صفحه اصلی / اجتماعی / محیط زیست / خرازیان: احتمالاً تلفات اخیر حیات وحش در پارک ملی بر اثر سرما بوده است/ بررسی ادامه دارد

خرازیان: احتمالاً تلفات اخیر حیات وحش در پارک ملی بر اثر سرما بوده است/ بررسی ادامه دارد

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی اعلام کرد که حتمالاً تلفات حیات وحش اخیر پارک ملی بر اثر سرما بوده و تاکنون علائمی دال بر وقوع بیماری دیده نشده است.

حیات وحش

به گزارش کسب و کار نیوز، مجید خرازیان مقدم، مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی در خصوص تلفات حیات وحش در پارک ملی گلستان گفت: روزهای جمعه و شنبه نهم و دهم فروردین تعداد زیادی تلفات (که عمدتاً در منطقه میرزابایلو و اطراف آن منطقه بوده)، از گونه قوچ و میش در سنین مختلف دیده شده است. به همین خاطر بلافاصله بعد از هماهنگی که با ستاد به عمل آمد، از طریق اداره کل دامپزشکی استان‌های گلستان و خراسان شمالی، کارشناسانی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان و مأمورین ما در پارک ملی گلستان برای بررسی بیشتر در روز گذشته در منطقه حضور پیدا کردند.

وی ادامه داد: بررسی‌های اولیه حاکی از آن است تلفاتی که در دو روز گذشته دیده شده بیشتر مربوط به روزهای گذشته و شاید دو هفته گذشته است. فیلمی که برای من فرستاده شده نشان می‌دهد برخی از لاشه‌های این حیوانات، متلاشی شده و مشخص است چند روزی از آن گذشته و دامپزشکی هر دو استان نمونه‌هایی را از چند لاشه‌ای که تازه‌تر بوده گرفتند.

خرازیان اظهار داشت بررسی‌های اولیه حاکی از این است که این تلفات به خاطر سرما و کولاک و برفی که در یکی دو هفته گذشته در استان و پارک ملی گلستان اتفاق افتاده صورت گرفته باشد.

وی با اشاره به اطلاع رسانی دقیق‌تر در روزهای آینده تصریح کرد: تاکنون علائمی دال بر وقوع بیماری دیده نشده و هر گونه اظهار نظر قطعی؛ مستلزم بررسی‌های بیشتر کارشناسان خود سازمان و کارشناسان دامپزشکی استان است.

وی افزود: به محض اینکه گزارش کتبی داشته باشیم حتماً از طریق پرتال رسمی سازمان به اطلاع عموم می‌رسانیم. اما آنچه که تا الان مشخص است خوشبختانه هیچ علائمی بیماری دیده نشده و احتمال اینکه این تلفات بر اثر سرما و کولاک و برف باشد بیشتراست. ما برای بررسی بیشتر، کارشناسان دامپزشک را امروز روانه استان کردیم تا بررسی‌های بیشتر را انجام بدهند و تاکید کردیم که لاشه‌هایی را که می‌بینند، بر اساس دستورالعمل‌ها، دفن بهداشتی کنند تا از عواقب سو احتمالی جلوگیری شود. همچنین در پارک ملی گلستان بیش از ۱۰ گروه ۵ نفره متشکل از محیط بانان و کارشناسان استانی در پارک ملی گلستان حضور دارند تا نظارت‌های دقیق‌تری صورت بگیرد و اطلاعات تکمیلی دقیق‌تری بدست آید و حتماً این اخبار از طریق پرتال رسمی سازمان به عموم اطلاع رسانی می‌شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۱۰/۰۴؛ تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور/ هشدار سرما و یخبندان در ۱۵ استان

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.