صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / مورالس: اقدامات واشنگتن علیه آمریکای لاتین برای نفت است

مورالس: اقدامات واشنگتن علیه آمریکای لاتین برای نفت است

رییس جمهور بولیوی گفته است، آمریکا از کودتاهای نظامی دست برداشته و حالا برای مداخله در امور کشورهای آمریکای لاتین مخالف خود از طریق دادگاه‌ها و پارلمان‌ها، به دنبال تغییر نظام این کشورهاست و ادعای مالکیت نفت آن‌ها را دارد.

اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی

به گزارش کسب و کار نیوز، اوو مورالس، رییس جمهور بولیوی به خبرگزاری راشاتودی گفت: مشکلاتی جدی در آمریکای لاتین وجود دارد. در آرژانتین، برزیل و اکوادور، روسای جمهور که زمانی تضمین‌کننده حاکمیت و شان مردم کشور خود بودند، حالا تحت پیگردهای قانونی قرار می‌گیرند.

این رهبر بولیویایی گفت، “کمپین سیاسی گسترده” واشنگتن در آمریکای لاتین از سوی مایک پنس، معاون رییس جمهور این کشور هدایت می‌شود.

مورالس تصریح کرد: در آمریکای لاتین دیگر هیچ کودتایی رخ نمی‌دهد زیرا اکنون این کودتاها از طریق کنگره‌ این کشورها و دادگاه‌های آنان صورت می‌گیرد. این مکانیزم دیگری است که آمریکا از آن برای مقابله با روسای جمهوری که مخالف امپریالیسم هستند، استفاده می‌کند.

رییس جمهور بولیوی افزود، اگر این اقدامات نیز بی‌اثر باشند، آمریکا به “توطئه و فتنه‌انگیزی” متوسل می‌شود و اگر این تدابیر نیز با شکست مواجه شوند، همانطور که در مورد ونزوئلا اتفاق افتاد، صحبت از مداخله نظامی به میان می‌آید.

وی خاطرنشان کرد، اظهارات سال گذشته واشنگتن درباره اعمال زور علیه کاراکاس نه تنها از سوی کشورهای آمریکای لاتین، بلکه از طرف اعضای غربی ناتو نیز پذیرفته نشد و این به آن معنا است که “تهدید به حمله به جایی نمی‌رسد”.

مورالس افزود، ممکن است آمریکا از دموکراسی و مخالفت با سیاست‌های نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا حرف بزند اما دلیل اصلی تلاش آنان برای براندازی رییس جمهور ونزوئلا و سایر رهبران آمریکای لاتین “نفت” است.

رهبر ۵۸ ساله بولیوی هشدار داد: چنین اقداماتی در سراسر تاریخ ما رخ داده‌اند. این روشی است که آمریکا از طریق آن به لیبی و عراق حمله کرد و در کشورهای مختلف هم آن کودتاها را صورت داد. پس باید از کشورهای مقتدر خود و منابع طبیعی‌مان (در برابر اقدامات آمریکا) حفاظت کنیم.

مورالس اما متذکر شد که همچنان دیدگاه خوش‌بینانه‌ای به آینده آمریکای لاتین دارد و امیدوار است که “مردم متوجه شوند چه اتفاقی در حال روی دادن است و نسبت به آن واکنش مناسبی داشته باشند تا روسای جمهورشان بار دیگر به مردمشان خدمت کنند، نه به منافع آمریکا”.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *