صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / رشد دوباره مو روی پوست آسیب‌دیده ممکن می‌شود

با تلاش پژوهشگران آمریکایی؛

رشد دوباره مو روی پوست آسیب‌دیده ممکن می‌شود

پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با تمرکز بر سلول‌های خاصی، امکان رشد دوباره مو را روی پوست آسیب‌دیده فراهم کنند.

پوست

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از یورک‌الرت، پژوهشگران دانشکده پزشکی “دانشگاه نیویورک” (NYU)، با فعالسازی تعامل میان سلول‌های پوستی که ریشه مو را شکل می‌دهند، موفق به پرورش دوباره مو روی پوست آسیب‌دیده شدند. نتایج این پژوهش می‌توانند دلیل رشد نکردن مو روی پوست آسیب‌دیده را توضیح دهند و شاید به ابداع داروهایی برای کمک به رشد دوباره مو منجر شوند.

این پژوهش، تاثیر مسیرهای جداگانه سیگنال‌دهی را در پوست آسیب‌دیده موش‌های آزمایشگاهی بررسی می‌کند. تمرکز آزمایش‌های مربوط به این بررسی، بر سلول‌های موسوم به “فیبروبلاست” (fibroblast) است که کلاژن ترشح می‌کنند. کلاژن، یک پروتئین ساختاری است که در حفظ شکل و قدرت پوست و مو تاثیر بسیاری دارد.

پژوهشگران در بخشی از این پروژه، مسیر سیگنال‌دهی صوتی را که سلول‌ها برای ارتباط با یکدیگر از آن استفاده می‌کنند، فعال کردند. این مسیر در مراحل ابتدایی رشد انسان در رحم و شکل‌گیری فولیکول‌های مو، بسیار فعال است؛ اما فعالیت آن، در پوست آسیب‌دیده بزرگسالان سالم متوقف می‌شود.

پروفسور “مایومی ایتو” (Mayumi Ito)، زیست‌شناس سلولی دانشگاه نیویورک و از پژوهشگران این پروژه گفت: نتایج بررسی ما نشان می‌دهند که تحریک فیبروبلاست‌ها از طریق این مسیر صوتی، می‌تواند به رشد مو در قسمت های آسیب‌دیده منجر شود.

به گفته “ایتو”، رشد دوباره مو در پوست آسیب‌دیده به مصرف دارو نیاز دارد؛ اما هدف آنها، سیگنال‌دهی به پوست برای بازگرداندن آن به شرایط قرار گرفتن در رحم است تا فولیکول‌های جدیدی روی آن رشد کنند.

این پژوهش، در مجله ” Nature Communications” به چاپ رسید.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

payamnoor

شرایط بازگشت به تحصیل و بخشودگی بدهی دانشجویان دانشگاه پیام نور اعلام شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتر زمانی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *