صفحه اصلی / فرهنگی / سینما تئاتر تلویزیون / فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­های آیینی و سنتی منتشر شد

فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­های آیینی و سنتی منتشر شد

فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­های آیینی و سنتی با شعار «نمایش سنتی فرصتی برای تئاتر معاصر ایران» منتشر شد.

به گزارش کسب و کار نیوز از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­های آیینی و سنتی که امروز سه شنبه منتشر شد آمده است که کانون نمایش­های آیینی و سنتی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور اشاعه زمینه‌های مناسب پژوهشی در بررسی ریشه‌های نمایش ایرانی و نمایش‌های سنتی سایر ملل، حفظ و ثبت میراث کهن نمایشی ایران زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای بنیان تئاتر ملی با شعار نمایش سنتی فرصتی برای تئاتر معاصر ایران، جشنواره را در مردادماه ۱۳۹۸ و همزمان با اعیاد سعید قربان و غدیر برگزار می‌کنند.
نوزدهمین دوره از جشنواره نمایش­های آیینی و سنتی در ۱۱ بخش برگزار می شود. یکی از تفاوت های فراخوان این دوره نسبت به نوبت های پیشین نام گذاری هر بخش با اسامی اساتید و چهره های نامدار هر شاخه است ه عبارتند از نمایش‌های تخت حوضی(بخش ویژه استاد علی نصیریان)، مرور نمایش‌های آیینی ـ سنتی اجرا شده در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ (یادواره زنده یاد سعدی افشار)، مجالس شبیه‌خوانی(یادواره استاد هاشم فیاض)، معرکه ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی (یادواره استاد محمود استاد محمد)، نمایش های عروسکی سنتی(یادواره استاد کاکا محمد شیرازی)، نقالی و روایت های ملی (یادواره مرشد ولی الله ترابی)، پاتوق نمایش­های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید)، بخش نمایش سنتی ملل(آسیا در نگاه نمایش های سنتی)، هفتمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی (ویژه شبیه خوانی ونقالی) و پنجمین دوره ی جایزه ی ویژه دکتر جلال ستاری.
از دیگر تفاوت های فراخوان دوره نوزدهم می توان به اضافه شدن بخش نمایش سنتی ملل(آسیا در نگاه نمایش های سنتی) اشاره کرد. همچنین در این دوره پاتوق نمایش­های سنتی کودک ونوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) نیز به عنوان قسمتی مجزاء در فراخوان اصلی آمده است. این مهم با هدف توجه ویژه به فعالیت‌های کودکان و نوجوانان در جهت آموزش و اشاعه ی نمایش های آیینی- سنتی صورت گرفته است.
از دیگر تفاوت های فراخوان این دوره از جشنواره نسبت به دوره های پیشین در بخش معرکه ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی (یادواره استاد محمود استاد محمد) است که برای آیین ها و مراسم نمایشی استانهای کشور نیز اهمیت قائل شده و بخش ویژه منطقه ای یکی از قسمت های مجزای این بخش است.
در این فراخوان جدول زمان‌بندی، شرایط حضور، توضیح موضوع و اهداف هر بخش به تفکیک درج‌شده که علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه آن و تکمیل و ارسال فرم مندرج به همراه مدارک مورد نیاز، متقاضی حضور در این دوره از جشنواره باشند.
نوزدهمین جشنواره نمایش­های آیینی و سنتی در مردادماه ۱۳۹۸ و همزمان با اعیاد سعید قربان و غدیر برگزار خواهد شد.
فراهنگ ** ۷۵۶۱ ** ۱۴۱۸

همچنین مطالعه کنید:

salehi

همه فیلم‌های در حال تولید، برای جشنواره فجر ثبت‌نام کرده‌اند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرآنلاین، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *