چهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی / استان ها / خراسان شمالی / درآمد ۱۸ درصد شاغلان خراسان‌شمالی کفاف زندگی را نمی‌دهد

درآمد ۱۸ درصد شاغلان خراسان‌شمالی کفاف زندگی را نمی‌دهد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی از اشتغال ناقص ۱۵ تا ۱۸ درصدی در این استان خبر داد.

اشتغال فارغ التحصیلان

مجید پور عیسی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: اشتغال ناقص به معنای آن است که افراد شغل دارند اما درآمد حاصل از آن کفاف مایحتاج زندگی آنها را نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر مردم این استان به شغل کشاورزی مشغول به کار هستند، افزود: این فعالیت در این استان به صورت سنتی انجام می‌شود و همین امر یکی از مشکلات اساسی به شمار می‌رود. در این استان ۶ برابر مراتع، دام وجود دارد و هنوز نمی‌دانیم که به دنبال توسعه پایدار باشیم و یا اشتغال زایی با این شکل سنتی.

وی با تصریح بر اینکه ارائه خدمات برتر در این استان وجود ندارد، اظهار کرد: صنایع مادر در این استان وجود دارد اما ناکارآمدی در آن موج می‌زند.

این مقام مسئول اظهار کرد: بسیاری از وقت مسئولان استان در حوزه صنایع، صرف آن می‌شود که تلاش شود همین اشتغال اندک موجود در آن نیز گرفته نشود. بر اساس سرشماری سال ۹۵ ریال حدود ۳۰ هزار بیکار مطلق در این استان وجود داشته است.

استاندار اعلام کرد:

صدور مجوزهای بی‌نام در همه بخش‌های خراسان شمالی برای سرمایه‌گذاری

استاندار خراسان شمالی از صدور مجوزهای بی نام در تمامی بخش‌های این استان برای امر سرمایه گذاری و تسریع در امور صادر می‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمد علی شجاعی در نشست خبری استانداران ادوار این استان، با اشاره به اینکه این امر بر اساس سند توسعه انجام می‌شود، گفت: با وجود مجوزهای بی نام سرمایه گذاران، دیگر سرمایه گذارها مجبور نخواهند شد به ادارات متلف مراجعه کنند.

وی ادامه داد: سازمان‌ها را خواهیم نشاند و مجوزهای بی نام برای زمان مشخص صادر خواهد شد.

شجاعی در پاسخ به اینکه برای توسعه اشتغال در این استان بر روی مشاغل خرد و کوچک تاکید خواهید داشت و یا صنایع بزرگ؟ اظهار کرد: نرخ مشارکت در این استان در روستاها بالاتر است و نیروهای مولد در روستاها وجود دارند از سوی دیگر از نعمت‌هایی همچون جنگل و مراتع در این استان برخوردار هستیم، تمامی آنها تکلیف ما را برای توسعه استان روشن می‌کند.

وی تصریح کرد: به طور قطع یکی از نداشته های خراسان شمالی به ویژه در صنعت بنگاه‌های خرد و متوسط است، بنابراین مسیری که استانداران پیشین طی کرده بودند مسیر درستی بوده و ما نیز باید به سوی توسعه مشاغل خرد و متوسط در این استان برویم.

نماینده عالی دولت در استان تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد در سال آینده گامی جز در مسیر سند توسعه برنداریم و ریالی غیر از این مسیر خرج نکنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بالاخره ساخت بیمارستان در شهرستان راز و جرگلان به کجا خواهد رسید؟ بیان کرد: راز و جرگلان نداشته های بسیار زیادی دارد و با فراهم کردن یکی دو امکان حل مشکلات این شهرستان حل نمی‌شود.

استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: برای رفع محرومیت در این شهرستان باید هجوم برد تا مشکلات در این منطقه حل شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مشکل دو صنعت لوله گستر و فولاد در شهرستان اسفراین را چگونه حل خواهید کرد، گفت: مشکل اصلی این دو صنعت، دولتی بودن آن است و همین امر سبب شده تا واحدی همچون لوله گستر برای پیدا کردن بازار تلاش نکند و به همین علت است که هم اکنون با ظرفیت بسیار اندک در حال فعالیت است.

شجاعی تصریح کرد: اگر این واحد تولیدی در دست بخش خصوصی بود آیا بخش خصوصی اجازه می‌داد تا این واحد با ظرفیت ۱۵ درصد فعالیت کند؟

وی تاکید کرد: قرار بر این شد تا برنامه ریزی های لازم برای توسعه تولید و فروش انجام شود و از سوی دیگر صحبتی نیز با شرکت نفت انجام شود تا بخشی از محصولات را خریداری کند تا ظرفیت تولید به ۴۰ تا ۵۰ درصد برسد.

نماینده عالی دولت در استان در رابطه با سند توسعه استان نیز بیان کرد: هیچ یک از مدیران در انجام کارهای خود کوتاهی نمی‌کنند اما از آنجایی که راه مشخص نیست، مردم نمی‌توانند نتایج را ببینند و اگر سند نباشد کارها به یکدیگر متصل نمی‌شوند.

وی توضیح داد: به عنوان مثال در سال گذشته ۵۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی به شهرستان راز و جرگلان اعطا شده است و از آنجایی که یکی از پتانسیل‌های قوی در این شهرستان نوغانداری است بنابراین انتظار می‌رود که حدود ۵۰ میلیارد تومان از رقم مذکور در این حوزه اختصاص داده شود اما رقم اختصاص یافته بسیار اندک است.

استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: سند توسعه نشان می‌دهد که در کدام بخش هزینه شود و این سند در این استان در حال آماده شدن است و یک ریال نیز برای تهیه آن هزینه نشده است.

وی در رابطه با اجرای طرح توسعه پتروشیمی مجتمع خراسان نیز اظهار کرد: طی نشستی که رئیس جمهور داشتیم این مورد به دکتر روحانی منتقل شد و اعلام شد که مردم خراسان شمالی توقع دارند تا این طرح اجرایی شود.

شجاعی ادامه داد: قرار بر این شد تا مکاتبه‌ای در این خصوص با وی انجام و تکلیف این موضوع روشن شود.

انتهای پیام

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

تغذیه مناسب؛

تغذیه مناسب؛ عاملی مهم در تقویت سیستم ایمنی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, دکتر امید توپچیان اظهارکرد: عملکرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *