صفحه اصلی / اجتماعی / آموزش / درمان “کَربویی” با کاشت الکترود در بینی

درمان “کَربویی” با کاشت الکترود در بینی

"پروتز کاشت حلزونی"(Cochlear implants) با تحریک الکتریکی اعصاب شنوایی، افراد ناشنوا را قادر به شنیدن می‌سازد و اکنون محققان دانشگاه هاروارد به دنبال استفاده از این فناوری برای بازیابی حس بویایی هستند.

نابویایی

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از گیزمگ، چندین سال است که افراد ناشنوا از طریق کاشت پروتز حلزونی قادر به شنیدن هستند و این روش هم عملکرد خوبی داشته است اما افرادی که حس بویایی خود را از دست داده‌اند چه باید بکنند؟ اکنون پژوهشگران موسسه” Harvard-affiliated Massachusetts Eye and Ear institute ” دریافته‌اند که می‌توان با کاشت ایمپلنت الکتریکی، حس بویایی این افراد را دوباره بازگرداند.

پروتز کاشت حلزونی، ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می‌کند.

کاشت حلزونی تنها شکل از مداخلات پزشکی است که می‌تواند به واسطه تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوای مطلق بازگرداند.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه هاوارد در موسسه “Harvard-affiliated Massachusetts Eye and Ear institute ” در مطالعه اخیرشان موفق به کاشت الکترودهای آندوسکوپی در درون حفره‌های سینوسی بینی ۵ فرد شدند.

این افراد ۴۳ تا ۷۲ ساله بودند و همه آنها نیز حس بویایی خود را از دست داده بودند. اما با کمک پژوهشگران این افراد پس از سال‌ها توانستند بوی ۴۰ ماده گوناگون را تشخیص دهند.

از این الکترودها برای تحریک اعصاب “پیاز بویایی”(olfactory bulb) هر فرد استفاده شد. پس از اینکه پژوهشگران این کار را انجام دادند، سه نفر از آن افراد توانستند بوی پیاز، ضدعفونی‌کننده و چند رایحه دیگر را تشخیص دهند. پیاز بویایی ساختاری است در “مغز پیشین” جانوران مهره‌دار که با عمل بویایی و تشخیص بوها ارتباط دارد. هرچند در اغلب پستانداران، پیاز بویایی در قسمت قدامی مغز قرار دارد اما در انسان در قسمت تحتانی مغز و روی استخوان اتموئید قرار گرفته است. مغز پیشین یا مُخ بزرگترین بخش مغز است که وزن مجموع دو نیمکره آن در انسان به ۱۵۰۰ گرم می‌رسد و توانایی ادراک، یادسپاری، یادگیری و عملکرد هوشمندانه را دارد.

اکنون پژوهشگران امیدوارند با پیشرفت در این زمینه به مرحله‌ای برسند که افراد کربو دوباره به طور کامل حس بویایی خود را به دست آورند.

این فناوری به طور خاص برای برطرف کردن آسیب برخی سلول‌های عصبی بینی که سبب آنوسمی در افراد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

“از دست دادن حس بویایی” یا “آنوسمی”(anosmia) که به آن نابویایی و نیز کربویی می‌گویند، به از دست دادن حس بویایی در فرد گفته می‌شود که علت آن التهاب در مخاط بینی و نیز بسته شدن مجاری بینی می‌باشد. این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها به ویژه در افراد مسن است و ۲ تا ۱۰ درصد افراد جامعه را درگیر می‌کند.

دکتر “اریک هولبروک”(Dr. Eric Holbrook)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: در حال حاضر درمان‌های زیادی برای افرا مبتلا به کربویی وجود ندارد، اما اکنون امیدوارم روش ما راهی خوب برای بازگرداندن حس بویایی آنها باشد.

این مطالعه در مجله “International Forum of Allergy and Rhinology” منتشر شد.

 انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

payamnoor

شرایط بازگشت به تحصیل و بخشودگی بدهی دانشجویان دانشگاه پیام نور اعلام شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتر زمانی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *