صفحه اصلی / اجتماعی / محیط زیست / خاک مناطق سیل‌زده را هدر ندهیم

خاک مناطق سیل‌زده را هدر ندهیم

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: هنگام تخلیه خاک در مناطق سیل‌زده آن را به مناطق امن دپو منتقل کنیم تا بتوانیم بعد از شرایط تخلیه اضطراری برای استفاده مجدد از آن برنامه‌ریزی کنیم.

پاکبان‌های مناطق سیل زده

هوشنگ جزی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر دستگاه‌های مسئول در حال تخلیه خاک و رسوبات از مناطق مسکونی و خانه‌های شهرهای سیل‌زده هستند، اظهار کرد: در گزارش مسئولان بیشتر به این نکته اشاره می‌شود که خاک و رسوبات از داخل مناطق سیل‌زده تخلیه شده است اما گزارشی از اینکه این خاک و رسوبات در کجا ریخته می‌شود، در دسترس نیست.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد برنامه‌ای برای استفاده مجدد از خاکی که سیل آن را شسته و به پایین دست آورده است نداریم، تصریح کرد: اگر این خاک صرفا برای تخلیه سریع به آبراهه‌ها و رودخانه‌ها ریخته شود با سیل‌های احتمالی بعدی مجدد به پایین‌دست و به سمت مناطق مسکونی حرکت می‌کند.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: متاسفانه برای مسائل این چنینی از پیش برنامه‌ریزی نشده است و در حال حاضر نیز که در شرایط اضطرار قرار داریم، مردم انتطار دارند که خاک به‌سرعت از خانه و محل‌شان خارج شود. چنانچه از قبل برای این موضوع برنامه‌ریزی کرده بودیم الان می‌توانستیم این خاک را به منطقه امن دپوی رسوبات منتقل کنیم.

به گفته جزی، سیل وقتی وارد مناطق دشتی می‌شود مواد مغذی خاک را با خود همراه می‌کند و در نتیجه خاک مناطق پایین‌دست را غنی‌تر می‌کند.

وی با بیان اینکه سیل‌های اخیر حجم زیادی خاک و رسوبات همراه خود داشتند، توصیه کرد که این خاک و رسوبات در رودخانه‌ها و آبراهه‌ها دپو نشود.

جزی در پایان تاکید کرد: هنگام تخلیه خاک مناطق سیل‌زده می‌توان آن‌ها را به مناطق امن دپو منتقل و از آن‌ها برای کشاورزی، فعالیت‌های صنعتی مانند آجرپزی یا در مناطقی که خاک آن‌ها از دست رفته است، استفاده کنیم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

بارندگی

سامانه بارشی جدید به کشور وارد می شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، صادق ضیاییان افزود: امروز (۲۶ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *