صفحه اصلی / استان ها / اصفهان / کاهش حجم آب زاینده‌رود درپی فروکش کردن سیلاب

کاهش حجم آب زاینده‌رود درپی فروکش کردن سیلاب

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به ذخیره ۲۷۸ میلیون مترمکعبی حجم مخزن سد زاینده رود، گفت: افزایش حجم رودخانه زاینده‌رود ناشی از سیلاب و طغیان رودخانه شور دهاقان بود که با فروکش شدن سیلاب، اکنون شاهد کاهش سطح آب رودخانه در شهر هستیم.

بالا آمدن سطح آب زاینده‌رود

حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت سد زاینده رود، اظهار کرد: در حال حاضر حجم مخزن زاینده رود ۲۷۸ میلیون مترمکعب است، همچنین ورودی سد ۱۵۳ و خروجی آن ۱۱ مترمکعب بر ثانیه است.

وی به میزان بارش‌ها اشاره کرد و افزود: مجموع بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، ۱۸۶۰ میلیمتر است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص کاهش حجم آب زاینده رود در شهر اصفهان با وجود بارش‌ها و ورود سیلاب از رودخانه شور، تاکید کرد: افزایش حجم رودخانه زاینده‌رود ناشی از سیلاب و طغیان رودخانه شور دهاقان بود که البته سیلاب به صورت طبیعی به یکباره فروکش می‌کند و این موجب کاهش سطح آب رودخانه شده است.

وی یادآور شد: خوشبختانه با افزایش حجم آب رودخانه زاینده‌رود ناشی از سیل، بعد از مدت‌ها آب به تالاب گاوخونی رسید.

ساسانی درباره تحویل حقابه کشاورزان غرب و شرق اصفهان نیز گفت: تا چند روز آینده خروجی سد زاینده رود برای تحویل نوبت آب کشت افزایش خواهد یافت.

وی همچنین در پاسخ به اینکه چرا بارش‌های اخیر سرشاخه‌های زاینده رود همانند دیگر سدهای کشور موجب افزایش ذخیره سد نشد؟ گفت: کماکان بارش‌های منطقه کوهرنگ برف است، البته انتظار می‌رود در روزهای آتی ورودی به سد زاینده‌رود افزایش یابد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص احتمال سیلابی شدن دوباره رودخانه‌های اطراف زاینده‌رود، گفت: بارش‌های شهرستان سمیرم مطلوب است، اما بیشتر بارش در غرب و جنوب اصفهان است که احتمال سیلابی شدن آن و جریان به سمت زاینده رود کمتر است.

وی اظهار کرد: احتمال دارد با بارش‌های امروز و فردا تا حدودی میزان حجم رودخانه شور شهرستان دهاقان افزایش یابد، اما همانند پنجم فروردین ماه احتمال طغیان و سیلابی شدن ندارد.

به گزارش کسب و کار نیوز، ششم فروردین امسال در پی بارش‌های اخیر پس از سال‌ها خشکی آب به رودخانه شور رسید و آب این رودخانه با ورودی ۱۰۰ مترمکعب بر ثانیه به زاینده رود رسید و دبی آب تلاقی شده رودخانه زاینده رود در مرکز شهر اصفهان به ۶۵ مترمکعب بر ثانیه رسید.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

هلال رمضان

هلال رمضان ۱۴۴۱ در غروب پنج شنبه مشخص نیست

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, عمران مرادی اظهار کرد: بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *