صفحه اصلی / سرخط خبرها / ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت‌های مالیاتی در کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی بیان کرد

۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت‌های مالیاتی در کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: طرح اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد.

محمدرضا پورابراهیمی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سه برابر بودجه عمومی کشور مجموع عدد و رقمی است که در حوزه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها در محاسبات بودجه آورده و در تراز تلفیقی محسوب می‌شود، اما دسترسی به داده‌ها و چگونگی مدیریت این شرکت‌ها امکان پذیر نیست.

محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: از ابتدای سال آینده ۲ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار دولت قرار می‌گیرد که هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان آن بودجه شرکت‌های دولتی و در اختیار برخی مدیران دولت است که نه دولت و نه مجلس از آن حساب کشی ندارند و غیر شفاف است و مجلس شورای اسلامی باید در آینده به صورت جدی وارد آن شود.

وی افزود: حدود هزار هزار میلیارد تومان نیز یارانه پنهان حامل‌های انرژی است که دولت آن را به صورت یارانه مصرف گاز، بنزین، برق و … به مردم می‌دهد.

حسین زاده بحرینی با بیان اینکه از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان باقی مانده بودجه عمومی کشور ۶۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی است، گفت: بیشتر بودجه جاری کشور را نیز حقوق می‌دهیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس و دولت از دو هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان فقط درباره ۶۲ هزار میلیارد تومان برنامه ریزی می‌کنند که آن نیز در زمان اجرا اختصاص نمی‌یابد و قربانی می‌شود.

وی گفت: دولت و مجلس درباره بیش از ۹۰ درصد بودجه برنامه ریزی نمی‌کنند.

حسین زاده بحرینی افزود: اینکه مسئله چگونگی اختصاص یارانه‌ها حل نمی‌شود به دلیل اقتصاد سیاسی ایران است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: درباره یارانه‌ها نماینده دولت با همه طرح‌ها در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس شورای اسلامی مخالفت کرد.

وی افزود: نمایندگان مجلس نیز پیرو مخالفت نماینده دولت با طرح‌ها درباره یارانه‌ها مخالفت کرد.

حسین زاده بحرینی گفت: گرفتار حلقه تصمیم گیری بسته و نادرستی شده ایم، اما امیدواریم با تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی این مشکل حل شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی هیچ منطق اقتصادی ندارد، اما دلیل پذیرفتن آن به وسیله دولت و مجلس دغدغه‌های اجتماعی آن است.

نماینده مردم مشهد گفت: اینکه چرا مجلس و دولت اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی در بودجه سال ۹۸ را تکرار کردند جز توهم تورم، منطق دیگری ندارد.

حسین زاده بحرینی افزود: باز توزیع منابع باید در اختیار مردم قرار گیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با طراحی سامانه مؤدیان امکان فرار مالیاتی بسیار کاهش یافته است، گفت: در هیچ جای دنیا فرار مالیاتی به صفر نرسیده، اما در ایران این مسئله جدی است.

وی افزود: در طرح جدید وصول مالیات اصل بر درست بودن اظهارات مؤدی است مگر خلاف آن ثابت شود.

حسین زاده بحرینی با بیان اینکه در طرح جدید مالیاتی دستگاه‌های کارتخوان نقش کلیدی دارند و بانک مرکزی موظف است که تراکنش‌های بانکی را از سامانه مؤدیان عبور دهد، گفت: مبنای مالیات گیری در کشور از ۱۵ ماه دیگر کاملا تغییر می‌کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در بودجه سال ۹۸ پیش بینی‌های خوبی برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی شده است، اما مشکل اصلی بانک‌های دولتی بهره وری است.

وی گفت: دولت امسال از محل افزایش بهره وری در بانک‌های دولتی برای بودجه سال آینده پنج هزار میلیارد تومان منابع آورده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سفره خانه مدرن زند

پکیج ویژه شام به همراه موسیقی زنده مخصوص منو شام وناهار درسفره خانه مدرن زند با ۵۰درصد تخفیف

https://b2n.ir/006170 چرا سفره خانه مدرن زند این بار شما عزیزان می‌توانید از منوی غذایی ناهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *