صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / بنیان اخلاق پزشکی در ایران بر اساس ارزش‌های فرهنگی، اصول اسلامی و اخلاقی است

معاون آموزشی وزیر بهداشت:

بنیان اخلاق پزشکی در ایران بر اساس ارزش‌های فرهنگی، اصول اسلامی و اخلاقی است

معاون آموزشی وزیر بهداشت ضمن اشاره به فرهنگ عمیق و ارزش‌های سنتی ایران گفت: به عنوان یک کشور مذهبی، سازگاری اخلاق پزشکی با متن ایران بر اساس ارزش‌های فرهنگی، اصول اخلاقی و اصول اسلامی است.

باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر باقر لاریجانی در جلسه‌ای که با حضور رییس دپارتمان اخلاق سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، گفت: هر کشوری دارای پس زمینه سنتی، مذهبی و فرهنگی ویژه‌ای است که باید در برخورد با مسائل حساس و بحث‌برانگیز اخلاقی آنها را مد نظر قرار دهد.

وی با بیان اینکه در برخی مسائل مانند سقط جنین، لقاح و … در تمامی جوامع بحث‌هایی وجود دارد، افزود: با توجه به اینکه اخلاق زیستی با این چالش‌های جدید مواجه شده است، باید آن را در سطح ملی و با توجه به ارزش‌های اجتماعی، اخلاقی، مذهبی و فرهنگی هر منطقه مطرح و قوانین مورد نیاز را تصویب کرد.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: طرح ملی اخلاق در سال ۲۰۰۲ توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با چشم‌اندازی روشن، ماموریت، اهداف و برنامه استراتژیک در ایران طراحی و راه‌اندازی شد.

نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی افزود: برنامه استراتژیک اخلاق پزشکی در ۳ حوزه‌ ارائه‌ خدمات بهداشتی، آموزش و تحقیق تدوین شده و مستنداتی موجود است که اثبات می‌کند از دوران باستان، اخلاق پزشکی همواره تمرکز اصلی پزشکان ایرانی بوده و به‌زودی دستاوردهای اخلاق پزشکی ایران در طول تاریخ به طور کامل در یک گزارش جامع در لانست منتشر می‌شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه طبق آموزه‌های اسلامی، پزشکان مسلمان در طول امپراطوری اسلامی همواره بخشی از کتاب‌های خود را به اخلاق پزشکی اختصاص داده‌اند به عنوان مثال از ابوالحسن‌علی‌بن‌طبری و محمدبن‌زکریای رازی یاد کرد و گفت: در حوزه اخلاق پزشکی مدرن نیز پس از شکل‌گیری آن در قرن هفدهم، اولین کدهای اخلاق پزشکی مدرن در ایران در قرن نوزدهم و در اولین مدرسه‌ پزشکی ایران یعنی دارالفنون شکل گرفت و توسعه‌ آن در قرن معاصر به دهه‌ ۱۹۹۰ می‌رسد.

وی با ابراز خرسندی از دستاوردهای کسب شده اخلاق پزشکی در ۳ دهه گذشته در حوزه‌های بالینی، پژوهش و آموزش از نقش اساسی عوامل فرهنگی و مذهبی در رابطه‌ بین پزشکان و بیماران و خانواده‌هایشان سخن به میان آورد و یادآور شد: در ایران، اخلاق زیستی یک رویکرد جامع برای ارائه‌ خدمات پزشکی فراهم می‌آورد که ارزش‌های فرهنگی و مذهبی را در نظر دارد.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: در خصوص موارد بحث‌برانگیز و حساس پزشکی مانند سقط جنین، اهدای گامت و جنین و پیوند عضو، تعاریف مشخصی توسط محققان اخلاق بر اساس حکم‌های مذهبی در ایران ارائه شده و منشور حقوق جامع بیمار شامل ۵ مقاله اصلی در سال ۲۰۰۹ توسعه یافته است که با ارائه کدهای ملی اخلاق به ارائه‌کنندگان خدمات کمک می‌کند راهنمایی‌های متناسب با فرهنگ ارائه دهند و تصمیمات اخلاقی بر مبنای ایرانی و اسلامی اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: توسعه گایدلاین اخلاقی گام دیگری در این راستا است؛ از جمله گایدلاین اخلاق ملی در زمینه‌ تحقیقات زیست‌پزشکی در ایران تهیه شده است و کارهای متعددی برای یکپارچگی اخلاق پزشکی در حوزه‌ پژوهش و بالینی انجام شده است.

نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی گفت: از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه، تدوین اخلاق زیستی و آموزش در ایران بر اساس برنامه استراتژیک اخلاق پزشکی و دیدگاه‌های اسلامی در مورد مسائل اخلاقی، چاپ کتاب، تهیه‌ مجله، برگزاری چندین کنفرانس در زمینه‌ اخلاق پزشکی و کمک و حمایت از WHO در ترجمه‌ دانش اخلاق پزشکی به سیاست‌های عملی و اجرای آن در کشور و ارائه‌ بازخورد به سازمان بهداشت جهانی و همچنین توسعه‌ رهنمودهای اخلاق تحقیقاتی منطقه‌ای بر اساس ارزش‌ها و سنت‌های منطقه‌ای است.

در ادامه دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس ایران نهایت همکاری را برای اجرای دستورالعمل‌های سیاست‌های اخلاقی سازمان بهداشت جهانی در این کشور دارند، یادآور شد: تاریخ اخلاق پزشکی به‌ویژه در ایران غنی است و دانشمندان ایرانی سهم بزرگی در پیشرفت اخلاق پزشکی داشته‌اند و در چند دهه اخیر، در ۳ حوزه‌ تمرین پزشکی، پژوهش و تحصیلات به دستاوردهای قابل توجهی در زمینه‌ اخلاق زیستی دست یافته‌اند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت اعلام کرد: طراحی و اجرای مقررات مشترک با دانشگاه‌های مشهور جهان، در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران قرار دارد.

دکتر لاریجانی از طراحی نقشه‌های روشن و راهبردهای بلندمدت برای پیشرفت زیستی در آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: همه این پیشرفت‌ها ظرفیت بزرگی در کشور است که می‌تواند دانش فکری دانشمندان اخلاق پزشکی ایران را به دانشی جهانی در حوزه‌ اخلاق زیستی و برنامه‌های WHO تبدیل کند.

در ادامه دکتر پونه سالاری، دبیر کمیته ملی اخلاق در آموزش گزارشی درخصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه اخلاق پزشکی در ایران ارائه کرد و اندراس رییس مدیر دپارتمان اخلاق سازمان بهداشت جهانی ضمن ابراز خرسندی از اقداماتی که در ایران در زمینه اخلاق پزشکی صورت گرفته، گفت: امیدواریم بتوانیم همکاری‌های بیشتری را با مراکز تحقیقاتی مرتبط در ایران به عنوان همکار سازمان جهانی بهداشت ساماندهی کنیم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

startup

کاهش مصرف آب و برق با کمک استارتاپ ها

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اکوموتیو، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *