صفحه اصلی / سیاسی / سیاست خارجی و هسته ای / غریب آبادی خواستار فشار بر اسرائیل برای پیوستن به معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شد

غریب آبادی خواستار فشار بر اسرائیل برای پیوستن به معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شد

نماینده دائم کشورمان در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: فشار مداوم بر رژیم اسرائیل برای پیوستن به معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، از راه‌های حفظ صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است.

کاظم غریب آبادی

به گزارش کسب و کار نیوز، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین در جلسه کنفرانس عمومی که به موضوع «خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای» اختصاص داشت، خلع سلاح هسته‌ای را به عنوان یکی از اهداف اساسی معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای عنوان کرد که علیرغم اینکه همچنان جزو بالاترین اولویت جامعه جهانی است، متأسفانه در طول ۵۰ سال گذشته شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نبوده است.

سفیر کشورمان با اشاره به اقدامات بی سرانجام بعمل آمده در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته اعم از قطعنامه‌های اجماعی پی در پی مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال ۱۹۸۰ تاکنون برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای، ابراز داشت که عوامل بروز شکست در گذشته شامل فقدان اراده لازم برای اجرای تصمیمات بین المللی مایه نگرانی است.

غریب آبادی تأکید کرد که تلاش برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای نباید به عنوان جایگزینی برای اقدامات عدم اشاعه ای و پادمانی، یا امحای کامل سلاح‌های هسته ای در جهان مطرح گردد؛ با این وجود، ایجاد چنین منطقه‌ای در خاورمیانه، که فعالیت‌های هسته‌ای گستاخانه و لجام گسیخته رژیم اسرائیل منطقه و ورای منطقه را تهدید می‌کند، ضروری است.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کلیه معاهدات مربوط به منع سلاح های کشتار جمعی، بر اعتقاد راسخ کشورمان به پایبندی جهان‌شمول بر معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و اعمال فراگیر و جهانی پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، به ویژه در منطقه خاورمیانه، به عنوان تضمینی مؤثر برای ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای تأکید نمود.

در این راستا، غریب آبادی ابراز امیدواری کرد که پیوستن فلسطین به عنوان یک عضو معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای و گام های اولیه برداشته شده برای رسیدن به توافقی با آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با پادمان جامع، توافقنامه پادمان جامع در سراسر سرزمین‌های اشغالی تسری یابد.

وی با اشاره به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این رابطه ابراز داشت: مایه تأسف عمیق است که صرفاً به دلیل گروگان‌گیری رژیم اسرائیل از این موضوع در قبال نگرانی‌های امنیتی غیرمشروعش، مدیرکل آژانس نیز نتوانست پادمان جامع آژانس را بر همه فعالیت‌های هسته ای منطقه اعمال نماید.

غریب آبادی بازی سیاسی شورای امنیت سازمان ملل متحد در طول چندین دهه نسبت به رسیدگی به برنامه سلاح هسته ای مستند رژیم اسرائیل را موجب جسور شدن این رژیم در پذیرش ضمنی در اختیار داشتن سلاح های هسته ای و حتی تهدید کردن همسایگانش به استفاده از چنین سلاح هایی دانست.

وی حمایت کورکورانه قدرت‌های بزرگ از این رژیم در موارد متعد را به عنوان یکی از موانع مهم و کلیدی در این مسیر مورد تأکید قرار داد و افزود: حفظ وضعیت موجود دیگر نمی تواند به عنوان گزینه‌ای مورد پسند جامعه جهانی واقع گردد و بر همین اساس، ضروری است که چنین حمایت‌هایی قطع گردد. راه حفظ صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه، اجتناب از گنده‌گویی، عملگرایانه فکر کردن و فشار مداوم بر رژیم اسرائیل برای پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و تحت پادمان قرار دادن فوری و بدون‌شرط همه فعالیت‌ها و تأسیسات هسته ای آن تحت پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک عضو غیرهسته‌ای است.
انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

وزارت امور خارجه

دنیا صدای مظلومیت مردم آمریکا را شنیده است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سیدعباس موسوی در این پیام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *