صفحه اصلی / سیاسی / مجلس / دهقانی فیروز آبادی:از طریق مناطق آزاد می توان به اقتصاد کشور کمک کرد

دهقانی فیروز آبادی:از طریق مناطق آزاد می توان به اقتصاد کشور کمک کرد

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که کشور با آن مواجه شده، از طریق مناطق آزاد می توان به اقتصاد کشور کمک کرد تا از این چالش خارج شود.

 به گزارش کسب و کار نیوز، کمال دهقانی فیروز آبادی در حاشیه بازدید اعضای این فراکسیون از منطقه آزاد انزلی با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، با بیان این که نشست فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار در این منطقه برگزار شد، گفت: لازم است جلسات مشترک میان این فراکسیون، شورایعالی، تشکل های فعالان اقتصادی و نهادهای همکار مناطق آزاد تداوم پیدا کند که این موضوع مورد توافق قرار گرفت.

وی افزود: هم اکنون موضوعاتی مهمتر از مسائل اقتصادی در کشور وجود ندارد، یعنی بخش قابل توجهی از چالش های پیش روی ایران اسلامی حول موضوعات اقتصادی و مدیریتی در این حوزه متمرکز است .

رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه در شرایطی که کشور با آن مواجه شده، از طریق مناطق آزاد می توان به اقتصاد کشور کمک کرد تا از این چالش خارج شود، افزود: در شرایط تحریم فعلی نیازمند جذب سرمایه گذار خارجی، افزایش مبادلات بین المللی و توسعه صادرات می باشیم، موضوعاتی که در تحقق آنها باید به مناطق آزاد کمک نمودو از ظرفیت قانونی این مناطق آزاد هم بهره برد .

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان تاریخچه ای از مسیر ایجاد مناطق آزاد در کشور، به عدم دریافت بودجه سازمان های مناطق آزاد از منابع بودجه ای دولتی اشاره کرد و افزود: ظرف سالهای گذشته شاهد عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، توسعه صادرات و جذب سرمایه گذار خارجی، رونق تولید در محدوده مناطق آزاد علی رغم برخی مشکلات می باشیم، موضوعی که ناشی از تلاش های مدیران ، سرمایه گذاران و شورایعالی مناطق آزاد است.

وی به ظرفیت های قانونی مناطق آزاد در خصوص فعالیت های عمرانی، جذب سرمایه گذار خارجی و توسعه ترانزیت، افزایش تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و مجموعه فعالیت های مختلف اشاره و تأکید کرد: جدا از اینکه nv قانون تکلیف همه دستگاه های اجرایی در قبال مناطق آزاد مشخص شده و باید توسعه اقتصادی کشور را هدف اصلی قرار دهند، اما متأسفانه برخی از این نهادها از هماهنگی لازم برخوردار نمی باشند .

دهقانی فیروزآبادی افزود: البته مناطق آزاد در اجرای قانون مشکلاتی دارند که می توان با وضع قوانین جدید موانع آنها را رفع نمود و همچنین با نظارت مجلس بر حسن اجرای قوانین همه نمایندگان تلاش دارند در جهت رونق هر چه بیشتر تولید ملی نقش آفرینی نمایند .

رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براساس نشستی که با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد، اعضای فراکسیون مناطق آزاد و رییس هیات مدیره، مدیرعامل، اعضا هیات مدیره و معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی به میزبانی این منطقه برگزار شد، مقرر شد این جلسات با حضور نهادهای همکار مانند دارایی و گمرک وزارت اقتصاد و دارایی برگزار تا جهت رفع مسائل چاره اندیشی شود .

وی خواستار توجه ناظران بر این واقعیت شد که از نظر بودجه ای، مناطق آزاد روی پای خودشان بوده و برای توسعه زیر ساخت ها به بودجه ملی نیاز ندارند، و اضافه کرد: باید قدر این فرصت ها را بدانیم و ‌تشکیلاتی که روی پای خود ایستاده را از هر لحاظ باید تقویت نمود .

دهقانی فیروز آبادی گفت: هم اکنون هدف همه مسئولین کشور اشتغال است و مناطق آزاد در طول سالهای گذشته اقدامات خوبی در خصوص اشتغالزایی و جذب سرمایه گذار و حمایت از تولید انجام داده اند و امیدواریم که با تعامل بسیار خوب دکتر مرتضی بانک، دغدغه نمایندگان که رفع مشکلات مناطق است با همکاری یکدیگر تحقق یابد .

رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کار اصلی نمایندگان مجلس قانون گذاری است، اظهار کرد: قانونی که مجلس مشخصا برای مناطق آزاد وضع کرده برای فعالیت های عمرانی، جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه ترانزیت، افزایش تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و مجموعه فعالیت های مختلف می باشد .

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

معرفی جنبش از ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *