صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / رئیس‌جمهور فنلاند: ترامپ روی همه چیز برچسب قیمت می‌زند

رئیس‌جمهور فنلاند: ترامپ روی همه چیز برچسب قیمت می‌زند

رئیس جمهور فنلاند با ابراز نگرانی نسبت به روابط اروپا – آمریکا گفت: برای اولین بار پس از جنگ سرد لازم است درباره مشکلات بوجود آمده در روابط اروپا- آمریکا فکر کنیم.

رئیس جمهور فنلاند

به گزارش کسب و کار نیوز، سولی نینیتسو، رئیس‌جمهور فنلاند در گفتگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه از برخی رهبران جهان بخصوص دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرد و درباره دیدگاه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود اروپا یک رقیب و حریف است و حتی یک دشمن، گفت: برای همگان مشخص است که این روابط تا چه اندازه باارزش است ترامپ اما همه چیز را تغییر داد. او سعی دارد روی همه چیز برچسب قیمت بزند. اما ارزش روابط اروپا- آمریکا را نمی‌توان با دلار تعیین کرد.

در تابستان اولین نشست رو در روی رهبران روسیه و آمریکا در فنلاند برگزار شد، نینیتسو گفت که در این نشست به ترامپ توصیه‌هایی برای آمادگی دیدارش با پوتین داشتم، به او گفتم: در دیدار با پوتین بسیار مراقب باش او معمولا فرد آماده‌ای است بسار آماده .

وی درباره نتایج این نشست گفت: قرار نبود با همه چیز موافقت شود دو طرف حتی تلاش نکردند فورا نتایج را اعلام کنند اگر دو قدرت جهانی روابط صلح آمیزی داشته باشند بسیار خوب است حداقل در مواردی. این خیلی بهتر از روابط خصمانه است.

نینیتسو درباره روسیه که ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با فنلاند دارد گفت: من هرگز به روسیه به عنوان یک تهدید نگاه نمی‌کنم فکر نمی‌کنم روسیه به کشورهای بالتیک حمله کند دلیلی برای حمله به فنلاند وجود ندارد. تعادلی برقرار است جنگ به نفع هیچ کس نیست ضرر آن بیشتر از منفعتش است. تا زمانی که به این موضوع واقف باشیم صلح تضمین می‌شود. جغرافیا را نمی توان تغییر داد. ما همسایه هستیم و ۱۳۰۰ کیلومتر مرز داریم. بیشتر از مرزهایمان با ناتو و اتحادیه اروپا. روابط ما باید کاربردی باشد.

وی درباره روابطش با پوتین نیز گفت: ما با هم راحتیم، خیلی شفاف و صریح با یکدیگر حرف می‌زنیم حتی درباره مسائل حساس٫ اما فکر می‌کنم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدارهای بیشتری با پوتین داشته تا من.

رئیس جمهوری فنلاند درباره اینکه آیا وی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره عضویت فنلاند در ناتو صحبت کرده اند یا خیر، گفت:‌ فنلاند گزینه ناتو را دارد اما در حال حاضر به دنبال بررسی این مساله نیست. روس ها کاملا مشخص کرده‌اند زمانیکه به سراسر مرز نگاه می‌کنند، فنلاندی ها را می بینند. اگر عضو ناتو بودیم، آنها دشمنانشان را می دیدند. این موضع آنهاست.

وی درباره همکاری اتحادیه اروپا نیز گفت که نگران تحولات کنونی این اتحادیه است و به مساله مجارستان اشاره کرد و ادامه داد: تا زمانیکه روح اروپایی‌گرایی/اروپائیسم کم است، ساختارها یا قوانین جدید اختلافات را حل نمی‌کند.

رئیس جمهوری فنلاند قرار است روز دوشنبه میزبان فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس جمهوری آلمان باشد؛ وی برای سه روز به فنلاند می آید و در هلسینکی و اولو خواهد بود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

سازمان ملل درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم ها اقدامی نمی کند

به گزارش کسب و کار نیوز، نتونیو گوترش در نامه ای خطاب به شورای امنیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *