صفحه اصلی / اجتماعی / زنان و خانواده / لزوم اتخاذ تدابیر قانونی برای تعادل نقدینگی تأمین اجتماعی با حمایت دولت

لزوم اتخاذ تدابیر قانونی برای تعادل نقدینگی تأمین اجتماعی با حمایت دولت

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی خواستار حمایت از تدابیر قانونی برای تحت کنترل درآوردن عوامل عدم تعادل نقدینگی این سازمان شد و گفت: ارتقای سطح مستمری‌ها از طریق همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیازمند توجه ویژۀ ریاست جمهور و دولت تدبیر و امید است.

محمد حسن زدا

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدحسن زدا طی سخنانی در نشست رئیس جمهور با وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی، ظرفیتی بزرگ و ساز و کاری بی بدیل مبتنی بر مشارکت مردم در کشور است که بدون وابستگی به درآمدهای عمومی دولت و تنها از طریق اتکاء به درآمدهای حق بیمه متولی امر بیمه و درمان ۴۲ میلیون نفراست.

وی با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی اولین خریدار و دومین تولید کننده درمان محسوب می شود، گفت: افراد تحت پوشش، قبل از تولد تا بعد از فوت، تحت حمایت‌های این سازمان قرار می‌گیرند. هر فرد بطور متوسط حدود ۲۷ سال پس از بازنشستگی خود و خانواده تحت کفالت وی از حمایت های بلند مدت سازمان همانند انواع مستمری و مقرری و خدمات درمانی بهره مند می شود.

زدا هزینه سال جاری سازمان تأمین اجتماعی بابت پرداخت حقوق بازنشستگان را ۶۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: علاوه بر این بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای درمان بیمه‌شدگان و مستمری بگیران هزینه شده است.

وی ادامه داد: بودجۀ سازمان تأمین اجتماعی درسال آتی حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که در مقایسه با بودجۀ عمومی دولت که ۴۰۷ هزار میلیارد تومان است، مبین نقش، جایگاه، حجم و ظرفیت بزرگ این سازمان است.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه سازمان در سال آتی باید تجهیز منابع صورت گیرد و به همین میزان برای اجرای تعهدات قانونی، پرداخت صورت می‌پذیرد. این گردش مالی عظیم که بالغ بر ۲۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود نشان از توان بالفعل سازمان در جلب و جذب مشارکت سه جانبه کارگران، کارفرمایان و نهاد دولت دارد.

زدا در ادامه به تشریح فعالیت های بین المللی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: به دلیل قدمت، مهارت و دانش تخصصی سازمان، در ادوار مختلف و هم اکنون عضو هیات رئیسه ایسا- سازمان بین المللی تامین‌اجتماعی- بوده ایم و به عنوان بزرگترین تجربه نظام تامین اجتماعی بر مبنای بیمه های اجتماعی در منطقه به ایفای نقش پرداخته ایم.

وی خواستار حمایت از تدابیر قانونی برای تحت کنترل درآوردن عوامل عدم تعادل نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی شد و گفت: ارتقای سطح مستمری‌ها از طریق همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیازمند توجه ویژۀ ریاست محترم جمهور و دولت تدبیر و امید است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، زدا همچنین با بیان اینکه صندوق ها با داشتن اطلاعات و مکانیزم های فنی، بهترین و مناسب ترین ساز و کارها برای تشخیص و ساماندهی نظام یارانه ها در راستای  تقویت آرامش خاطر جامعۀ شریف بیمه شدگان و  بازنشستگان و مستمری‌بگیران محسوب می شوند، گفت: در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر از محل هدفمندی یارانه ها از خدمات سازمان برخوردار می‌باشند که برای استمرار و توسعه این حمایت‌ها ، نیازمند تداوم همراهی دولت هستیم.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی استقرار نظام چند لایۀ تامین اجتماعی خصوصاً نظام پایه مساعدت اجتماعی را از مهمترین ضرورت های کشور برشمرد و اظهار کرد: استقرار نظام چند لایه منجر به ساماندهی نظام امدادی، حمایتی و بیمه‌ای کشور شده و نقش دولت، مردم و سازمان‌های مسئوول مشخص‌تر خواهد شد. این مهم در جهت کاهش فقر مطلق اثرات تعیین کننده‌ای دارد.

زدا ایجاد نظام تنظیم مقررات بیمه‌ای را نیز یکی از الزامات اساسی ساماندهی اوضاع نامناسب صندوق های فعلی دانست و گفت: با ایجاد چنین ساختاری از فعالیت صندوق های غیرحرفه ای و فاقد شاخص‌های بیمه‌ای جلوگیری خواهد شد.

وی از همکاری مشترک بین سازمان تأمین اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تدارک شکل گیری ساز و کارهای مشترک برای ایفای تعهدات معوق در قبال طرف های قرارداد در حوزۀ درمانی خبر داد و گفت: بدون تردید عنایت ویژۀ رئیس جمهور و دولت در این خصوص، راهگشا خواهد بود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

ابتکار

ابتکار: زنان با افزایش اعتماد به نفس سقف شیشه‌ای را کنار زدند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، معصومه ابتکار عصر چهارشنبه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *