صفحه اصلی / فرهنگی / سینما تئاتر تلویزیون / کارگردان سینما: زشتی های بزرگ جامعه ریشه در اقتصاد دارد
کارگردان سینما: زشتی های بزرگ جامعه ریشه در اقتصاد دارد

کارگردان سینما: زشتی های بزرگ جامعه ریشه در اقتصاد دارد

تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی «ایده اصلی» از آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر گفت که زشتی های جامعه ریشه در وضعیت اقتصادی کشور دارد.

 

به گزارش کسب و کار نیوز، نشست خبری فیلم سینمایی «ایده اصلی» با حضور آزیتا موگوئی نویسنده و کارگردان، امیر عربی فیلمنامه نویس و مریلا زارعی، هانیه توسلی، پژمان جمشیدی و بهرام رادان به عنوان بازیگران این اثر در پردیس سینمایی ملت کاخ رسانه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.
موگوئی به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و یادآورشد: در زمان انقلاب ما بچه بودیم و خیلی چیزها را به یاد نداریم اما بعد از آن اتفاقاتی از جمله جنگ و حضور دولت ها با نام های مختلف سازندگی، عدالت و تدبیر و امید را تجربه و زندگی کرده ایم.
وی با بیان اینکه بعد از پایان چهار دهه واقع بینانه نگاه کنیم و تعارف را کنار بگذاریم، تصریح کرد: بزرگترین دلیل زشتی های پیرامون ما ریشه در فساد اقتصادی دارد، قبح دزدی و کلاه برداری ریخته و چون همه دستشان در جیب دیگری است، چشم خود را می بندیم.
به گفته موگوئی، عده اندکی همه چیز را می خواهند و شایسته سالاری به سختی پیروز می شود و اگر قرار به پیروزی آنها باشد مجبور به کار خلاف می شوند زیرا شایسته ها نیز ناگزیر باید انحراف هم داشته باشند.
وی با یادآوری اینکه آدم های فیلم «ایده اصلی» را خوب می شناسیم، زیرا از جنس افرادی هستند که عرقی به این آب و خاک ندارند، تاکید کرد: تلاش کردم به اندازه احتیاط، توانایی و تجربه شخصی گفتمانی را باز کنم که نباید در پس ظاهر این فیلم گم شوند. سطحی ترین برداشت ممکن از این قصه اشتباه است.
موگوئی با بیان اینکه این فیلم درباره معاملات بزرگ صحبت می کند،ادامه داد: بانک شهر فعالیت های مدرنی انجام می دهد و در این فیلم نیز به عنوان حامی مالی حضور دارد و سرمایه گذاران دیگر نیز به طور مشخص در تیتراژ آغازین نوشته شده است.
وی همچنین در خصوص بودجه با بیان اینکه با وجود بازیگران سرشناس و سفرهایی که در فیلم اتفاق می افتد تنها نزدیک به پنج میلیارد تومان هزینه شده است، تصریح کرد: در فیلم ایده اصلی قصه ای تعریف می کنید که در یک طبقه اجتماعی خاص هست و باید به درستی روایت شود و ما زندگی آدم های پولدار را درست تصویر می کنیم.
مریلا زارعی بازیگر فیلم سینمایی ایده اصلی نیز با بیان اینکه بیش از اینکه اخبار سینما را دنبال کنم، پیگیر اخبار اجتماعی و اقتصادی هستم، تاکید کرد: چندی پیش در رابطه با اجاره املاک در تهران مطلبی خواندم، اجاره های ذکر شده در مطلب برایم غیر قابل باور بود.
وی افزود: در جامعه ای زندگی می کنیم که وضعیت معیشت مردم سخت و دشوار است اما در همین شرایط هزینه های بالایی صرف اجاره بهای مسکن در جاهای مختلف پایتخت می شود.
زارعی گفت: صاحبان این املاک بخشی از اقتصاد جامعه را در دست گرفته اند و وضعیت فعلی جامعه یک شکاف طبقاتی بزرگ را نشان می دهد.
به گفته وی، در جامعه امروز ما کسی آنقدر دارد که نمی داند چه کار کند و کسی آنقدر ندارد که باز هم نمی داند چه کار کند و ما با نشان دادن بخش دارای جامعه به دنبال ریشه یابی بودیم.
زارعی تصریح کرد: برایم جذابیت نقش از آن جایی شروع می شود که مخاطب اجازه بدهد که نقش های با چالش را تجربه کنم تا این حس پویایی در من از بین نرود.
وی با یادآوری اینکه حضور جدی من در سینما با تهمینه میلانی و فیلم «دو زن» آغاز شد و بهترین جایزه ها را با فیلم سازان زن گرفتم، گفت: کارگردانان زن سینمای ایران برایم جذاب بوده و به آنها تعلق خاطر دارم، برای فیلم ایده اصلی یک بانو نمی توانست این همه فشار را تحمل کند اما ما برای مردم فیلم ساختیم با نگاهی تازه تر.
جشنواره سی و هفتم فیلم فجر که از ۱۰ بهمن آغاز شده تا ۲۲ بهمن ادامه خواهد داشت. این رویداد در روزهای ۱۹ و ۲۰ بهمن به دلیل تقارن با شهادت حضرت زهرا (س) تعطیل است.

همچنین مطالعه کنید:

چطور «نون خ» دومین سریال پرتداوم صداوسیما شد؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، مجموعه تلویزیونی «نون خ» که این روزها فصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.