صفحه اصلی / اجتماعی / جامعه و شهری / یارانه ۹ میلیاردی دولت تنها دو اتوبوس می‌شود
یارانه ۹ میلیاردی دولت تنها دو اتوبوس می‌شود

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران:

یارانه ۹ میلیاردی دولت تنها دو اتوبوس می‌شود

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با اشاره به پرداخت 9 میلیارد تومان از سهم دولت در حوزه اتوبوسرانی گفت که این مقدار پول به مانند قطره‌ای در دریای هزینه های شهرداری است.

فراهانی عضو شورای شهر تهران

مجید فراهانی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ در مورد  انتشار خبر واریز یارانه اتوبوس از سوی دولت به حساب شهرداری تهران گفت: براساس قانون دولت موظف است که هزینه  50درصد توسعه مترو و یک سوم هزینه بلیت مترو را تقبل کند و در حوزه توسعه ناوگان  اتوبوسرانی نیز قانون، سهم ۵۰درصدی برای دولت قائل شده است.

وی با بیان اینکه دولت مجموعا ۹ میلیارد تومان در راستای پرداخت هزینه توسعه ناوگان اتوبوسرانی پرداخت کرده است گفت: این مبلغ بسیار کم است و طبیعی است باتوجه به قیمت‌های فعلی تنها می‌توان از ایران خودور دو دستگاه اتوبوس خرید! اما این در حالی است که براساس برنامه، شهر تهران می بایست ۹۵۰۰ دستگاه اتوبوس داشته باشد اما حدود ۵۰۰۰ دستگاه دارد.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر تعداد اتوبوس‌های شهرداری تهران نسبت به سال ۹۲کاهش داشته است، گفت: تعداد اتوبوس‌های شرکت واحد از حدود۶۵۰۰ به ۵۵۰۰دستگاه تقلیل یافته است و این مهم نشان می دهد که ما نیازمند حدود ۴۵۰۰ دستگاه اتوبوس هستیم تا بتوانیم خدمات رسانی مطلوبی به شهروندان داشته باشیم.

فراهانی با بیان اینکه میانگین عمر اتوبوس‌های فعلی تهران۹٫۵سال است درصورتی که براساس استاندار جهانی این عدد باید ۵سال باشد،‌ افزود :بررسی ها نشان داده است که  12درصد آلودگی شهر تهران به دلیل فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی است و قدیمی بودن اتوبوس‌ها و فرسوده بودن موتور و سیستم احتراق سبب شده که این اتوبوس‌ها آلاینده باشند.

وی با بیان اینکه اگر ما به سمت  پاسخگویی به مطالبات مردم که همان کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک است، حرکت می کنیم هیچ راهی جز توسعه حمل ونقل عمومی نداریم،  گفت: این ۹میلیارد تومان به هیچ عنوان کفاف هزینه‌های توسعه‌ای اتوبوس را نمی‌دهد و به مانند قطره‌ای در دریای هزینه‌های شهرداری است.

فراهانی با بیان اینکه شهر تهران به ۴۵۰۰ اتوبوس نو احتیاج دارد و پیشنهاد ما این است که دولت اصلا پول ندهد اما به سهم ۵۰درصدی  خود در توسعه ناوگان توجه کند و  2000 دستگاه اتوبوس به شهرداری بدهد، گفت: شهرداری هرساله ۱۵۰۰ میلیارد تومان یارانه بلیت مترو و اتوبوس می‌دهد و سهم دولت را هم شهرداری پرداخت می‌کند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

پیش‌بینی ۲۶ همت درآمد از محل جرایم در بودجه سال ۱۴۰۳ + جدول

به گزارش کسب و کار نیوز ، بر اساس جداول بخش دوم لایحه بودجه سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.