صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / پرونده نیمسال نخست فرابورس ایران با رشد ۲۰ واحدی آیفکس بسته شد

پرونده نیمسال نخست فرابورس ایران با رشد ۲۰ واحدی آیفکس بسته شد

در آخرین روز کاری فرابورس ایران در شهریورماه 1397، شاخص کل با افزایش 20 واحدی در نزدیکی سطح یک‌هزار و 879 واحدی ایستاد و میزان رشد خود از ابتدای امسال را به حدود 71 درصد رساند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرابورس ایران، در آخرین روز کاری فرابورس ایران در شهریورماه ۱۳۹۷، شاخص کل با افزایش ۲۰ واحدی در نزدیکی سطح یک‌هزار و ۸۷۹ واحدی ایستاد و میزان رشد خود از ابتدای امسال را به حدود ۷۱ درصد رساند.
در پایان معاملات سی‌و‌یکم شهریورماه شاهد نقل و انتقال بیش از یک میلیارد ورقه بهادار به ارزش افزون بر ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بودیم که از این میزان دو بازار اول و دوم به ترتیب دادوستد ۵۴ و ۳۵۶ میلیون سهم را به ارزش ۱۳۷ و یک‌هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال به خود اختصاص دادند.
در بازار پایه نیز معامله‌گران ۶۸۰ میلیون سهم به ارزش افزون بر یک هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند.
رصد نمادهای اثرگذار بر آیفکس در معاملات امروز حاکی از آن است در حالی نماد «مارون» نزدیک به ۱۲ واحد تاثیر منفی بر این نماگر داشته که در سمت مقابل نمادهای «ذوب»، «شراز»، «دماوند»، «سمگا»، «شاوان» و «زاگرس» تا سطح حداکثر ۴٫۶ واحد تاثیر مثبت بر آیفکس به جا گذاشتند و در مجموع موجب رشد ۱٫۱ درصدی این شاخص شدند.
در معاملات امروز در حالی نماد ذوب‌آهن در میان تمامی نمادهای مورد معامله در بازارهای فرابورس ایران بالاترین حجم و ارزش مبادلاتی را رقم زد که این نماد همچنین پربیننده‌ترین نماد نیز شناخته شد. امروز در «ذوب» شاهد جابه جایی بیش از ۹۶ میلیون سهم به ارزش ۲۵۰ میلیارد ریال بودیم.
طی بازار امروز همچنین عرضه اولیه سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش رقم خورد که طی آن هر سهم این شرکت هزار و ۷۰۰ ریال کشف قیمت شد. تعداد کل سهام عرضه شده ۴۰ میلیون سهم بود.
تغییر دامنه نوسان قیمت در دو سهم فرابورسی
در بازار دوم فرابورس بنا بر اطلاعیه جدیدی که از سوی مدیر نظارت بازار و بازرسی منتشر شده دامنه نوسان قیمت در نمادهای معاملاتی «ریشمک۱» از یکشنبه ۱۵ مهرماه و نماد «ولشرق۱» از دوشنبه بیست و سوم این ماه از ۱۰ درصد به دامنه مجاز نوسان قیمت سهام در بازار دوم تغییر خواهد یافت. بازارگردان این دو سهم صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی تدبیرگران فردا و حداقل تعهد معاملات روزانه در نماد «ریشمک» به میزان ۱۱۵ هزار سهم و در نماد «ولشرق» به میزان ۳۰۰ هزار سهم است.
معاملات ۳۸ میلیارد ریالی تسه‌ها
در جراین معاملات امروز و در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه‌گذاران ۲۴ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۹۷۵ میلیارد ریال را جابه جا کردند. در این بازار تابلو تسهیلات مسکن میزبان نقل و انتقال ۶۰ هزار ورقه تسه به ارزش بیش از ۳۸ میلیارد ریال قرار گرفت و اوراق با درآمد ثابت نیز به میزان ۱٫۷۹ میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال معامله شد.

همچنین مطالعه کنید:

چرا خبری از واریز بخش دوم سود سهام عدالت نیست؟!

به گزارش کسب و کار نیوز، سود سهام عدالت سال های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *