صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / سپرده‌های مشتریان فاقد کد شهاب در بانک‌ها مسدود می‌شود

بر اساس بخشنامه بانک مرکزي

سپرده‌های مشتریان فاقد کد شهاب در بانک‌ها مسدود می‌شود

بر اساس بخشنامه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران به بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري، ارائه خدمات بانکي به سپرده‌گذاران منوط به دريافت کد شهاب است؛ از اين‌رو سپرده‌هايي که نقص اطلاعات هويتي دارند و فاقد کد شهاب هستند، مسدود (غير قابل برداشت) خواهند شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی بانک اقتصادنوین، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ساماندهی سپرده‌های بانکی، تکمیل اطلاعات مشتریان، افزایش شفافیت تراکنش‌ها و مبارزه با پولشویی طی بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری فعال کشور اعلام کرد: “ارائه تمام خدمات بانکی به سپرده‌گذاران منوط به دریافت شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) خواهد بود و بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ملزم به تکمیل اطلاعات هویتی و دریافت کد شهاب برای مشتریان هستند. بر این اساس سپرده‌های مشتریانی که به دلیل نقص در اطلاعات هویتی، کد شهاب برای آن‌ها در شبکه بانکی صادر نشده است با محدودیت‌هایی مواجه خواهند شد”.
لازم به ذکر است اخذ اطلاعات و تکمیل و دریافت شناسه “شهاب” توسط بانک‌ها انجام می‌شود و چنانچه مشتریان قبلا در بانک‌ها احراز هویت شده‌ و در زمان افتتاح سپرده، اطلاعات مربوط به نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، آدرس و کد پستی خود را به درستی در فرم‌های مرتبط درج کرده‌اند، نیازی به مراجعه حضوری ندارند.
همچنین آن دسته از مشتریان بانک اقتصادنوین که شماره همراه خود را به بانک ارائه کرده و پیامک‌های بانک را دریافت می‌کنند، در صورت وجود نقص اطلاعات هویتی در پرونده آن‌ها، مراتب از طریق پیامک به اطلاع‌شان خواهد رسید.
گفتنی است کد “شهاب” شناسه‌ای است که برای هر یک از مشتریان نظام بانکی تعریف شده و به صورت یکتا مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی می‌کند. این شناسه برای هر شخص منحصر به‌فرد است و در تمام بانک‌ها به‌صورت یکسان تعریف می‌شود. شناسه “شهاب” بعد از احراز هویت و حصول اطمینان از آن، به افراد اختصاص داده می‌شود و براساس بخشنامه بانک مرکزی، از ابتدای اردیبهشت ماه فقدان شناسه “شهاب” برای اشخاص به منزله عدم احراز هویت بوده و محدودیت‌های مشخصی مانند منع در نقل‌ و ‌انتقال وجه برای سپرده‌های اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است.

همچنین مطالعه کنید:

بانک ها

کیسه دوختن بانک ها برای جیب مردم

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، بانک مرکزی در شرایطی کارمزد خدمات بانکی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *