صفحه اصلی / سرخط خبرها / «بلاکینگ» عامل اصلی بارش‌های بهاره/ هوا در خرداد یک درجه گرم‌تر از حد نرمال است

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی تصریح کرد

«بلاکینگ» عامل اصلی بارش‌های بهاره/ هوا در خرداد یک درجه گرم‌تر از حد نرمال است

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی با بیان اینکه پدیده «بلاکینگ» عامل اصلی در وقوع‌ بارش‌های بهاره در ایران بوده است، تصریح کرد: وجود پدیده «بلاکینگ» در فصل بهار روی اروپا موجب شکسته شدن جریان‌های غربی و تغییر مسیر آنها به سوی جنوب اروپا شد و با عبور از روی ایران و خاورمیانه، موجب افزایش بارش طی  چند ماه گذشته شد.

 

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا وضعیت بارش کشور را پیش‌بینی کرد و گفت: داده‌های پیش‌بینی فصلی نشان می‌دهد که بارش خردادماه در بیشتر نواحی کشور در محدوده نرمال خواهد بود.

وی ادامه داد: از خرداد تا نیمه مرداد احتمال وقوع بارش‌های ناگهانی در جنوب شرق کشور وجود دارد. همچنین مدل‌های پیش‌بینی فصلی نشان دهنده افزایش بارش در جنوب شرق، شمال غرب و کاهش نسبی بارش در سواحل خزر از خرداد تا مرداد است.

وضعیت بارش‌های فصل تابستان

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی در ادامه در مورد وضعیت بارش‌های کشور در طول فصل تابستان اظهار کرد: به استثنای سواحل خزر و بخش‌هایی از جنوب شرق کشور سایر مناطق در تابستان بارش چندانی ندارند و انتظار می‌رود بارش جنوب شرق کشور در تابستان نرمال باشد.

بارش‌های پاییز ۹۷ بدون تاخیر آغاز می‌شود

باباییان همچنین تاکید کرد: بارش فصل پاییز کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال و بدون تاخیر آغاز می‌شود ولی به دلیل پایین بودن سهم بارش اوایل پاییز تاثیر چندانی بر افزایش منابع آب کشور در آغاز سال آبی نخواهد داشت.

خرداد یک درجه گرم‌تر از حد نرمال خواهد بود

به گفته وی، میانگین دمای کشور طی ماه‌های خرداد تا مرداد در مناطق شرقی و مرکزی کشور تا یک درجه بیشتر از نرمال و در سایر نواحی نرمال پیش‌بینی می‌شود.

باباییان با اشاره به کم‌بارشی سال زراعی در کشور اظهار کرد: با وجود بارش‌های به نسبت مناسب در فصل بهار، میانگین بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون حدود ۲۷ درصد نسبت به میانگین بارش بلندمدت کاهش دارد.

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی درباره استان‌های پربارش و کم‌بارش کشور گفت: از ابتدای مهر ۹۶ (اول سال زراعی) تاکنون بیشترین کاهش بارش در مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور به‌ویژه استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۵۰ درصد رخ داده است این در حالیست که از آغاز سال زراعی جاری تاکنون استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، همدان و ایلام در مقایسه با دوره بلندمدت مشابه از بارش بیشتر از نرمال برخوردار بوده‌اند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

معرفی جنبش از ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *