صفحه اصلی / اقتصادی / اشتغال و تعاون / تشکیل و تکمیل زنجیره تامین شرکت های تعاونی محصولی در سراسر کشور

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی خبر داد

تشکیل و تکمیل زنجیره تامین شرکت های تعاونی محصولی در سراسر کشور

در بازدید روز یکشنبه 4 تیرماه وزیر جهاد کشاورزی از سازمان مرکزی تعاون روستایی دکتر حسین شیرزاد رئیس این سازمان در گزارشی مبسوطی به فعالیت های 40 روزه خود در سازمان اشاره کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی، در بازدید روز یکشنبه ۴ تیرماه وزیر جهاد کشاورزی از سازمان مرکزی تعاون روستایی دکتر حسین شیرزاد رئیس این سازمان در گزارشی مبسوطی به فعالیت های ۴۰ روزه خود در سازمان اشاره کرد.

 دکتر حسین شیرزاد در بخشی از این گزارش به نحوه خرید سیب زمینی در استانهای جیرفت، خوزستان و گلستان اشاره کرد و گفت؛ از مورخ ۱۰ اردیبهشت سال ۹۷ خرید این محصول از کشاورزان این سه استان شروع و تا مورخ ۱۰ تیر سال ۹۷ همچنان ادامه دارد و این در حالی است که تاکنون میزان تقریبی ۲۰ هزار تن سیب زمینی بهاره خریداری شده و ارزش این میزان محصول بیش از ۸ میلیارد تومان می باشد.

شیرزاد افزود: با افزایش روند خرید سیب زمینی طی یک ماه گذشته به دلیل افت حقیقی بازار از یک طرف، محدودیتهای ایجاد شده در صادرات این محصول از طریق کشورهای وارد کننده ، از سوی دیگر ، عدم وجود ساختارهای فرآوری و تبدیل محصول موجب، افزایش میزان خرید سیب زمینی بهاره بخصوص در استانهای گلستان، خوزستان و جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج) گردید.

دکتر شیرزاد از طرح جامع فروش زعفران به وزیرجهاد کشاورزی خبرداد و افزود: فروش زعفران در سنوات گذشته عمدتاً بصورت فله صورت می گرفت و تجار ایرانی بر اساس شرایط خاص بازار نسبت به عرضه عمده زعفران در بازار جمعی به پایین ترین نرخ اقدام نموده تا جایی که در سنوات قبل قیمت زعفران با نوسانات فراوانی همراه بود.

شیرزاد ادامه داد؛ در روش فعلی خرید زعفران که دولت در قالب خرید حمایتی در سال قبل اقدام نموده است کشاورزان نسبت به تحویل زعفران بر اساس نتایج آزمایشگاه و نظر خبره محلی و متخصص اقدام به تحویل زعفران از کشاورزان نموده است و رضایت کامل از مداخله هدفمند دولت در جامعه دهقانی زعفرانکاران وجود دارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین درباره خرید و فروش زعفران به مواردی همچون تنظیم بازار زعفران از طریق اجرای روند خرید، ذخیره سازی و عدم عرضه زعفران در بازار مصرف به منظور تثبیت قیمت این محصول اشاره نمود. وی در خصوص نحوه فروش زعفران به مواردی همانند برگزاری چندین جلسه با کارگزاران بورس کالای کشاورزی و کارشناسان مربوطه جهت مهیا نمودن زمینه فروش و عرضه زعفران در رینگ داخلی یا صادراتی (بورس بین المللی)، فراهم نمودن مقدمات لازم جهت مشارکت کلیه متقاضیان زعفران از طریق بورس کالا به صورت مدت دار و یا نقدی، کشف قیمت واقعی زعفران در بورس به منظور حمایت از تولیدات داخلی و … اقدام نموده است .

این مقام مسئول در ادامه به مباشرت تعاونیها در خرید کلزا و گندم خبر داد و بیان کرد: از جمله وظایف ذاتی شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی مشارکت در خرید، ذخیره سازی و حمل محصولات تضمینی و مباشرتی از طریق اتحادیه های تعاونی استانی می باشد.

دکتر شیرزاد اضافه کرد: در این زمینه با توجه به عاملیت شرکت بازرگانی دولتی ایران در امر خرید گندم، کلزا و سایر دانه های روغنی، شبکه تعاونی های روستایی در راستای تحقق اهداف وزارت جهاد کشاورزی و همچنین تسهیل عملیات خرید کلزا و گندم شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی در قالب عقد قرارداد مباشرت ، به خرید و تحویل گندم و دانه های روغنی اقدام می نماید که در این راستا به طور متوسط سالیانه حدود ۵۰-۴۰ درصد حجم خرید تضمینی گندم و بیش از ۸۰ درصد خرید کلزا و سایر دانه های روغنی از طریق این شبکه و زیر نظر مجموعه سازمان صورت می گیرد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه گزارش خود عنوان کرد: این سازمان در جهت انجام وظایف ذاتی خود در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر واگذاری عاملیت خرید گندم، جو، ذرت و دانه های روغنی به بخش تعاونی و خصوصی، آمادگی خود را اعلام نموده است. بدیهی است تحقق این اهداف مستلزم در اختیار داشتن ملزومات، تجهیزات و بویژه ظرفیت انباری ، ذخیره سازی محصولات کشاورزی و سیلوهایی تحت اختیار غله و شرکت بازرگانی دولتی ایران است که در این راستا پیشنهاد شده است فروش سیلوها با اولویت به شبکه واگذار شود.

دکتر شیرزاد در ادامه گزارش به روند خرید توافقی و حمایتی دیگر محصولات اشاره کرد و گفت: این سازمان تا کنون ۲۱۴ هزار تن شیرخام در سال ۹۶ و ۶۱ هزار تن شیر خام در سال ۹۷ خریداری کرده و تا کنون حدود ۳۰ درصد مطالبات دامداران پرداخت شده و مابقی بزودی پس از ثبت در سامانه خرید و فروش محصولات کشاورزی پرداخت خواهد شد.

دکتر شیرزاد افزود: بالغ بر ۸۶۰۰ تن خرما از کشاورزان خریداری و کل مطالبات آنان پرداخت شده و بالغ بر ۲۵۰۰ تن از خرمای مذکور به فروش رسیده و مابقی در حال بازاریابی و فروش است و همچنین این سازمان بالغ بر ۱۷ هزار تن گوجه فرنگی خریداری کرده و کل مطالبات کشاورزان پرداخت شده و کل گوجه فرنگی خریداری شده نیز بفروش رسیده است.

در ادامه نشست وزیر جهاد کشاورزی با مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دکتر شیرزاد از اقدامات انجام شده در معاونت توسعه تعاونیها،تشکلها ونظام های بهره برداری خبر داد و گفت: در راستای تکمیل زنجیره تامین ، شرکت های تعاونی محصولی در سراسر کشور با هدف ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران تشکیل می گردد .

دکتر شیرزاد از همکاری و تعامل سازنده با دفتر دانه های روغنی به منظور تعیین استانهای پایلوت برای اجرای برنامه مشترک و ساماندهی تولیدکنندگان دانه های روغنی در قالب تشکل های روستایی و کشاورزی صورت پذیرفته است ، عنوان کرد: تفاهم نامه مشترکی نیز با معاونت زراعت با هدف هم افزایی و بهره گیری از توان فنی،امکانات و منابع انسانی و توسعه بازار های هدف در حال انعقاد است.

رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: تهیه و تدوین برنامه اجرایی ساماندهی تولید کنندگان و ذینفعان مرتبط با گیاهان دارویی در قالب تشکل های تخصصی از اقدامات دیگر سازمان در فرآیند زنجیره تامین می باشد که خوشبختانه در چندین استان شکل گرفته و چشم انداز سازمان در این حوزه تشکیل اتحادیه گیاهان دارویی است.

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: ساماندهی تولید کنندگان خرما در قالب شرکت های تعاونی با هماهنگی و همکاری معاونت باغبانی و همچنین سازماندهی تولید کنندگان و بهره برداران زعفران در قالب ۷ شرکت تعاونی تخصصی از دیگر اقدامات ، در زمینه زنجیره تامین می باشد.

وی خاطر نشان می سازد: برپایی کارگاه ارزشیابی مشارکتی با حضور بهره برداران و تولید کنندگان عضو تشکل های منابع طبیعی با همکاری سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری در استان خراسان رضوی ، تهیه و تدوین برنامه اجرای کارگاه تخصصی ویژه تولید کنندگان ماهیان سرد آبی به منظور توانمند سازی اعضا در استان چهارمحال و بختیاری با همکاری سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج در دستور کار قرار گرفته است.

دکتر شیرزاد در راستای اجرای رویکردهای برنامه ششم توسعه دربخش کشاورزی به وزیر گفت: معاونت توسعه تعاونیها، تشکلها ونظا م های بهره برداری در سالجاری تعداد ۴۹۵ عنوان دوره آموزشی عمومی وتخصصی برای ارکان، کارکنان و اعضای شبکه تعاونی ها و ۶۶ عنوان دوره آموزشی برای پرسنل سازمان اجرا می کند، این دوره ها طی سی روز گذشته بازنگری شده و تماما” به امور تخصصی مالی، حقوقی ، شرکت داری تعاونیها می پردازند که ۵ دوره آموزشی آن در آغاز سال جاری با رضایت مندی کامل انجام شده است .

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از اقدامات و توانمند سازی کارکنان سازمان و شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی درسال جاری درقالب ۹ مورد بصورت مجزا دربخش های مختلف را گزارش داد.

وی درادامه افزود:مطابق تفاهم نامه فی مابین با دفتر آموزش بهره برداران سازمان تحقیقات، آموزش وترویج کشاورزی در خصوص اجرای دوره های آموزشی تخصصی برای ارکان و اعضای تعاونی های روستایی و کشاورزی در ۱۰ استان درحال اجراست و راه اندازی تیم تسهیلگری جهت اجرای دوره های آموزشی در کلیه استانها هم از جمله برنامه های در دست اقدام است.

دکتر شیرزاد ازتشکیل کمیته تدوین سند جامع توانمند سازی ارکان، کارکنان و اعضای تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ،به منظور افزایش دانش، مهارت ها و توانایی های جامعه هدف جهت تحقق سیاست ها و برنامه های بخش کشاورزی خبرداد و افزود :به منظور افزایش سطح اطلاعات کاربردی مخاطبان ارسال پیامک آموزشی برای ارکان، کارکنان و اعضاء شبکه تعاونی و تشکل ها و کارکنان سازمان نیزانجام می شود.

شیرزاد افزود: راهبرد نهایی سازمان تعاون روستایی، محدود نمودن تدریجی واحد های اعتباری و انتظام بخشی به فعالیت آنهاست.

همچنین در این جلسه دکتر حسین شیرزاد رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز علاوه بر گزارشی از پیگیری و اقدامات انجام شده در خصوص حل مشکلات واحد اعتباری شرکت تعاونی کشاورزی نهال نشان البرز، گزارشی از مجموعه اقدامات انجام شده در یک ماه اخیر برای ساماندهی واحدهای اعتباری منجمله ساماندهی کارگروه، انتصاب مجری طرح، ابلاغ دستورالعمل نظارتی، حذف واحدهای اعتباری غیر فعال و… ارائه دادند.

دکتر شیرزاد همچنین در راستای اجرای ماموریتها و برنامه های محوله در حوزه تعاونیهای روستایی زنان درسال۹۷ مطالبی را بیان کرد. وی با تاکید بر موضوع تقویت وتوسعه طرح های اشتغال زا در تعاونی ها، به اقدامات انجام شده در این خصوص اشاره نمود که در این رابطه جهت اخذ طرح های مرتبط با امنیت غذایی تا کنون ۷ مورد طرح اشتغالزایی در حوزه مربوطه تدوین وبه سازمان خواربار جهانی( فائو) ارائه شد وطی هفته گذشته دیداری ۳ ساعته با نماینده ایران در فائو برگزار گردید که بسیار سازنده بود. همچنین در راستای تحکیم همکاری با سفارت ژاپن در سال ۹۷ تعداد ۶ مورد خلاصه طرحهای اشتغال زا در تعاونی های روستایی زنان تهیه ،تدوین وجهت انجام اقدامات لازم به دفتر امور بین الملل وزارت متبوع ارسال گردیده است.

دکتر شیرزاد در ادامه با بیان ضرورت راه اندازی اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی زنان، اعلام کرد: با وجود تعداد ۳۳۰ تعاونی در حوزه زنان روستایی و ۶۱ هزار عضو این تعاونیها، طی جلساتی که با حضور استانهای فعال صورت گرفته است، برنامه ریزی لازم جهت استقرار اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی زنان صورت گرفته ودر حال نهایی شدن می باشد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین سایر اقدامات انجام شده در حوزه تعاونی های روستایی زنان در بخش آموزش تعاونی ها ، تدوین و ابلاغ تقویم آموزشی سالانه ونیز پیگیری اعتبارات لازم، پیگیری اجرای طرح های توسعه ای تعاونی ها و همکاریهای این حوزه با کمیسیون اموربانوان در زمینه آموزش همکاران شاغل را از اهم فعالیتهای این حوزه برشمرد.

وی در این رابطه با بیان جایگاه ونقش اعتبارات در توسعه فعالیت شرکت های تعاونی روستایی زنان، اظهار کرد ؛ سعی براین است جهت ارتقاء این جایگاه وجذب حداکثری اعتبارات اقدامات مؤثری صورت پذیرد.

دکتر شیرزاد گزارشی از دیگر اقدامات انجام گرفته در چهل روز گذشته شامل : راه اندازی میز خدمت در رینگ داخلی ساختمان، راه اندازی و تشکیل اتاق فکر، تدوین نظام نامه ها ، اجرای ساختار جدید سازمان، احیا و رسیدگی و توسعه رستوران، بازسازی و مناسب سازی نماز خانه و…. است به حجتی وزیر جهاد کشاورزی ارائه داد.

همچنین در بازدید مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن تاکید بر ضرورت تعیین مجری ساماندهی نظام بهره برداری طرحهای ۴۶ هزار هکتاری سیستان، ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام و آبهای مرزی گفت: در طی مذاکراتی که در سازمان خصوصی سازی انجام گرفت مقدمات خروج سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از لیست شرکتهای قابل واگذاری سازمان خصوصی سازی فراهم شده و به زودی نام سازمان از فهرست مذکور خارج خواهد شد.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطر نشان کرد: مهندس حجتی در این نشست نسبت به تسریع در پیگیری مشکلات مرتبط با واحد اعتباری شرکت تعاونی کشاورزی نهال نشان البرز از طریق معاون نظارت بانک مرکزی به منظور تأمین حدود ۴۲ میلیارد تومان خط اعتباری برای پرداخت سپرده سپرده گذاران واحد اعتباری مذکور تآکید کرد.

طراحی مطالعات زنجیره تامین تعاونیهای تولید در زمینه گوشت قرمز با همکاری سازمان امور عشایر و استفاده از تاسیسات زنجیره سرد حکیمیه تهران پارس، جلسه مشترک با شرکت پشتیبانی دام و معاونت امور دام و تعاونی تولید سازمان و سازمان امور عشایر در ارتباط با زنجیره گوشت قرمز از تولید تا عرضه ، ساماندهی و ایجاد شود، ایجاد شرکتهای بازرگانی که در بطن اتحادیه مرکزی تعاونیهای روستایی و کشاورزی که بتوانند مدیریت صادرات و واردات را انجام دهند، پرهیز اتحادیه نظارت در خرید و فروش محصولات کشاورزی و فرایند های بازاری (این اتحادیه فقط پایش، ارزیابی و نظارت کند ) و استفاده از نیروی جوان تحصیلکرده در شبکه تعاونیهای روستایی و کشاورزی از دیگر محورهای سخنان وزیر جهاد کشاورزی در این نشست بود.

همچنین مطالعه کنید:

worker

کف و سقف پاداش کارگران در پایان سال ۹۸ مشخص شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، «حاتم شاکرمی» با تاکید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *