صفحه اصلی / استان ها / یزد / کاهش محسوس جمعیت روستاهای استان یزد

مدیر عامل آبفار یزد تاکید کرد:

کاهش محسوس جمعیت روستاهای استان یزد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به تبدیل تنش آبی استان به بحران آبی، اعلام کرد: آب شرب بیش از نیمی از جمعیت روستایی استان نیز از آب انتقالی به یزد تامین می‎شود.

روستا

به گزارش کسب و کار نیوز، «محمد فاتحی» به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در جمع خبرنگاران‌، با بیان این که از مجموع روستاهای تحت پوشش آبفار تعداد ۷۰ روستای استان در شهرستان‌های اردکان، میبد، اشکذر، بافق، یزد و مهریز از آب انتقالی به یزد متنعم هستند، گفت: این روستاها  شامل ۴۱ هزار مشترک با جمعیت ۱۲۸ هزار نفر هستند که ۵۰ درصد از جمعیت روستایی استان را شامل می‎‎شوند.

وی با اشاره به قطعی‌های مکرر آب خط انتقالی و امکان تکرار تعرضات مجدد، در مورد اقدامات صورت گرفته برای تامین آب این روستاها در شرایط بحرانی، بیان کرد: آبفار از طریق آماده ‎‎ سازی برخی منابع آبی موجود که البته از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نیستند، سعی کرده حداقل آبرسانی برای ۲۴ ساعت مشترکان در شرایط بحرانی را تامین کند.

این مسئول با تاکید بر کذب بودن استفاده از آب انتقالی به یزد برای مصارف صنعتی و کشاورزی در برخی رسانه‎های استان‌های همسایه، به کاهش سهم آب انتقالی در آب مصرفی مردم یزد به ۴۰ درصد اشاره کرد.

احتمال جیره‏‏‌بندی آب در رروستاهای کوهستانی

فاتحی با تاکید بر این که وضعیت استان یزد از مرحله تنش آبی گذشته و به شرایط بحرانی وارد شده است، گفت: پایدارترین سفره آب زیرزمینی یزد مربوط به دشت یزد – اردکان است که از سال‌ها پیش ممنوعه اعلام شده ولی آب استحصالی از آن دارای EC برابر با ۱۵۰۰ است.

وی با اشاره به افت سالانه بیش از ۴۰ سانتی‎‎متری منابع آب زیرزمینی استان، افزود: به عبارتی نه تنها کیفیت آبهای داخلی استان بلکه کمیت آنها نیز کاهش یافته به طوری گاهاً از آبهای با EC معادل ۴۰۰۰ هم برای تامین آب بهداشتی روستاییان استان استفاده می‏شود و آب شرب آنها از طریق تانکر تامین می‎‎شود.

مدیر عامل آبفار با تاکید بر مدیریت مصرف به عنوان مهمترین راهبرد استان برای مقابله با خشکسالی، سرانه مصرف استاندارد برای روستاها ۱۴۰ لیتر در روز و برای شهرها ۱۸۰ تا ۲۰۰ لیتر در روز ذکر کرد و افزود: با این حال در برخی روستاهای استان به دلیل ییلاقی بودن و مشترکان موقت در ایام تعطیلی تابستان این سرانه به دو تا ۲٫۵ برابر معمول افزایش می‎‎یابد.

فاتحی از برخورد قانونی با قریب ۳۰ مشترک پرمصرف روستایی در چند ماه ابتدایی امسال خبر داد و العام کرد: امکان جیره‎‎بندی آب در برخی روستاهای کوهپایه‎‎ای مانند روستاهای شهرستان تفت در تابستان امسال محتمل است.

آبرسانی سیار به نیمی از روستاهای استان

«سید هادی موسوی» معاون بهره‌برداری آبفار یزد نیز در این نشیت خبری گفت: در حال حاضر استان یزد دارای یکهزار و ۱۹۴ روستاست که از این تعداد ۶۸۰ روستا تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی است.

به گفته وی، از مجموع روستاهای تحت پوشش آبفارتعداد ۵۷۲ روستا دارای تاسیسات آبرسانی و ۱۰۸ روستا فاقد تاسیسات هستند و به صورت سیار آبرسانی می‎شوند که در شرایط بحرانی کنونی برخی روستاهای دارای تاسیسات نیز با تانکر آبرسانی می‎‎شوند.

وی با بیان این که اکنون ۳۳۰ روستای استان با تانکر آبرسانی سیار می ‎‎ شوند، بیشترین این روستاها را مربوط به شهرستان تفت با آبرسانی سیار به ۲۰۰ روستا ذکر کرد و گفت: گاهاً برخی روزها تا یکهزار مترمکعب آب به روستاهای استان منتقل می‎‎شود.

خشکی و کم آبی قریب ۷۰ درصد منابع آبی روستاها

موسوی تعداد منابع آبی موجود استان شامل چاه، چشمه و قنات را ۴۲۲ مورد ذکر کرد و گفت: البته از این تعداد ۱۱۰ مورد به دلیل خشکسالی از مدار خارج شده و ۱۸۰ منبع آبی نیز با کاهش قابل توجه آبدهی مواجه شده است.

به گفته این مسئول، در سال‌های اخیر خیلی از روستاهای استان دچار مشکل کم آبی شده‎‎اند و امسال شاهد کاهش بسیار محسوس جمعیت آنها هستیم.

موسوی در مورد قیمت تمام شده آب روستایی برای شرکت آبفار و قیمت آب ارائه شده به روستاییان گفت: هر مترمکعب آبرسانی سیار به روستاها برای آبفار ۱۵ هزار تومان تمام می‎‎شود که به صورت رایگان در اختیار مشترکان قرار می‎‎گیرد و آب شبکه نیز هر مترمکعب ۲۱۰۰ تومان تمام می‎شود که به قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان تحویل مشتریان روستایی می‎‎شود.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

تریاک

کشف محموله ۱۷۰ کیلویی تریاک در خاتم

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, سرهنگ «علیرضا صادقی» با بیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *