صفحه اصلی / استان ها / خراسان رضوی / کودکان تایبادی میزبان نخستین موزه بین‌المللی و سیار سفیران فرهنگ صلح

کودکان تایبادی میزبان نخستین موزه بین‌المللی و سیار سفیران فرهنگ صلح

مدیر و بنیانگذار نخستین موزه بین‌المللی و سیار سفیران فرهنگ صلح در خراسان‌رضوی و ایران، گفت: این موزه با هدف ترویج آیین و فرهنگ‌های اصیل ایرانی به مناطق و شهرستان‌های مختلف کشور سفر کرده و این بار مهمان کودکان تایبادی شد.

موزه

سوسن نیک‌ذات در حاشیه سفر به تایباد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: نخستین موزه بین‌المللی و سیار سفیران فرهنگ صلح مدت ۱۰ سال است که مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور کسب کرده و پنج سال است که به صورت سیار به اکثر شهرهای خراسان رضوی، ایران و بسیاری از کشورهای جهان، سفر کرده است.

وی شعار اصلی این موزه را قاشقک‌ها، عروسک‌ها و قاصدک‌ها اعلام کرد و افزود: در این طرح از قاشق‌های ساده که در هر کجا در دسترس بوده عروسک‌هایی با مضامین مختلف که نماد فرهنگ‌های اصیل ایرانی است ساخته می‌شود و با هدف این که هیچ کودکی در دنیا نباید بدون عروسک باشد در مسیرهای انتخاب شده حرکت می‌کند و پیام صلح و دوستی را به تمام کودکان جهان می‌رساند.

نیک‌ذات بیان کرد: مخاطبان اصلی این کارگاه‌ها کودکان ۵ تا ۱۲ سال هستند اما والدین بیشتر استقبال کرده و نقش خود را به زیبایی ایفا می‌کنند؛ عروسک‌های صلح و دوستی قصه‌های تاریخی، ملی و بین‌المللی را به کودکان سراسر جهان به ویژه مناطق محروم منتقل می‌کنند و این گونه تمام افراد در دنیا با فرهنگ‌های یکدیگر آشنا خواهند شد.

وی با اشاره به انتخاب مسیرهای حرکت، اظهار کرد: این موزه تمام شهرستان‌های خراسان رضوی، شهرهای داخل کشور و خارج از کشور را پوشش می‌دهد اما هدف اصلی آن شناسایی روستاها و شهرستان‌های مسیر جاده ابریشم است تا به این وسیله پیشینه و تاریخ جاده ابریشم و نیز تعاملات و مراودات ایران با سایر کشورها را از طریق این عروسک‌ها به سایر دنیا منتقل کند.

مدیر و بنیانگذار نخستین موزه بین‌المللی و سیار سفیران فرهنگ صلح در خراسان رضوی و ایران، گفت: تاکنون اولین قطار حامل سفیران فرهنگ صلح در مسیر مشهد – تبریز، اولین هواپیما از فرودگاه امام خمینی(ره) به مقصد کشور تفلیس و اولین کشتی صلح مسیر بنادر جنوبی شامل جزیره خارک، بندر بوشهر و جزیره شیف را طی کرده و فرهنگ ایرانی را به این نقاط انتشار داده است.

وی عنوان کرد: همچنین در این مدت سفیران صلح به ۳۵ کشور سفر کرده و عروسک‌هایی با عنوان فرهنگ آریایی و ایرانی را برای موزه‌های نقاط مختلف اهدا کردند.

موزه سیار سفیران فرهنگ صلح با ۱۵ نفر در تیم اجرایی، اولین موزه سیار خراسان رضوی و ایران و عضو رسمی ایکوم (شورای جهانی موزه‌ها) است و تاکنون ۱۴ سال پی‌درپی در مسابقات صلح در بخش آموزگاری رتبه برتر را کسب کرده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

جایگاه اقتباس در ادبیات نمایشی ایران

برگزاری نشست تخصصی «جایگاه اقتباس در ادبیات نمایشی ایران» در مشهد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا,دبیرخانه اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *