صفحه اصلی / سیاسی / سیاست خارجی و هسته ای / شیخ‌الاسلام: آمریکا از حضور در سوریه شکست خورده است/آینده سوریه را مردم آن مشخص می‌کنند

شیخ‌الاسلام: آمریکا از حضور در سوریه شکست خورده است/آینده سوریه را مردم آن مشخص می‌کنند

سفیر پیشین ایران در سوریه با تاکید بر این‌که آمریکا هیچ نقشی در مسایل سیاسی سوریه نداشته و خروج از این کشور عقلانی بوده، گفت: اکنون آمریکایی‌ها می‌گویند ملت و دولت سوریه برای آینده این کشور تصمیم می‌گیرند و آینده سوریه را مردم سوریه مشخص می‌کنند.

شیخ الاسلام

حسین شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش در سوریه اظهار کرد: آمریکایی‌ها از حضورشان در سوریه شکست خورده‌اند، برای این‌که هر حضور نظامی و هر هزینه‌ای به این شکل یک هدف سیاسی را دنبال می‌کند، در حالی که آمریکایی‌ها جایی و نقشی در حل معادلات سیاسی سوریه ندارند، نقش آن‌ها صفر است، بنابراین، حضورشان هزینه‌ داشته اما فایده‌ای برای آن‌ها نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا هیچ نقشی در مسائل سیاسی سوریه ندارد، ایران، ترکیه و روسیه هستند که حضور دارند، بنابراین حضور آمریکا نه تنها فایده‌ای نداشته بلکه هزینه ندارد و عقلانی است که از سوریه خارج شود،‌علاوه بر این نیروهای آمریکا در صحنه در خطر هم قرار دارند که با چند خمپاره می‌توانند برای آن‌ها جهنمی درست کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه‌ همچنین بیان کرد: در این شرایط نیروهای اکراد سوریه به حضور این نیروها اعتماد کرده بودند  اما اکنون متوجه شدند که اعتماد به آمریکا، اعتماد عاقلانه‌ای نیست.

وی در مورد این‌که در پی تصمیم آمریکا در خروج از سوریه، نگرانی‌هایی در بحث مبارزه با تروریسم برای عراق به وجود آمده، آیا این اقدام آمریکا در این مساله تاثیر گذار است؟ گفت: آمریکایی‌ها هیچ وقت با تروریسم و داعش مقابله نکردند،‌ مواردی هم وجود دارد که به طور مستقیم به داعش کمک کردند، در واقع هیچ وقت علیه آن‌ها کاری نکردند.

شیخ الاسلام درباره این‌که آیا این تصمیم آمریکا با تصمیم اردوغان برای عقب‌نشینی نیروهایش از مناطقی در شرق سوریه می تواند یک ائتلاف میان آن‌ها باشد، اظهار کرد: اکنون اردوغان –رئیس جمهور ترکیه- باید با وضع و داده جدید خود را تطبیق دهد، وضع جدید این است که آمریکایی‌ها در منطقه خیلی ضیعف هستند و در مقابل دولت، مردم و حکومت سوریه و مقاومت بسیار قوی هستند، بنابراین اردوغان باید خود را با این شرایط جدید بسنجد و سپس هر کاری خواست انجام دهد، فکر می‌کنم تصمیم عقب نشینی هم در این راستا بوده است.

سفیر پیشین کشورمان در سوریه همچنین درباره این بحث که با خروج آمریکا  از سوریه، ممکن است میان نیروهای حاضر در این کشور، مساله سهم‌خواهی پیش آید، گفت:‌ بعید است، علت حضور ما در سوریه، به دلیل سرنوشت سوریه و کشورهای منطقه بود تا آمریکایی‌ها سرنوشت ‌آن‌ها را تعیین نکنند، یعنی رئیس جمهور آمریکا برای مردم سوریه سرنوشت تعیین نکند، استقلال آن را به هم نریزد، در این کار هم موفق شدیم.

وی همچنین ابراز کرد:‌ اکنون خود آمریکایی‌ها می‌گویند باید ملت و دولت سوریه برای آینده این کشور تصمیم بگیرد، آینده سوریه را مردم سوریه مشخص می‌کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران دارای قانون اسیاسی است، رئیس جمهور ما قسم می‌خورد که آن را اجرا کند و این راهنمای ما است، نه در دیگر کشورها می‌توانیم دخالت کنیم و نه می‌توانیم برای آن‌ها تصمیم بگیریم. ما از استقلال کشورها پشتیبانی می‌کنیم، از مستضعفین در مقابل مستکبرین دفاع می‌کنیم. ما از حقوق همه مسلمانان دفاع می‌کنیم، حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می‌شناسیم.حق نداریم در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کنیم.

شیخ الاسلام در پایان تاکید کرد: در نتیجه سرنوشت سوریه را مردم آن تعیین می‌کنند، آمریکای مستکبر می‌خواست سرنوشت مردم سوریه را خود رقم بزند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

وزارت امور خارجه

دنیا صدای مظلومیت مردم آمریکا را شنیده است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سیدعباس موسوی در این پیام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *