صفحه اصلی / سیاسی / سیاست خارجی و هسته ای / توافق ایران و عمان برای تقویت همکاری‌ در زمینه اسناد تاریخی و ملی
توافق  ایران و عمان برای تقویت همکاری‌ در زمینه اسناد تاریخی و ملی

توافق ایران و عمان برای تقویت همکاری‌ در زمینه اسناد تاریخی و ملی

هیات عالی اسناد و کتابخانه نهادهای مختلف ایران و رئیس سازمان اسناد و آرشیو ملی سلطنت عمان در دیدار با یکدیگر در مسقط ، با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری‌های فرهنگی و پژوهشی دو کشور، خواستار تقویت همکاری در زمینه تبادل اسناد تاریخی و ملی ایران و عمان و فعالیت‌های پزوهشی دوجانبه شدند.

ایران و عمان

 به گزارش کسب و کار نیوز  به نقل از سفارت ایران در عمان ، حمد محمد الضویانی، رییس سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان در این دیدار به پیشینه روابط‌ تاریخی و دیرینه این کشور با ایران اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور نشان دهنده عمق تبادلات تاریخی میان دو ملت است و برای ما بسی مایه افتخار است که بتوانیم با تقویت روابط فرهنگی و علمی، باعث عمق بخشی بیشتر به روابط تهران و مسقط بشویم.

الضویانی ادامه داد: در عمان اسناد مشترک بسیاری با کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان، روسیه، انگلیس و برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد که در پی آن هستیم با برگزاری رویدادهای مشترک، عمق روابط خود با جهانیان را نشان دهیم و قطعا حسن همجواری و همسایگی می‌تواند روابط ایران و عمان  را تعمیق بیشتری بخشد .

حجت الاسلام سید علی عماد، رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت همکاری در  زمینه مطالعات علمی و تاریخی میان ایران و عمان، خاطرنشان کرد: در همکاری‌های علمی و فرهنگی هرچه رقابت بیشتر باشد، این امر باعث عمیق شدن روابط شده و زمینه بسیار خوبی را برای توسعه مناسبات علمی ایجاد می‌کند.

همچنین در این دیدار که کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران و نماینده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حضور داشتند،  کاظم شریف کاظمی، رئیس مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه با اشاره به وجود اسناد منحصر به‌فرد تاریخی در نهادهای مختلف کشورمان، بر ضرورت همکاری مستمر میان سازمان ها و کتابخانه های کشور عمان با ایران با هدف بهره گیری و تبادل تجارب و اسناد تاکید کرد.

دو طرف همچنین راههای توسعه مناسبات دوجانبه  در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه این برنامه، اعضای هیات ایرانی با حضور در بخش‌های مختلف سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان از نزدیک در جریان چگونگی مستندسازی، حفظ، مرمت و سیاست های این نهاد در جذب نسخ خطی و مرمت آن‌ها قرار گرفتند.

هیات ایرانی به دعوت سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، برای حضور در کنفرانس بررسی روابط عمان و انگلیس در قرن‌های اخیر، به مسقط سفر کرده است.

سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان که از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز به کار کرده است  تابع هیات وزیران است و وظیفه محافظت از اسناد و مدارک ملی را برعهده دارد و در کنار آن، تمامی اسناد وزارت‌خانه های این کشور به همراه نهادهای عمومی و شرکت های دولتی  آرشیو و نگهداری می شود .

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

اسلامی: تولید اورانیوم ۶۰ درصد از روز گذشته در فردو آغاز شد

به گزارش ایسنا محمد اسلامی در حاشیه بازدید از بیستمین نمایشگاه محیط زیست درباره واکنش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.