صفحه اصلی / سرخط خبرها / سیستان و بلوچستان سرزمین قابلیت‌ها

سیستان و بلوچستان سرزمین قابلیت‌ها

‌استان سیستان و بلوچستان به دلیل برخورداری از سواحل کم نظیر و دسترسی به آبهای آزاد زمینه های مناسبی برای فعالیت شیلاتی و پرورش ماهی، میگو و صیادی دارد و می تواند نقش مهمی در افزایش اشتغال، ارز آوری و توسعه روستایی ایفا کند.

آبزیان

رئیس اداره شیلات زهک افزود: با توجه به مساعد بودن شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان برای پرورش ماهی قزل آلا در نیمه دوم سال ۱۶۰ هزار بچه ماهی قزل آلا در استخرهای این استان رها سازی شد و کار رهاسازی تا ماه های آینده همچنان ادامه دارد‌.

‌به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، وی بیان کرد: انتظار می رود در پایان دوره (اواسط اسفند) افزون بر ۶۴ تن ماهی قزل آلا از سطح استخرهای سیستان و بلوچستان برداشت شود‌.

رئیس اداره شیلات زهک تصریح کرد: این تعداد بچه ماهی علاوه بر پنج شهرستان سیستان در شهرستان‌های زاهدان و خاش توزیع شده است‌.

وی بیان کرد: وزن ماهی های رهاسازی شده حدود ۱۰ تا ۱۲ گرم است که در پایان دوره برداشت به وزن تقریبی ۴۰۰ گرم خواهند رسید‌.

شاهرودی گفت: تسهیلات بلاعوض به پرورش دهندگان ماهی داده می شود به طوریکه از تعداد سه ماهی رها شده ۲ عدد را شیلات تقبل می کند و همچنین پرورش دهندگان همواره می توانند از مشورت با مشاوران این مرکز استفاده کنند.

وی به بازار عرضه قزل آلا اشاره کرد و ادامه داد: این ماهی ها بعد از پایان رسیدن دوره پرورش در سطح منطقه و شهرستان های سیستان و بلوچستان توزیع و قیمت هر کیلو این نوع ماهی به طور میانگین ۳۰۰هزار ریال خواهد بود.

سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال هستند.

هر منطقه از کشور پهناور ایران ظرفیت های خاص و ویژه خود را برای فعالیت های اقتصادی دارد که شناسایی آنها می تواند بخش تولید را دگرگون کرده و به اشتغال پایدار بینجامد. استان سیستان و بلوچستان یکی از این مناطق با ظرفیت و قابلیت منحصر به فرد است که می توان از پتانسیل آن برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

لوازم خانگی

شیب تند افزایش قیمت ها در بازار لوازم خانگی

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، در این میان شنیده ها حاکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *