان یک ضرورت وجهه همت خود قرار دهید.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه هدف از برگزاری کارگاه‌ها نیاز مردم است گفت: هدف اصلی این کارگاه‌ها صرفاً تربیت مربی در یک رشته نیست. ما باید از عناصری که در جامعه نفوذ کلام دارند، مانند مادران در خانواده، روحانیون، افراد مشهور که گروهی مردم به آنها علاقمند هستند استفاده و به این افراد آموزش بدهیم که ادبیات ما را در حوزه تندرستی به مخاطب برسانند، قطعاً، یک بخش از این افراد ما مربیان ما خواهند بود. اگر کارگاه‌هایی هم برگزار شود کارگاهی خواهد بود که مبتنی بر نیاز مردم باشد.

وی اظهار داشت: مأموریت فدراسیون ورزش‌های همگانی سلامت ملی است. ما امانت دار تندرستی و سلامت ملی مردم ایران هستیم. ما محور اصلی هستیم که باید تندرستی را با استفاده از جذابیت‌های ورزش ترویج کنیم. اگر ما شکست بخوریم، خسران ملی اتفاق می‌افتد. اگر ما در یک رشته ورزشی شکست بخوریم مثلاً در مسابقات آسیایی، سال بعد جبران می‌کنیم. اگر نتوانیم به صورت ضربتی ۴۰ درصد مردم را که دچار چاقی هستند را اصلاح کنیم دچار خسران ملی می‌شویم.
ملایی ادامه داد: طرح پایش ملی یکی از اساسی‌ترین نیازهای ورزش همگانی کشور است،، اکنون وزارت بهداشت به این نکته رسیده است که عامل مرگ و میر ایرانیان بیماری‌های مسری و واگیر دار نیست. در رأس بیماری‌ها سرطان هستند، که سرطان‌ها ناشی از کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی است. شفا بخش ملت ایران و حل معضل کم تحرکی، تنها ورزش است.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های همگانی در پایان با تاکید بر لزوم توجه به اصل سوم قانون اساسی گفت: اصل سوم قانون اساسی اشاره به تربیت بدنی رایگان دارد، چرا تربیت بدنی رایگان وجود ندارد، عدم مطالبه‌گری جامعه ورزش کشور موجب این مسئله شده اینکه ما از قانونگذار باید تربیت بدنی رایگان را طلب کنیم. چرا که افرادی که این اصل را در قانون اساسی درج کرده‌اند می‌دانستند که ورزش همانند تنفس برای اعضای جامعه ضروری و حیاتی است.
گفتنی است در ادامه این نشست برخی از رؤسای هیأت‌ها و انجمن‌ها به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود در خصوص ورزش همگانی پرداختند. در این جلسه رؤسای هیئت‌های ورزش همگانی استان‌های سراسر کشور، نواب رئیس بانوان و همچنین رؤسای ۲۷ انجمن و ۵۷ کمیته ورزشی تحت پوشش فدراسیون حضور داشتند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

شهلا بهروزی‌راد

ماموریتم در توکیو کسب مدال پارالمپیک است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, شهلا بهروزراد در ارزیابی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *