صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / انگلیس در سال ۱۹۹۳ از ماهیت نظامی برنامه اتمی پاکستان اطلاع داشت

انگلیس در سال ۱۹۹۳ از ماهیت نظامی برنامه اتمی پاکستان اطلاع داشت

نواز شریف در فوریه ۱۹۹۳ و پیش از سفر نخست‌وزیر پیشین انگلیس به آمریکا در نامه‌ای به او اطلاع داده بود که پاکستان در حال پیشبرد برنامه اتمی نظامی است اما طرف انگلیسی این نامه را نادیده گرفته است.

موشک غوری پاکستان

به گزارش کسب و کار نیوز، به نوشته روزنامه هندوستان تایمز، در اسناد منتشر شده از سوی آرشیو ملی، مشخص شده که نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان در این نامه به جان میجر، نخست وزیر اسبق انگلیس نوشته که برنامه اتمی پاکستان برخلاف آنچه که مدت‌ها ادعا می‌شد، اصلا صلح آمیز نیست.

دفتر وزارت خارجه انگلیس پنج روز بعد این ادعا را در پیامی به دفتر نخست‌وزیر رد کرد و تاکید کرد که نامه سه برگی شریف به میجر حاوی مطالب جدیدی نبوده است.

یکی از مقام های وزارت خارجه انگلیس در نامه‌ای به استفن وال، دستیار شخصی میجر در ۲۳ فوریه ۱۹۹۳ نوشت: ما شواهدی مسلم داریم مبنی بر اینکه ادعا درباره اهداف صلح آمیز برنامه اتمی پاکستان درست نیست.

شریف از میجر خواست تا درباره ماهیت صلح آمیز برنامه اتمی پاکستان و همچنین سایر ادعاهای پاکستان درباره عدم حمایت این کشور از شبه نظامیان در جامو و کشمیر به بیل کلینتون، رئیس جمهور موقت آمریکا اطلاع دهد.

مشخص نیست که آیا میجر در جریان سفرش به آمریکا این مطالب را مطرح کرده باشد اما این اسناد فاش شده نشان می‌دهد که او و شریف گزارشی شخصی رد و بدل کرده‌اند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

russia

بررسی همکاری‌های ترانزیتی در دیدار سفیر ایران با معاون وزیر حمل‌ونقل روسیه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، در این ملاقات دو طرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *