صفحه اصلی / فرهنگی / کتاب و رسانه / منتقدان هم شایسته قدردانی هستند

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران:

منتقدان هم شایسته قدردانی هستند

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران گفت: وقتی فردی واقعیت های تلخ جامعه را با استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری به تصویر می کشد، در جایگاه یک منتقد شایسته قدردانی است.

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدصادق افراسیابی در دومین نشست سالانه هیات امنا و هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران اظهار داشت: استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری برای به تصویر کشیدن واقعیت های جامعه با نگاه انتقادی، گامی برای ارتقای سواد رسانه ای و جلوگیری از آسیب ها و فرصت سوزی ها است.
وی به برخی تولیدات تصویری با نگاه انتقادی به مسائل و بیان آنچه در جامعه هست، اشاره کرد و گفت: وقتی فردی واقعیت های تلخ جامعه امروز را صادقانه به تصویر می کشد، چرا نباید از او قدردانی کنیم. چرا باید برخی احساس کنند که فرد منتقد با جمهوری اسلامی ایران مشکل دارد.
این فعال رسانه ای خاطرنشان کزد: سال گذشته روند انتخاب فیلم های برتر سواد رسانه ای در جشنواره فیلم فجر کلید خورد و فیلم «عرق سرد» به عنوان فیلم مرتبط با حوزه سواد رسانه ای و ورزش مورد توجه جدی قرار گرفت؛ هرچند این فیلم از سوی هیات داوران نامزد دریافت جایزه نشد اما می تواند بهترین فیلم سواد رسانه ای در حوزه ورزش باشد.
به عقیده وی، فیلم سینمایی عرق سرد سرشار از نگاه انتقادی است و نشان می دهد که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که از ورزشکاران گرفته تا مسئولان فدراسیون های ورزشی و از خانواده ها گرفته تا فعالان رسانه ای جامعه و حتی وکیلان مردم از کم سوادی رسانه ای خود آسیب دیده و فرصت ها را از دست می دهند و گرفتار چالش های بزرگتری می شوند.

** انتخاب فیلم برتر سواد رسانه ای در جشنواره فیلم فجر
مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران یادآور شد: در فرآیند انتخاب فیلم برتر سواد رسانه ای در جشنواره فیلم فجر سال گذشته، دو اثر مشمول تقدیر ویژه شدند که در جشن سواد رسانه ای ایران اعلام و از آنها قدردانی می شود.
افراسیابی یادآور شد: فیلم عرق سرد در میان این فیلم ها حضور ندارد بنابراین در آیین دیگری با حضور ورزشکاران، سازندگان آن مورد تجلیل قرار می گیرند.
معاون کسب و کارهای فرهنگی و دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با اشاره به اینکه سال گذشته شاهد ۳۷ رویداد ملی و استانی توسط انجمن سواد رسانه ای ایران بودیم، از کلید خوردن دو رویداد با عنوان سواد رسانه در سطح ملی و بین المللی در سال جاری خبر داد.
افراسیابی در عین حال اظهار داشت: امسال تعداد رویدادهای ملی کاهش دارد اما رویدادهای استانی و بین المللی روندی صعودی به خود خواهند گرفت.
به گفته وی قرار است امسال یک رویداد بین المللی در کشور گرجستان برگزار شود که جزئیات آن در آینده منتشر خواهد شد.

** تاکید بر استفاده از استادان عرصه سواد رسانه ای
در ادامه این نشست نایب رئیس هیات مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران نیز با تاکید بر اینکه راز پایایی انجمن سواد رسانه ای ایران در تخصص گرایی است، اظهار کرد: انجمن سواد رسانه ای ایران باید در تمام فعالیت های خود از استادان مطرح این حوزه که منابع و سرمایه های انسانی کشور هستند، به درستی استفاده کند.
محمد ایوبی با بیان اینکه لازم است سه موضوع اقتصاد، مخاطب و محتوا مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: مخاطب، سرمایه اصلی ما است و باید به این بخش توجه ویژه ای داشته باشیم و می توانیم برای این امر باشگاه علاقه مندان سواد رسانه ای را ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد: مهمترین بخشی که باید برای آن برنامه ریزی مشخص و مدونی داشته باشیم، نسل نوجوان و جوان است زیرا گذشتگان برای این نسل نه فکری کردند، نه به آنها اعتماد کردند و نه در آنها ایجاد رضایت کردند. پس در حوزه سواد رسانه ای باید هدف گذاری ما این نسل باشد.
حمیدرضا کمالی عضو هیات مدیره و بازرس انجمن سواد رسانه ای ایران نیز در این نشست گفت: این انجمن به عنوان یک تشکل مردم نهاد باید موضع خود را در برخی امور مثل بحث فیلتر تلگرام با صراحت و طی بیانیه ای اعلام می کرد تا مخاطب می دانست رویکرد این تشکل به مساله مهم اخیر چه بوده است.
در ادامه نیز قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران اظهار داشت: کارگروه خانواده، مشاوره و سلامت فردی و اجتماعی این انجمن تاکنون اجرای سه تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سازمان بسیج رسانه و رادیو سلامت را بر عهده گرفته است.
معصومه نصیری معتقد است، ورزش و سواد رسانه ای در حوزه کمک به تحقق رژیم مصرف و کاهش آسیب های جسمانی ناشی از رسانه های نوین با هم تلاقی دارند و بر همین اساس موضوع انعقاد تفاهم نامه با فدراسیون های ورزشی کشور در دستور کار این انجمن است.
براساس اعلام روابط عمومی انجمن سواد رسانه ای ایران، در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری انجمن سواد رسانه ای ایران و فدراسیون ورزش پهلوانی به امضای مسئولان دو طرف رسید و مقرر شد آموزش سواد رسانه ای به خانواده های اعضای این فدراسیون، همکاری برای افزایش سواد رسانه ای مطبوعات و رسانه های ورزشی و استفاده از ظرفیت های رسانه های نوین و جامعه شبکه ای برای تقویت فرهنگ پهلوانی در دستور کار مشترک این دو قرار گیرد.
فراهنگ ** ۱۳۵۵ **۲۰۲۵

همچنین مطالعه کنید:

موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد

نکوداشت چهاردهمین سالگرد درگذشت استاد میرمصطفی عالی نسب پرچمدار اقتصاد ملی

به گزارش کسب و کار نیوز، دکتر زینب واعظ مهدوی مدیر روابط عمومی و امور بین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *