صفحه اصلی / استان ها / خراسان رضوی / برداشت آب شرب از سد “زاوین” به صفر رسید

برداشت آب شرب از سد “زاوین” به صفر رسید

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان کلات گفت: با توقف برداشت آب از سد "زاوین" در شهرستان کلات، آب چشمه‌ها جایگزین این منبع شد.

سد

به گزارش کسب و کار نیوز، موسی رضایی با بیان این مطلب، اظهار کرد: از این سد با حجم مخزن ۲.۷ میلیون متر مکعب به عنوان مهمترین منبع تأمین آب شرب شهر پنج هزار نفری زاوین (هزارو ۴۰۰ مشترک) نام برد و کاهش کیفیت و تغییر طعم و بوی آب پشت سد به دلیل افت بارندگی را عامل توقف برداشت آب از این سد دانست.

وی با تاکید بر کمیته بحران شهرستان مبنی بر تأمین آب مورد نیاز مشترکان، بیان کرد: پروژه آبرسانی به زاوین از محل سرچشمه‌های بالادست این شهر مرزی در دستور کار آبفای کلات قرار گرفت.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان کلات تصریح کرد: همچنین با هدف جلوگیری از کدورت آب در مسیر انتقال از چشمه‌ها به شهر ضمن لایروبی این منابع، یک باب مخزن ذخیره با حجم ۲۰ مترمکعب، هشت باب دیوار گابیون در فواصل مشخص، ۴.۵ کیلومتر خط انتقال و دو کیلومتر اصلاح شبکه با هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد ریال اجرا شد و متعاقباً هشت باب حوضچه شیرآلات هوا و سه باب حوضچه شیرتخلیه هم احداث خواهد شد.

رضایی نیاز آب شهر زاوین در شرایط عادی را ۱۴ لیتر بر ثانیه عنوان و تاکید کرد: کلیه مراحل طراحی، اجرا و بهره‌برداری از این پروژه توسط همکاران آبفای کلات انجام شده و همین موضوع صرفه‌جویی قابل توجهی به همراه داشته است.

سد زاوین در ۱۰۰ کیلومتری مشهد و ۵۰ کیلومتری شهر کلات واقع شده است.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

باغ وحش، باغ پرندگان و بازار پرندگان مشهد تعطیل شد

باغ وحش، باغ پرندگان و بازار پرندگان مشهد تعطیل شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *