صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / بانک‌ها باید اضافه برداشت از بانک مرکزی را تسویه کنند

دستگاه ناظر بازار پول ابلاغ کرد

بانک‌ها باید اضافه برداشت از بانک مرکزی را تسویه کنند

رئیس‌کل بانک مرکزی، با ابلاغ بخشنامه‌ای خطاب به بانک‌ها، آنها را ملزم به تسویه مانده اضافه‌برداشت از حساب‌جاری نزد این بانک کرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی، با ابلاغ بخشنامه‌ای، بانک‌ها را ملزم به تسویه مانده اضافه‌برداشت از حساب‌جاری نزد این بانک کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، عبدالناصر همتی، در این بخش‌نامه آورده است: در صورت عدم انجام اقدامات جدی در راستای کاهش و نهایتاً تسویه مانده اضافه برداشت از حساب‌جاری نزد بانک مرکزی، به دلیل در تضاد بودن آن با اهداف اقتصاد کلان سیاست‌گذاری پولی و برنامه جدی بانک مرکزی برای جلوگیری از آن می‌تواند منجر به برخورد انضباطی با بانک موردنظر شود.

در ادامه این بخشنامه تصریح شده است: اعطا/ ایجاد هرگونه تسهیلات /تعهدات (به‌استثنای تسهیلات قرض‌الحسنه موضوع تکالیف و مقررات ابلاغی ) یا مصرف منابع تجهیز شده در هر شکلی که به‌منزله مصرف منابع بانک مرکزی است، از سوی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که دارای اضافه برداشت نزد این بانک است وجاهت نداشته و ضروری است بانک‌ها/ مؤسسات اعتباری دارای مانده اضافه برداشت از حساب‌جاری نزد بانک مرکزی پیش از هرگونه مصرف منابع تجهیز شده، نسبت به تسویه مانده اضافه برداشت اقدام کرده و پس از تسویه مانده‌حساب یاد شده نسبت به تخصیص منابع در قالب تسهیلات و ایجاد تعهد اقدام کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه این نامه با اشاره به برنامه‌های بانک مرکزی برای انضباط و تورم آورده است: عملکرد برخی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در ماه‌های اخیر نشانگر استمرار و بعضاً افزایش ناترازی در مدیریت منابع و مصارف بوده، به‌نحوی‌که مانده حساب‌جاری آنان نزد بانک مرکزی کماکان منفی است ، بدون شک این موضوع در تضاد آشکار با اهداف بانک مرکزی و سیاست‌های کنترل تورم است.

وی تأکید کرده است: این امر موجب شد تا مسائل و مشکلات ناشی از عدم مدیریت صحیح منابع و مصارف بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به ترازنامه بانک مرکزی تحمیل شود؛ که علاوه بر اینکه آنها را با ریسک نقدینگی بالایی مواجه کرده است در شرایط کنونی اقتصاد کشور، اثرات تورمی شدیدی را به همراه داشته که این مهم به‌هیچ‌وجه با مصالح کشور سازگار نبوده و از سوی بانک مرکزی قابل‌پذیرش نیست.

رئیس‌کل بانک مرکزی در پایان این بخشنامه آورده است: شبکه بانکی کشور در راستای کنترل فشارهای تورم ایجاد شده ناشی از رشد پایه پولی تمهیدات لازم را در مدیریت منابع و مصارف و نقدینگی اعمال کرده و همکاری کامل با بانک مرکزی داشته باشند. ازاین‌رو کنترل پایه پولی از طریق کنترل مانده بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی در دستور کار جدی این بانک قرار دارد.

همچنین مطالعه کنید:

شکست دولت در حراج یارانه ارزی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که بسیاری از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *