صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / هوش مصنوعی، نشتی لوله را تشخیص می‌دهد

با تلاش پژوهشگر ایرانی-کانادایی دانشگاه "واترلو"

هوش مصنوعی، نشتی لوله را تشخیص می‌دهد

پژوهشگران دانشگاه "واترلو"، برای تشخیص نشتی لوله‌های آب، سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه داده‌اند.

رویا کودی

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از یورک‌الرت، شاید بتوان هزینه بالای تلفات آب در سیستم آب شهری را با کمک چند حسگر و فناوری هوش مصنوعی، به طور قابل توجهی کاهش داد.

این فناوری که توسط پژوهشگران “دانشگاه واترلو” (UWaterloo) کانادا ابداع شده می‌تواند حتی نشتی‌های کوچک لوله را تشخیص دهد. پژوهشگران در ابداع این سیستم، از روش‌های پیچیده پردازش و نرم‌افزار هوش مصنوعی استفاده کردند تا نشانه‌های نشتی لوله را از طریق بررسی صدای آب در آن تشخیص دهند.

حسگرهایی که نشانه‌های صوتی را ثبت می‌کنند، هزینه کمی دارند و به آسانی و بدون حفاری، قابل نصب هستند. “رویا کودی”(Roya Cody)، دانشجوی دو رگه ایرانی-کانادایی دکتری مهندسی عمران دانشگاه واترلو و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این فناوری، به شهرها کمک می‌کند تا از منابع خود نگهداری و آنها را به شکل کارآمد ترمیم کنند. مشکلات بزرگی مانند انفجار لوله‌ها، در اثر تغییر فشار، نوسانات حجمی یا فوران آب به سطح پیش می‌آیند اما نشتی‌های کوچک لوله اغلب تا سال‌ها تشخیص داده نمی‌شوند. رویا کودی دختر پروانه بکتاش، مهندس ساختمان و استاد دانشگاه کنکوردیا کانادا و توماس کودی است.

نشتی‌ شدید لوله می‌تواند علاوه بر تلف کردن آب، مشکلات سلامتی ایجاد کند و به مرور زمان، به زیرساخت‌ها آسیب برساند و آنها را از بین ببرد.

کودی افزود: ما می‌توانیم با برطرف کردن نشتی‌های کوچک، از انفجار پرهزینه و مخرب لوله در آینده پیشگیری کنیم.

پژوهشگران، پس از تشخیص مورد اطمینان نشتی‌ها در آزمایشگاه، اکنون در حال انجام دادن آزمایش‌های میدانی هستند. آنها قصد دارند روش‌هایی برای مشخص کردن محل نشتی ارائه دهند و امکان شناسایی، اولویت‌بندی و تعمیر لوله را برای مقامات شهری فراهم کنند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

payamnoor

شرایط بازگشت به تحصیل و بخشودگی بدهی دانشجویان دانشگاه پیام نور اعلام شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتر زمانی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *