چهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / حل بحران ریزگردها با پروژه تحقیقاتی «مالچ‌رسی»

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان خبر داد

حل بحران ریزگردها با پروژه تحقیقاتی «مالچ‌رسی»

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: مالچ رسی، پروژه تحقیقاتی گروهی از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان است که می‌تواند در کنترل بحران ریزگردها مؤثر باشد.

مالچ‌پاشی

به گزارش کسب و کار نیوز، احمد آذین امروز (دوشنبه ۸ بهمن) در نشست خبری معرفی دستاوردهای علمی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، اظهار کرد: مالچ رسی، پروژه بزرگ ملی و افتخار استان اصفهان در راستای حرکت دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه پروفسور جلالی به همراه تیم جوانان پژوهشگر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان به ترکیبی از خاک به عنوان مالچ رسی برای حل بحران ریزگردها رسیده‌اند، افزود: مالچ رسی بحران ریزگردها را حل می‌کند. این مالچ در حدود ۶ هزار هکتار در سجزی اصفهان پاشیده شد و موجب تثبیت خاک و مقاومت آن در برابر ۸۰ کیلومتر سرعت باد شد.

آذین تاکید کرد: این مالچ، هیچ گونه ترکیب نفتی ندارد و با ترکیبی از جنس خاک، رطوبت موجود درون زمین را جذب و کشت گیاه در این مناطق را آسان می‌کند. این دستاورد پروژه بزرگ ملی برای حل معضل ریزگردها محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان با بیان اینکه ۲۸ واحد دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز خدمات پژوهشی در ۳۱ شهرستان اصفهان وجود دارد، افزود: در استان اصفهان ۹۰ هزار دانشجو از مقطع کاردانی تا دکتری تخصصی مشغول تحصیل هستند. ۱۵۸۰ نفر هیئت علمی و ۱۹۸۰ نفر کارمند در مجموعه دانشگاه آزاد استان مشغول فعالیت هستند.

آذین با بیان اینکه سهم دانشگاه آزاد استان اصفهان ۱۶ درصد از کل مراکز آموزش عالی استان است، ادامه داد: وجود ۴۳۰ واحد آموزش دانشگاه آزاد در کشور بزرگترین واحد آموزش عالی حضوری را فراهم آورده است. تأسیس دانشگاه آزاد از خروج میلیاردها تومان ارز از کشور جلوگیری کرد. این مرکز آموزش عالی بدون پشتوانه دولتی و درآمد خاص اداره می‌شود.

وی از دیگر مؤلفه‌های این دانشگاه را مراکز متنوع تحقیقاتی، ارتباط با صنعت و جامعه، ثبت اختراعات، توسعه مراکز رشد علمی و فناوری و کارآفرینی برشمرد و گفت: در این دانشگاه، ۱۹ هزار دانشجو در ۲۳۰ رشته تحصیلی شامل ۸۵ رشته حوزه دکترای تخصصی، ۸۷ رشته کارشناسی ارشد و ۴۸ رشته کارشناسی مشغول تحصیل هستند. ۳۶۲ کارمند و ۳۳۷ هیئت علمی و۲۳۳۷ دانشجو پزشکی و دندانپزشکی در این واحد مشغول هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان منتخب دانشجویان خارج از کشور برای ادامه تحصیل است، تصریح کرد: این دانشگاه هیچ گاه نسبت به مشکلات بی تفاوت و تسلیم نبوده و همواره کنشگر و فعال است، همچنین دانش بنیان موضوع اصلی دانشگاه‌های معتبر جهان و این دانشگاه همواره به دنبال تبدیل علم و دانایی به درآمد و ثروت و تجاری سازی است.

آذین با بیان اینکه دانشگاه آزاد خوراسگان با تولید بذر هیبرید محصول استراتژیک، مانع خروج میلیاردها ارز از کشور شده است، گفت: پژوهشگران دانشگاه در تولید ۱۲ نوع بذر ازجمله بذر خیار، فلفل رنگی، کنجد در حال کار هستند، همچنین مجوز نخستین مرکز رشد گیاهان دارویی در کشور را کسب کرده‌ایم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

startup

بودجه پژوهشی صرف پژوهش‌ نمی‌شود

مینا حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، روزی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری خبری در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *