صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / ماتیس: باید با چین رابطه داشته باشیم/ راه‌های پیش رو را بررسی می‌کنیم

ماتیس: باید با چین رابطه داشته باشیم/ راه‌های پیش رو را بررسی می‌کنیم

جیمز ماتیس

به گزارش کسب و کار نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا ماه ژوئن در تلاش برای تعمیق گفت‌وگوهای نظامی با پکن، به چین سفر کرد. این در حالی است که تنش‌های تجاری چین-آمریکا افزایش یافته و نگرانی واشنگتن بر سر اقدام چین در مدرن‌سازی نیروهای مسلح خودش و افزایش قدرتنمایی آن در دریای چین جنوبی وجود دارد.

ماتیس دوشنبه در پنتاگون به خبرنگاران گفت: معتقدیم که باید با چین رابطه داشته باشیم و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و من روی این موضوع اتفاق نظر داریم و بنابراین ما در حال بررسی راه‌های پیش رو هستیم.

وزارت دفاع چین گفته است، از شن جینلانگ، رئیس نیروی دریایی این کشور خواسته تا از سفر به آمریکا امتناع کند و مذاکرات برنامه‌ریزی شده در پکن میان مقام‌های نظامی چین و آمریکا را که برای روزهای آتی است، به تعویق بیندازد. این وزارتخانه همچنین تاکید کرد، ارتش چین حق اتخاذ اقدامات متقابل را برای خود محفوظ می‌داند.  

همچنین دیو ایستبرن، سخنگوی پنتاگون تایید کرد ارتش آمریکا به اطلاع رئیس نیروی دریایی چین رسانده است که ملاقات با آدمیرال جان ریچاردسون، افسر عالی‌رتبه نیروی دریایی آمریکا دیگر برگزار نمی‌شود. او گفت: ما در حال حاضر اطلاعات بیشتری نداریم.

وزارت خارجه آمریکا پنج‌شبه تحریم‌هایی را علیه اداره توسعه تجهیزات چین، شاخه‌ای از ارتش که مسوول خرید تسلیحات است، اعمال کرده است. علت این تحریم‌ها تعاملات چشمگیر طرف چینی با اصلی‌ترین شرکت سازنده تسلیحات در روسیه موسوم به روزوبرون‌اکسپورت عنوان شده است. این تحریم‌ها به خرید ۱۰ جنگنده سوخو-۳۵ در سال ۲۰۱۷ و تجهیزات مرتبط به سامانه موشکی سطح به هوای اس-۴۰۰ از روسیه ارتباط داده شد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *