صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / شکایت دیکتاتور مخلوع تونس از شرایط دشوار مالی‌اش در عربستان

شکایت دیکتاتور مخلوع تونس از شرایط دشوار مالی‌اش در عربستان

دیکتاتور مخلوع تونس در محل اقامت خود در شهر جده عربستان با یکی از رهبران پیشین جنبش النهضه دیدار و اظهاراتی را برای اولین بار از زمان برکناری‌اش از حکومت در پی انقلاب مردمی در سال ۲۰۱۱ مطرح کرد.

بن علی

به گزارش کسب و کار نیوز، به نوشته روزنامه رای الیوم، صابر الحمرونی، از رهبران پیشین جنبش النهضه بعد از دیدار با زین‌العابدین بن علی، رئیس‌جمهوری مخلوع تونس اظهار کرد: بن علی از “وضعیت مادی دشواری” رنج می‌برد. با وجود اینکه سازمان شفافیت جهانی ثروت خانواده وی را ۱۳ میلیارد دلار ارزیابی کرده است  از این میزان پنج میلیارد دلار به شخص بن علی اختصاص دارد.

وی گفت: بن علی از “وضعیت مالی بی‌ثباتی” رنج می‌برد و درآمد وی از پولی تامین می‌شود که دولت عربستان بعد از آنکه تونس از پرداخت حقوق بازنشستگی بن علی خودداری کرد، در اختیار وی قرار می‌دهد.

الحمرونی تصاویری را از خود و بن علی در صفحه فیسبوک منتشر کرده و به نقل از وی نوشته است که برای بازگشت به تونس و محاکمه شدن در دادگاه در مورد پرونده‌هایی که به آن متهم شده، تمایل دارد اما به شرط اینکه محاکمه وی طبق استاندارهای قضایی عادلانه‌ای که به حقوق بشر احترام می‌گذارد و بدون پیشینه‌های سیاسی انجام شود.

وی گفت ، با زین العابدین بن علی در محل اقامت وی در جده دو بار دیدار کرده است که این دیدارها طی ماه ژانویه و آوریل ۲۰۱۸ صورت گرفته است. دیدارهای وی به عنوان یک فعال حقوقی و رئیس انجمنی که به امور بازداشت شدگان سیاسی می‌پردازد، با هدف اطمینان از سلامت او صورت گرفت.

الحمرونی گفت: قرار است در آینده نیز دیدار دیگری را با بن علی داشته باشد.

بن علی که به مدت ۲۳ سال حاکمیت تونس را در اختیار داشته به ارتکاب اشتباهات بسیاری اعتراف کرده  که اولین آن جرایم شکنجه و هدف قرار دادن شخصیت‌های معارض سیاسی است.

وی همچنین اذعان کرده است که دامادهای وی در زمان حکمرانی‌اش، به کشور تونس خساراتی را وارد کرده و به واسطه تخلفات قانونی و ارتکاب جنایات علیه مردم تونس، موجب براندازی وی شده‌اند.

الحمرونی همچنین به نقل از بن علی اظهار داشت که وی معتقد است در معرض “کودتای سیاسی” قرار گرفته است که شخصیت‌های نزدیک به وی آن را تدارک دیدند و در عین حال نسبت به رویکرد اشخاصی ابراز تعجب کرد که  در گذشته از نزدیکان وی بودند، اما امروز تظاهر می‌کنند که از سخت ترین مخالفان وی در زمان حکمرانی‌اش بوده‌اند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

شمار مبتلایان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر می رود

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی می گوید که شیوع ویروس «کووید-۱۹» ادامه می یابد و در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *