صفحه اصلی / سیاسی / سیاست خارجی و هسته ای / جنبش عدم‌تعهد از برجام حمایت کرد

در پی نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ؛

جنبش عدم‌تعهد از برجام حمایت کرد

به مناسبت برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص سلاح‌های کشتار جمعی که روز چهارشنبه به ریاست دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برگزار شد، جنبش عدم‌تعهد مواضع خود در این زمینه را برای ریاست شوراء، رئیس مجمع عمومی و دبیرکل سازمان ملل ارسال و خواستار انتشار آن‌ها به‌عنوان سند شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل شد.

جنبش عدم تعهد

به گزارش کسب و کار نیوز، این مواضع شامل بندی در حمایت از انعقاد برجام بین ایران و ۱+۵، محکومیت نوسازی سلاح‌های هسته‌ای که از جمله در راهبرد هسته‌ای آمریکا مورد اشاره قرار گرفته است و انتقاد از عدم پایبندی کشورهای هسته‌ای به تعهدات خود در قالب ان‌.پی‌.تی است.

در این سند، ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم‌تعهد، علاوه بر تاکید بر جهان‌شمولی ان‌.پی‌.تی، خواستار انعقاد کنوانسیون جامع در زمینه سلاح‌های هسته‌ای شده‌اند.

همچنین آن‌ها کسب توانمندی هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل را محکوم کرده و با اشاره به تهدید این سلاح‌ها در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن، خواستار پیوستن آن به ان‌.پی‌.تی شده‌اند.

اعضای عدم تعهد در این راستا به پیشنهاد ایران مبنی‌بر ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای نیز اشاره کرده و خواستار افزایش تلاش‌ها جهت تسریع در تحقق آن شده‌اند.

طبق این سند، با اشاره به این‌که آمریکا طبق کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، موظف بوده کلیه سلاح‌های شیمیایی خود را حداکثر تا سال ۲۰۱۲ منهدم کند که به این تعهد پایبند نبوده است، از این کشور خواسته‌اند تا سریعا باقی‌مانده سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کند.

جنبش عدم تعهد همچنین خواستار جلوگیری از تولید نوع جدیدی از سلاح‌های کشتار جمعی و نیز ممانعت از دستیابی تروریست‌ها به این‌گونه سلاح‌ها شده‌اند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

شناور کنارک

۱۹ شهید و ۱۵ مجروح در سانحه شناور کنارک

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، اسامی شهدای حادثه شناور پشتیبانی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *