صفحه اصلی / اقتصادی / بازرگانی و تجارت / صادرات غیرنفتی در آذر ۵۶ درصد افت کرد

صادرات غیرنفتی در آذر ۵۶ درصد افت کرد

ارزش دلاری صادرات غیرنفتی کشور به استثناء میعانات گازی در در آذر ماه با افت ۵۶ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۱.۸۶۴ میلیارد دلار رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، ارزش دلاری صادرات غیرنفتی کشور به استثناء میعانات گازی در در آذر ماه با افت ۵۶ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۱.۸۶۴ میلیارد دلار رسید.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی گمرک کشور، طی ۹ ماهه منتهی به آذر ماه ۹۷، صادرات غیرنفتی ایران به نزدیک ۸۷ میلیون تن رسیده که این میزان، معادل ۳۳٫۳ میلیارد دلار ارزش داشته است.

بر اساس این گزارش، در ۹ ماهه امسال، صادرات در بخش صنعت، ۴۴٫۷ درصد کل صادرات غیرنفتی، صادرات محصولات پتروشیمی ۳۴٫۳ درصد، محصولات کشاورزی ۸٫۶ درصد و میعانات گازی، سهمی معادل ۸٫۳ درصد صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن‌ها هم صادرات بخش معادن با ۳٫۲ درصد و فرش و صنایع دستی تنها ۰٫۸ درصد صادرات ۹ ماهه را به خود اختصاص داده‌اند.

بررسی آمار صادرات طی ۹ ماه گذشته نشان می‌دهد که در صادرات غیرنفتی و بدون در نظر گرفتن صادرات میعانات گازی، در آذر ماه امسال شاهد افت شدید ارزش صادرات کشور به نسبت ماه‌های گذشته یعنی آبان، مهر و شهریور ماه هستیم؛ بطوریکه ارزش دلاری صادرات غیرنفتی به استثناء میعانات گازی در آبان ماه که معادل ۴٫۲۳۶ میلیارد دلار بوده، در آذر ماه با افت ۵۶ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۱٫۸۶۴ میلیارد دلار رسیده است.

این در حالی است که بررسی جزئی‌تر آمار صادرات غیرنفتی منهای میعانات گازی طی آبان ماه و آذر نشان می‌دهد که گرچه ما در تمام بخش‌های معدن، کشاورزی، فرش و صنایع دستی و پتروشیمی، کاهش صادرات داشته‌ایم ولی کاهش چشمگیر صادرات در بخش صنعت، بسیار قابل توجه است و صادرات این بخش به نسبت آبان ماه، معادل ۸۵ درصد کاهش داشته است و این درحالی است که صادرات بخش صنعت، سهمی نزدیک به ۴۵ درصد از کل صادرات کشورمان در این ماه را داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

نابودی صنعت رمزارز با تصمیمات خلق‌الساعه

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، خبر غیرقانونی بودن صرافی‌های ارز دیجیتال و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *