صفحه اصلی / اجتماعی / بهداشت و سلامت / وزیر بهداشت: «سلامت» انتخابی سیاسی است

طرح "تحول"؛ جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران

وزیر بهداشت: «سلامت» انتخابی سیاسی است

وزیر بهداشت، سلامت را یکی از سه اولویت اصلی دولت خواند و با بیان اینکه سلامت یک انتخاب سیاسی است، گفت: به این معنا که سیاست، تعیین کننده ابعاد ارائه خدمات سلامت در بعد داخلی و بین المللی است.

سعید نمکی

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر سعید نمکی در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت که در جزیره کیش برای اولین بار در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: خرسندم که در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت که به میزبانی جمهوری اسلامی ایران توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در جزیره زیبای کیش برگزار می‌شود، حضور دارم. مجمع جهانی سلامت با ۱۰ سال سابقه اکنون یک کانون مطرح در سطح بین‌الملل برای طرح تجربیات و ایده‌های نو در حوزه سلامت است و این مایه مباهات ما است که میزبان اولین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در این منطقه باشیم.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران که با عضویت در کنسرسیوم بین‌المللی پیمان ام-۸، امکان حضور نماینده ایران در این مجمع را فراهم کرد با حمایت کامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کمک‌های ارزشمند وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، علیرغم مشکلات فراوان تحمیل شده به کشور ما، میزبانی این نشست منطقه‌ای را تقبل کرد. همکارانم در حوزه‌های مختلف وزارت بهداشت و دانشگاه، کاری سخت و ارزشمند را در مدت یک سال و نیم به انجام رسانده اند و البته از دانشگاه علوم پزشکی تهران و سایر دانشگاه‌های مطرح علوم پزشکی همین انتظار وجود دارد که در سطح بین‌المللی حرکت کنند.

نمکی ضمن تشکر از سازمان منطقه آزاد کیش برای همکاری نزدیک در برگزاری اجلاس، ادامه داد: نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته اصلاحاتی را تجربه کرده است و در این مسیر با موفقیت ها و چالش های بسیاری رو به رو شده است. مهمترین اصلاح انجام شده تاسیس شبکه بهداشت و درمان در سال ۱۹۸۵ با اولویت‌گذاری پیشگیری بر درمان، روستا بر شهر و با هدف کاهش نابرابری و گسترش پوشش و دسترسی به خدمات بهداشتی بویژه در مناطق محروم بود. بنده این افتخار را داشته‌ام که ۳۰ سال پیش در سمت مسئول بهداشت کشور بسیاری از اقدامات اجرایی از جمله برنامه ریزی برای حذف مالاریا که در آخر هفته گذشته در چابهار شاهد جشن “آستانه حذف مالاریا” با مشارکت سازمان جهانی بهداشت بودیم و یا ادغام فراگیر خدمات سلامت روان در شبکه مراقبت‌های اولیه سلامت (PHC) و نیز بسیاری از اقدامات اساسی از جمله راه‌اندازی دپارتمان مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در سطح ملی را عملیاتی کرده‌ام.

“سلامت” انتخابی سیاسی است

وزیر بهداشت با بیان اینکه سلامت یک انتخاب سیاسی است، گفت: به این معنا که سیاست، تعیین کننده ابعاد ارائه خدمات سلامت در بعد داخلی و بین المللی است. دولت آقای دکتر روحانی، سلامت را یکی از سه اولویت اصلی دولت قرار داده و اقدامات مهمی در جهت پوشش همگانی سلامت، کنترل بیماری‌های غیر واگیر، گسترش مراقبت‌های اولیه، پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در حال انجام است.

طرح تحول سلامت؛ جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران

وی ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران محسوب می‌شود. تحول خدمات سلامت در کلیه بیمارستان های دولتی آغاز شد که در راستای پوشش همگانی سلامت و بویژه حل معضل افزایش هزینه‌های خدمات بهداشتی در دهه گذشته بود. طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و استراتژی‌های ملی پنج ساله کشور، مشتمل بر مداخلات گوناگون از جمله افزایش پوشش جمعیتی بیمه خدمات درمانی، افزایش کیفیت خدمات، کاهش سهم بیماران در پرداخت هزینه‌های خدمات بهداشتی، افزایش پوشش مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت های اولیه و ثانویه سلامت بود. اصلاحات انجام شده واکنش های مثبت اجتماعی و بازخوردهای تخصصی گسترده را به همراه داشته است.

نمکی تاکید کرد:نظام ارائه خدمات در ایران با نظام آموزش پزشکی ادغام یافته و بنابراین هریک از ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی سهم مشخصی از جمعیت ۸۱ میلیونی ایران را تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی دارند. بیش از ۱۹ هزار عضو هیئت علمی و ۲۵۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول هستند و افتخارات علمی قابل توجه از جمله رتبه پنج جهانی در سلول‌های بنیادی و رتبه دوم در پیوند مغز استخوان و نیز جزو ۱۰ کشور برتر در زمینه فناوری نانو، فناوری زیستی و درمان ناباروری، محصول دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

ادامه دارد

همچنین مطالعه کنید:

Najafi-Shahrakha (1)

فعالسازی ظرفیت های بالقوه تشکل های بخش خصوصی در دوره تحریم یک ضرورت است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شاتا، صادق نجفی اظهار داشت: تشکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *