صفحه اصلی / فرهنگی / کتاب و رسانه / کتاب بر خلاف فضای مجازی انسان را متمرکز و دقیق پرورش می‌دهد
کتاب بر خلاف فضای مجازی انسان را متمرکز و دقیق پرورش می‌دهد

کتاب بر خلاف فضای مجازی انسان را متمرکز و دقیق پرورش می‌دهد

بازیگر فیلم سینمایی «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» گفت: کتاب انسان را متمرکز و عمیق‌ می‌کند، اما فضای مجازی ذهن را برای شنیدن و دیدن اخبار گذرا تربیت و در واقع انسان را از تعمق دور می‌سازد.

ستاره اسکندری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت برگزاری هفته کتاب اظهار داشت: برگزاری هر نوع برنامه فرهنگی قطعا مناسب و تاثیرگذار است و کسی هم مشکلی با آن ندارد اما متاسفانه این روزها برنامه‌های فرهنگی ما عموماً تبدیل به یک مراسم صوری شده تا اینکه یک اتفاق مهم فرهنگی و واقعی را رقم بزنیم.
وی افزود: اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم به نظرم آمار کتاب خواندن در جامعه ما در مقایسه با متوسط کتابخوانی در دنیا بسیار پایین است و حتی از گذشته دور خودمان هم کاهش بیشتری را نشان می‌دهد و بسیار پایین‌تر آمده است.
بازیگر مجموعه تلویزیونی «مرگ تدریجی یک رؤیا» درباره مهم‌ترین دلایل کاهش سرانه مطالعه در ایران گفت: سیاستگذاری غلط برخی مدیران فرهنگی در کنار ظهور فضای مجازی و گسترش آن با سرعت زیاد، همه و همه بر کاهش سرانه مطالعه مردم ما تاثیر گذاشته است.
وی گفت: متاسفانه بسیار از آدم‌ها که قدیم وقتشان را برای کتاب خواندن می‌گذاشتند امروز جذب فضای مجازی شده‌اند، به طور مثال گاهی تا چهار ساعت در فضاهای مجازی پرسه می‌زنند که این اتفاق این روزها به یک معضل تبدیل شده است.
اسکندری با اشاره به تفاوت فضای و مجازی و کتاب در تربیت انسان، افزود: فضای مجازی در مقایسه با کتاب، ذهن انسان را به سمت شنیدن و دیدن اخبار گذرا کشانده و در واقع حساسیت‌های ذهنی را از بین می‌برد و ذهن را به گونه‌ای تربیت می‌کند که از تعمق دور شود.
این بازیگر سینما در ادامه‌ مقایسه فضای مجازی و کتاب، گفت: تفاوت عمده فضای مجازی با کتاب خواندن در این است که کتاب آدمی را وارد دنیایی می‌کند که به او هم قدرت تمرکز و هم قدرت تفکر می‌بخشد.
وی با بیان اینکه همه کشورهای دنیا با مساله فضای مجازی روبه‌رو هستند، اظهار داشت: نمی‌دانم چه اتفاقی در مملکت ما افتاده که هر پدیده نویی که وارد کشور می‌شود سیستم استفاده‌اش با کشورهای پیشرفته دنیا کاملا متفاوت می‌شود.
اسکندری افزود: هنوز در اروپا در متروها و کافه‌ها آدم‌هایی را می‌بینی که کتاب در دست دارند ولی این تصویر و صحنه را دیگر در مملکت خودمان کمتر شاهد هستیم.
بازیگر فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» برگزاری هفته کتاب در کشور را یک رویداد امیدبخش خواند و گفت: ولی امیدوارم فقط یک حرکت یا چیز از سر بازکنی و اتفاق آماری نباشد که بعد از پایان هفته کتاب اعلام شود که این کارها را انجام دادیم.
وی با تاکید بر اینکه نیاز دوباره‌ای برای تعریف و بازخوانی توجه به کتاب وجود دارد، گفت: در واقع باید جامعه را متوجه ضرورت کتاب خواندن کنیم تا آن وقت نه قهرمانان ما آنقدر الکی، پوشالی و کوچک باشند و نه اینکه مشاهیرمان به یک سری آدم‌های عجیب و غریب تبدیل شوند.
اسکندری در پاسخ به چگونگی ارتباط بین کتاب و سینما و اینکه کتاب و سینما چقدر می‌توانند به یکدیگر کمک کنند، گفت: منظور من از کتاب، سواد است، در واقع یک بینش و معرفتی که هر سینماگری باید با آن درگیر باشد برای اینکه اثر ماندگاری بسازد.
این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر افزود: چه بازیگر باشید و چه کارگردان، وقتی که درگیر کتاب شوید جنس تربیت و روحیه‌ات به گونه‌ای می‌شود که آثار عمیق‌تری از خودت به جا می‌گذاری و این یعنی همان اهمیت کتاب خواندن.
وی ادامه داد: البته استثناهایی در همه جای دنیا وجود دارد اما به صورت عمومی و کلی کتاب و سینما ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، اما باز هم در دنیای جدید شاهد این هستیم که فضای مجازی دارد قهرمانان، نخبگان و ارزش‌ها را تعیین می‌کند و این بسیار خطرناک است.
اسکندری درباره اینکه چرا سینما از اقتباس آثار ادبی فاصله گرفته است نیز گفت: دنیای کتاب دنیایی است که آدمی را با یک جهانی نزدیک و آشنا ‌می‌کند که در آن تبادل فرهنگ اتفاق می‌افتد و انعکاس آن هم می‌تواند در سینما باشد.
بازیگر مجموعه تلویزیونی «نرگس» خاطرنشان کرد: همواره آثار ماندگار در سینما مثل فیلم سینمایی «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی تا بسیاری آثار دیگر که همه با اقتباس از شاهکارهای ادبی، ساخته شده‌اند، ماندگاری فیلم و کتاب را به همراه داشته اند.
اسکندری تاکید کرد: سینما اگر از کتاب اقتباس نداشته باشد خودش متضرر خواهد شد اما بهتر است ارتباط این دو بیشتر باشد چرا که به تعالی سینما و کتاب و دیده شدنشان کمک می‌کند.
گفت‌وگو: عبدالحمید بحرینیان
فراهنگ**۱۵۴۰** ۱۰۵۵

همچنین مطالعه کنید:

مرور درس‌های سال گذشته با چند ویدئوی جذاب و کوتاه

به گزارش کسب و کار نیوز، کارشناسان تحصیلی معتقدند مرور درس‌های سال گذشته کمک قابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.