صفحه اصلی / سرخط خبرها / ایران ناموفق در رشد جایگاه کسب و کار جهانی

بهبود تجارت فرامرزي رتبه ايران را از سقوط نجات داد

ایران ناموفق در رشد جایگاه کسب و کار جهانی

طبق گزارش سال 2019، رتبه ايران در سه نماگر «تجارت فرامرزي»، «پرداخت ماليات» و «حل وفصل ورشكستگي» بهبود يافته است.

در گزارش سال ۲۰۱۹ انجام کسب وکار بانک جهانی، ایران با ۴ رتبه تنزل نسبت به گزارش سال ۲۰۱۸ ، در رتبه ۱۲۸ از میان ۱۹۰ کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم انداز، با یک رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه نوزدهم از ۲۵ کشور قرار گرفته است.

این در حالی است که دولت طبق ماده (۲۲) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسالمی ایران (مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۹۵ ) مکلف شده در هرسال رتبه کشور را در شاخص انجام کسب و کار ۱۰ رتبه ارتقا دهد تا به کمتر از ۷۰ در پایان اجرای قانون برنامه ششم (سال ۱۴۰۰ ) برسد.

 

اصلاحات دولت شامل راه اندازی پنجره واحد تجاری و معرفی سیستم آنلاین پرداخت بیمه تأمین اجتماعی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد شرکت ها، ۴۵ رتبه بهبود در نماگر «تجارت فرامرزی» و یک رتبه ارتقا برای ایران در نماگر «پرداخت مالیات» را در پی داشته است.

بازنگری در مؤلفه زمان ورشکستگی و کاهش آن از ۵/۴ سال به ۵/۱ سال توسط بخش خصوصی عامل بهبود رتبه نماگر«حل و فصل ورشکستگی» از ۱۶۰ به ۱۳۱ بوده است.

 

در سایر نماگرها (شروع کسب و کار، اخذ مجوزهای ساخت وساز، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سهام داران خرد، اجرای قراردادها) تنزل رتبه مشاهده می شود

به نظر می رسد مهمترین عامل این تنزل، توصیف نامطلوب تر بخش خصوصی از محیط حقوقی و اداری کسب وکار در ایران در پرسش نامه های ارسالی به بانک جهانی است.

بیشترین نارضایتی بخش خصوصی، در افزایش زمان تعامل با سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی در نماگرهای مختلف منعکس شده است؛ اگرچه بانک جهانی اصلاحات دولت در حوزه مالیات را پذیرفته و آن را در نماگری که به طور مستقیم به موضوع مالیات مرتبط است اعمال کرده است.

اقدامات مهمی چون راه اندازی پنجره واحد تجاری در ایران توسط دولت، از سقوط رتبه کشور با وجود ارائه گزارش نامطلوب تر بخش خصوصی از محیط کسب و کار و نیز سرعت پیشرفت سایر کشورها جلوگیری کرده است

همچنین مطالعه کنید:

پالایشگاه‌

پالایشگاه‌های نفت فرانسه در خطر تعطیلی کامل

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, اتحادیه CGT اعلام کرد کارکنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *