صفحه اصلی / سیاسی / دولت / اکرمی: باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم

اکرمی: باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری گفت: از هر تریبون و فرصتی باید استفاده کنیم و منطق خود را به دنیا بگوییم. چه سازمان ملل و شورای امنیت باشد و چه اروپا و روسیه. البته باید حکمت و مصلحت و عزت را رعایت کنیم.

سیدرضا اکرمی

به گزارش کسب و کار نیوز حجت الاسلام و المسلمین سید رضا اکرمی در سخنرانی در شام غریبان سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) در حرم امام خمینی (ره) بیان کرد: از امام حسین (ع) اکتفا به نام حسین در خور مقام حسین (ع) نیست بلکه باید خلق دریابند علت اصلی قیام امام حسین (ع) را. شام عاشورا است و شامی بس ویژه و سنگین و ارزشمند است. واقعا این شام عاشورا بر عاشوراییان چه گذشت که امام خود را از دست دادند و نگهبان خود را از دست دادند و عزیزان خود را از دست دادند و باید برای اسارت آماده شوند.

وی در ادامه بیان کرد: بی شک داستان عاشورا و کربلا استثنایی ترین روی داد تاریخ است. از زمان آدم تا آغاز اسلام و از آغاز اسلام تاکنون حادثه ای مانند عاشورا را نداریم. واقعا ما در کره زمین و در تاریخ ۱۴۵۰ و چند سال اسلام حاوثه‌ای مانند عاشورا نداریم که در یک نصف روز همه حادثه جمع می شود ولی الان ۱۳۷۹ سال قمری از این تاریخ می‌گوییم و همچنان گفتنی دارد.

وی افزود: ما فقط نقل تاریخ نمی کنیم بلکه نقد تاریخ می کنیم و به نتایج آن توجه داریم. بی شک استثنایی ترین حادثه تاریخ داستان عاشورا است. روی داد ها و حوادث تاریخ برخی ماندنی هستند و جاودانی هستند الی یوم القیامه و بعضی از روی دادها تاریخی ناماندگار و فصلی هستند و در یک فصلی جلوه ای دارند و بعد فراموش می شوند. ما وقتی تاریخ مطالعه می‌کنیم می بینیم بعضی از داستان ها قرن ها از عمرشان می گذرد و هم چنان ماندگار هستند.

وی تصریح کرد:داستان عاشورا نیز از آن روی دادهایی است که جاودان و ماندگار است. با اینکه هم بنی امیه و بنی عباس و هم دولت ها دیگر حتی در ایران رضا خان هم می خواستند ریشه عاشورا را قطع کنند و کار را به جایی رساندند که کهن سالان ما می گویند وقتی ما می خواستیم عاشورا را گرامی بداریم در سحر یا بعد اذان در زیر زمین یا در پس کوچه یادی از اباعبدالله می کردیم. ما این ها را در تاریخ داریم با اینکه تلاش کردند به کل از عاشورا نامی نباشد اما عاشورا همچنان مانده است و عاشوراییان ماندگار شدند.

اکرمی ادامه داد: ما باید تاریخ را نه فقط به نقل بلکه همراه با نقد و نتیجه بررسی کنیم. قران مجید به ما می گوید سرگذشت را باید گفت تا خلق الله به تحلیل و نقد بپردازند و به نتیجه برسند. نقل و نقد و نتیجه تاریخ اهمیت دارد. ما بگوییم حادثه ای که ۱۳۷۹ سال قمری از آن می گذرد و استثنایی ترین حادثه تاریخ دلیلش چیست؟ و چرا هر سال شور عاشورا و شعار عاشورا و شعور عاشورا و نقل و نقد و نتیجه عاشورا افزوده می شود. به برکت انقلاب اسلامی امروز ما در هر کشوری که در دنیا سفارت خانه و کنسولگری داریم بدون استثنا عاسورا گرامی داشته می شود.

اکرمی افزود: درکشور های اروپایی و شوروی سابق و مسکو عاشورایی که امرور برگزار می شود قابل مقایسه با گذشته نیست. به دلیل اینکه که عاشورا حق و عدل و دین و امانت و عاطفه و احساس و حماسه و تصویر است. عاشورا به گونه ای طراحی شده که نمی شود یک بعدی آن را دید. این عاشورا حداقل پنج ماه برایش وقت گذاشته شد. امام پنج ماه برای آن وقت گذاشت و در این پنج ماه گفتنی ها را گفت و نوشتنی ها را نوشت و به افراد پیام داد و این کار را از باب ارشاد جاهل انجام داد. امام خمینی هم فرمود ما نه تنها در کشور ایران انقلاب کردیم بلکه انقلاب را به دنیا صادر کردیم امروز سید حسن نصرالله در لبنان بلندگو اسلام در مقابل امریکا و اسرائیل نانجیب است.

وی خاطر نشان کرد: امام حسین (ع) در این پنج ماه گفتنی ها را گفت و نوشتنی ها را نوشت و حتی خودش به سراغ عبیدالله جیفی رفت و برای زهیری که دوست نداشت جایی که امام فرود می آید خیمه بزند پیک فرستاد و زمانی که پیک به او رسید و به او گفت ابی عبدالله تو رو می طلبد که لقمه غذا در دستش ماند. گفت ما تا حالا نخواستیم با امام روبه رو شویم رفت در فکر و ناگهان بانو او به او گفت زهیر پسر پیغمبر فرستاده و تو به فکر رفتی. زهیر را از جا تکان داد و به فاصله کوتاهی نزد امام رفت و چهره زهیر برگشت و انقلابی شد و گفت من حسینی شدم.

وی ادامه داد: در روز عاشورا امام حسین از اول صبح صحبت کرد حتی تا ان لحظه‌ای که شمر آمد سر امام را جدا کند. ما حرف خود را باید بزنیم چرا که منطق و دلیل داریم امام حسین جز استثنایی ترین چهره ها تاریخ است و ماندگار ترین رویداد تاریخ را رقم زد و دلیل آن این است که رسول اکرم فرمود شهادت امام حسین یک انرژی و حرارت و نیرو و رمق است که موج در دل های مومنین است و هیچ گاه سرد شدنی نیست. خود حضرت فرمود هرگز خون مطهر و مقدس ریخته شده من سکوت و سستی ندارد و خواهد جوشید.

اکرمی در ادامه گفت: ما در زیارت اربعین می خوانیم که امام حسین(ع) همه موجودی خود را داد. از عصر امروز پرونده ای دیگر باز شد. امام حسین با خون پرونده اش را ختم کرد ولی اهل بیت را آورده تا با پیام موضوع کربلا را ادامه دهند. حضرت سجاد (ع) فرمود خدا را شکر که دشمنان ما احمق هستند و با حماقت خود مشت خود را باز می کنند و خود را رسوا دنیا می کنند.

وی در ادامه مطرح کرد: کاری که بن سلمان در عربستان انجام می دهد تمام دل و روده پلید سعودی ها را رو کرد. یمن یک کشور همسایه و مسلمان هر روز توسط سعودی ها بمباران می شود. این ها احمق هستند که دارند همه باطن خود را رو می کنند و نشان می دهند چقدر پست و سست هستند. در این چهار سال هیچ چیز گیرشان نیامده با اینکه امریکا و اروپا را به کمک گرفتند.

اکرمی گفت: به امام حسین گفتند بیعت کن ولی نکرد. و او را کشتند. حداقل ۳۵ زن و بچه را گرسنه و تشنه راه انداختند و به کوفه بردند و ماجرا را ۴۰ روز ادامه دادند اما حماقت ان ها باعث شد مردم کوفه بعد از بیست سال از شهادت امام علی (ع) اهل بیت را از نزدیک ببینند و بدانند آن ها کی هستند. اهل بیت گفتنی ها را در شام گفتند و امام سجاد خطبه ای خواند که زلزله ای در شام ایجاد کرد و همه گریستند و در مجلس جشن یزید چه غوغایی به پا کرد.

وی در پایان گفت: اگر کربلا ماند به خاطر دو جمله بود یک نویسنده ارزشمندی آن را گفته که یکی فداکاری در میدان بود و دیگری تبلیغ در خارج میدان بود. امام حسین تا عصر عاشورا فداکاری کرد و از عصر عاشورا اهل بیت تبلیغ کردند. کربلا می ماند چون حق و عدل و شعار و حماسه و احساس و همه چیز است. و یزیدیان تاریخ نخواهند ماند چون ظلم و نفاق و شرک و کفر و شهوت و شهرت و شراب و مجموعه ای از همه پلیدی ها تاریخ هستند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

تعداد شهرهای قرمز کشور به صفر رسید

به گزارش کسب و کار نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ‌روز شنبه در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *