صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / ۳۲۰ کشته و زخمی در اعتراضات ماه سپتامبر در بصره/آمادگی‌ها برای ازسرگیری تظاهرات

۳۲۰ کشته و زخمی در اعتراضات ماه سپتامبر در بصره/آمادگی‌ها برای ازسرگیری تظاهرات

دفتر کمیساریای حقوق بشر عراق اعلام کرد، در نتیجه اعتراضاتی که از ابتدای ماه جاری میلادی در بصره آغاز شده است، ۳۲۰ تن کشته و زخمی شدند. همچنین شمار افراد مسموم شده توسط آب آلوده در این استان به بیش از ۷۰ هزار تن افزایش یافته است.

اعتراضات بصره

به گزارش کسب و کار نیوز، به نقل از سایت ارم نیوز، دفتر کمیساریای حقوق بشر عراق روز جمعه در گزارشی اعلام کرد، اعتراضاتی که از آغاز ماه جاری میلادی در استان بصره آغاز شده موجب کشته شدن ۲۰ تن و زخمی شدن ۳۰۰ تن دیگر شد. تعداد کسانی که در اثر شوری آب دچار مسمومیت شدند نیز به ۷۰ هزار تن افزایش یافته است.

کمیساریای حقوق بشر عراق در ادامه این بیانیه از مسئولان مربوطه خواست به شهروندان بصره درباره دلایل قصور در بررسی ناخالصی‌های موجود در آب شرب این استان توضیح داده و مشخص کنند چه کسی مسئول این کار بوده و علت عدم اعلام حالت فوق‌العاده با وجود افزایش مستمر تعداد مسمومان چه بوده است.

همچنین این مرکز درباره پروژه‌های فعلی و آتی استان برای حل مشکل آب و خدمات و ارائه آنها به مسئولان مربوطه توضیح خواست و خواستار کنار گذاشتن پروژه‌هایی شد که اجرای آنها بعید بوده و با خواسته‌های شهروندان تناسبی ندارد.

همزمان مراکز هماهنگی تظاهرات در بصره اعلام کردند، خود را برای برگزاری اعتراضات جدیدی در هفته آتی یعنی پس از اتمام مراسم عاشورا آماده می‌کنند.

برخی فعالان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند، توقف اعتراضات در بصره تا سیزدهم محرم ادامه دارد و پس از آن مراکز هماهنگی تظاهرات بار دیگر اعتراضاتی را با همان خواسته‌های قبلی راه‌اندازی خواهند کرد.

هیات حشد شعبی در بصره از تشکیل گروهی از نیروهای ویژه در راستای مقابله با هرگونه تظاهرات جدید در استان‌های جنوبی خبر داده بود.

این هیات در بیانیه‌ای اعلام کرد،  نیروهای ویژه در راستای مقابله با حوادثی که اخیرا در استان بصره به وجود آمد و حوادث بصره و سوء استفاده گروهی خرابکار از خواسته تظاهرکنندگان و تهدید امنیت ساکنان این استان و نیز تخریب اموال عمومی و تلاش برای آسیب زدن به نیروهای حشد شعبی تشکیل شد.

آمریکا: دخالتی در ناآرامی‌های بصره نداریم

از سوی دیگر کنسولگری آمریکا در بصره در بیانیه‌ای ارتباط خود با تظاهرات خشونت‌آمیز این استان را تکذیب کرد.

در روزهای اخیر در پایگاه‌های خبری و نیز صفحات اجتماعی تصاویری از تیمی دویس، کنسول آمریکا در کنار جمعی از جوانان تظاهرکننده بصره منتشر شد که فعالان شبکه‌های اجتماعی آن را دلیلی بر دخالت و اقدامات تحریک آمیز این کنسولگری علیه نهادهای دولتی و دفاتر احزاب و نیز کنسولگری ایران در بصره دانستند.

کنسولگری آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد، رسانه‌های مختلف اخباری دروغین و دور از واقعیت را منتشر کرده‌اند و ما هیچ‌گونه ارتباطی با فعالیت‌های اعتراضی جوانان بصره نداریم.

در ادامه این بیانیه “استفاده نادرست از این تصاویر از سوی گروهی بی وجدان اقدامی شنیع توصیف و سوء‌استفاده از این تصاویر با هدف گمراه‌سازی افکار عمومی”توصیف شد.

در بیانیه یاد شده ابراز امیدواری شده که طرف‌های مختلف از صحت منبع و اعتبار آن و منفعتی که از ساخت چنین “داستان‌هایی” حاصل می‌شود، اطمینان حاصل کنند.

همچنین در بیانیه مذکور آمده است، آمریکا همواره در کنار عراقی‌ها برای حل مشکلات‌شان بوده است.

فعالان بصره که تصاویرشان در کنار کنسول آمریکا دیده شد، اعلام کردند ارتباطی با این کنسولگری ندارند.

آنها پس از انتشار تصاویرشان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و اتهام به تلاش در راستای منافع واشنگتن و دریافت دستوراتی از سوی طرف‌های خارجی برای شرکت در تظاهرات اخیر خواستار حمایت شدند.

در خیابان‌های شهر بصره پلاکاردهایی با مضمون “کنسولگری آمریا باعث ویرانی بصره شد” نصب شده‌اند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *