صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / “مادر تلسکوپ هابل” درگذشت

“مادر تلسکوپ هابل” درگذشت

"نانسی گریس رومن"، نخستین مدیر زن در ناسا و صاحب لقب "مادر تلسکوپ فضایی هابل" از دنیا رفت.

نانسی رومن

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از گیزمودو، “نانسی گریس رومن”(Nancy Grace Roman)، از مدیران سابق ناسا که نقش قابل توجهی در ماموریت تلسکوپ فضایی هابل داشت درگذشت.

رومن، نخستین زنی بود که موفق شد به سمت مدیریت ناسا برسد. او در سال ۱۹۴۹، مدرک دکتری ستاره‌شناسی خود را از دانشگاه شیکاگو دریافت کرد و در سال ۱۹۵۹ به سمت ریاست ستاره‌شناسی در اداره علوم فضایی ناسا رسید و این سمت را به مدت ۲۰ سال حفظ کرد. رومن در سال ۱۹۷۹ بازنشسته شد.

او در برنامه‌های قابل‌توجهی از جمله ماموریت تلسکوپ فضایی “کاوشگر زمینه کیهان” یا “کوبی”(COBE) و “تلسکوپ فضایی هابل”(Hubble Space Telescope) شرکت داشت.

رومن نقش مهمی در تقویت فرصت‌های شغلی زنان در “انجمن زنان داشنگاهی آمریکا”(AAUW) بر عهده داشت و موفق شد بسیاری از موانع سر راه تحصیل و کار خود در آن زمان را از بین ببرد. بخش بزرگی از اعتبار رومن به خاطر نقش پررنگ او در ماموریت تلسکوپ فضایی هابل است؛ پروژه‌ای که لقب “مادر هابل” را برای او به ارمغان آورد.

“گرابرت زیمرمن”(Robert Zimmerman)، نویسنده کتاب “جهان در آینه”(The Universe in a Mirror) در کتاب خود نوشت: در طول دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ میلادی، هیچ کس در طراحی‌ها و مفاهیم ابتدایی هابل، مهمتر از رومن نبود.

نانسی گریس رومن، روز سه‌شنبه ۲۵ دسامبر در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

University of Surat

ایجاد پارک فرهنگ و هنر دانشگاه سوره برای کارآفرینی دانشجویان

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایلنا، محمدحسین ساعی در اولین جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *