صفحه اصلی / استان ها / اردبیل / مدیریت آب سد «یامچی» برای تأمین آب شرب و کشاورزی

بازدید وزیر نیرو از تصفیه‌خانه آب و فاضلاب نیر و اردبیل عنوان شد

مدیریت آب سد «یامچی» برای تأمین آب شرب و کشاورزی

وزیر نیرو در سفر به استان اردبیل از تصفیه‌خانه فاضلاب نیر هم‌چنین سد یامچی و پروژه‌های آبرسانی اردبیل بازدید کرد.

سد

به گزارش کسب و کار نیوز، در این بازدید که استاندار اردبیل، نمایندگان مجلس و فرمانداران شهرستان‌های نیر و اردبیل حضور داشتند وزیر نیرو از بخش‌های مختلف تصفیه‌خانه فاضلاب نیر هم‌چنین اجرای طرح‌های توسعه‌ای تصفیه‌خانه آب اردبیل واقع در سد یامچی بازدید و در جریان روند اجرایی این پروژه‌ها قرار گرفت.

در این بازدید مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل اظهار کرد: میزان بارش در استان اردبیل به نسبت سال گذشته ۱۲ درصد و نسبت به بلندمدت ۱٫۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

«اصغر سلیمان‌زاده» به ظرفیت اولیه سد یامچی تا ۲۰ میلیون مترمکعب اشاره و خاطرنشان کرد: ما این رقم را با توجه به برداشت آب شرب و کشاورزی به ۲۷ میلیون مترمکعب رساندیم به طوری که هم‌اکنون ۲۳ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد یامچی وجود دارد.

وی افزود: متأسفانه آورد ما در این سد ۱۶ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کمتر شده و ما با اولویت تأمین آب شرب سپس کشاورزی این سد را مدیریت می‌کنیم و می‌کوشیم به نحوی تابستان بدون مشکل را در تأمین آب شرب اردبیلی‌ها سپری کنیم.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: در این سد چهار برج آبگیر برای برداشت از لایه‌های مختلف سد راه‌اندازی شده و با توجه به مشکل ما در برداشت آب در فصل تابستان درصدد راه‌اندازی برج آبگیر و مخزن مناسب به ارتفاع ۵۰ متر در این سد هستیم که با اتمام عملیات حفاری لاینینگ آن در حال انجام است.

سلیمان‌زاده گفت: هم‌اکنون از هر یک از این چهار برج آبگیر ۲۰۰ لیتر در ثانیه برداشت آب انجام شده تا از طریق تصفیه‌خانه و خطوط انتقال عملیات آبرسانی به انجام برسد.

 وی افزود: ما با کمبود اعتبار در عملیات اجرایی برج آبگیر روبرو هستیم و نیازمند تأمین ۲۰ میلیارد تومان منابع اعتباری می‌باشیم تا این پروژه به اتمام برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل هم‌چنین به ضرورت اجرای مدول دوم تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل اشاره کرد و گفت: ۹۰ میلیارد تومان برای اجرای این پروژه نیاز است تا دغدغه تأمین منابع آب به شهر اردبیل در ۱۰ سال آینده برطرف شود.

سلیمان‌زاده هم‌چنین به زون‌بندی داخل شهر اردبیل برای به تعادل رساندن آب شهروندان اشاره و تصریح کرد: ۴۰ کیلومتر از این پروژه زون‌بندی تاکنون اجرا شده و ۷ کیلومتر نیز در دست اقدام است که امیدواریم با اختصاص منابع اعتباری این پروژه را هر چه سریع‌تر به شرکت آب و فاضلاب شهری استان تحویل دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سکونت نیمی از جمعیت استان در شهر اردبیل و تأمین آب سه شهر همجوار نیر، نمین و سرعین از طریق این سد باید توسعه خطوط انتقال و تصفیه‌خانه جدید را به انجام برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل ادامه داد: خط انتقال به طول ۲۵ کیلومتر به ظرفیت ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه در قالب تصفیه‌خانه در حال اجرای یامچی به نتیجه رسیده که امیدواریم با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها آب پایدار دشت اردبیل را تأمین کنیم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

استقبال ۸۵ درصدی پزشکان از طرح حذف دفترچه‌های کاغذی

‌قادر برجی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا با استقرار سیستم‌های مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *