صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / ۹ دهم درصد از نرخ بیکاری جوانان کم شد
۹ دهم درصد از نرخ بیکاری جوانان کم شد

در بهار امسال

۹ دهم درصد از نرخ بیکاری جوانان کم شد

نتایج طرح آمارگیری نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله نشان می دهد که 25.5 درصد از فعالان این گروه سنی در بهار 1397 بیکار بودند که نسبت به مدت مشابه پارسال 0.9 درصد کاهش دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز، نتایج طرح آمارگیری نیروی ‌کار بهار ١٣٩٧ مرکز آمار ایران نشان می دهد نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیشتر در این بازه زمانی به ۱۲٫۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) رسیده است.
روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص (بیکاری جمعیت فعال) نسبت به بهار پارسال نیم درصد کم شده و جمعیت بیکار کشور با ۴۴ هزار و ۹۵۸ نفر کاهش به ٣ میلیون و ٣٢٢ هزار نفر رسیده است.
در بهار ١٣٩٧، به میزان ۴۱٫۱ درصد جمعیت «١٠ ساله و بیشتر» از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد که این نرخ نسبت به فصل مشابه پارسال ۰٫۵ درصد افزایش داشت.
جمعیت شاغلان ١٠ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۶۵ هزار نفر بود که نسبت به فصل مشابه پارسال ۷۵۶ هزار نفر افزایش داشت؛ بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٧، بخش خدمات با ۵۰٫۱ درصد بیشترین سهم اشتغال، صنعت با ۳۱٫۲ درصد و کشاورزی با ۱۸٫۷ درصد در رده های بعدی قرار دارند.
بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می دهد که ۲۵٫۵ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٣٩٧ بیکار بودند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه پارسال ۰٫۹ درصد کاهش یافت.
نگاهی به سهم اشتغال ناقص نیز بیانگر آن است که در سه ماهه ابتدای امسال ۱۰٫۲ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری و پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر) کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بودند. این در حالیست که ۴۰٫۱ درصد از شاغلان ١٠ ساله و بیشتر، ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.
به گزارش کسب و کار نیوز، پارسال تعداد شاغلان به ۲۳ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۶۱۳ نفر رسید که نسبت به سال پیش از آن ۷۹۰ هزار و ۵۶۱ نفر افزایش یافته است.
اقتصام**۹۱۳۲*۲۰۲۵

همچنین مطالعه کنید:

مرکز آمار: تورم صنعت و خدمات کاهش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، این گزارش‌ها نشان می‌دهد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.