صفحه اصلی / فرهنگی / کتاب و رسانه / همکاری‌های ایران و یونان در حوزه کتاب گسترش می‌یابد
همکاری‌های ایران و یونان در حوزه کتاب گسترش می‌یابد

همکاری‌های ایران و یونان در حوزه کتاب گسترش می‌یابد

نماینده بنیاد فرهنگی یونان در ایران گفت: مسئولان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تسالونیکی یونان تفاهم‌نامه همکاری امضا می کنند.

«کاترینا بالاموتی» که امسال با هدف توسعه روابط فرهنگی دو کشور و برای نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کرده، روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، حضور فعال این نهاد دولتی یونان را در نمایشگاه، آغازگر یک دوران جدید دانست که امید می‌رود منجر به آشنایی بیشتر دو ملت با فرهنگ غنی یکدیگر شود.
وی درخصوص اقدام‌های صورت گرفته برای توسعه روابط فرهنگی ایران و یونان گفت: دولت‌های دو کشور در طول سالیان گذشته گام‌های مهمی در این زمینه برداشته‌اند؛ نخست وزیر یونان نخستین رهبر اروپایی بود که بعد از توافق هسته‌ای به ایران سفر کرد و ما سپس افتتاح شعبه بنیاد فرهنگی در ایران و اخیرا هم امضای یک تفاهم‌نامه مشترک در حاشیه برگزاری جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر را برای تبادل‌های فرهنگی داشتیم.
بالاموتی ادامه داد: ایران و یونان هر دو صاحب تمدن‌های قدیمی هستند و وجوه فرهنگی و اجتماعی مشترک بسیاری دارند. به همین جهت نزدیکی بسیاری با فرهنگ ایران حس می‌کنم و فکر می‌کنم که ایرانی‌ها هم چنین احساسی به فرهنگ یونان داشته باشند. همچنین آنچه توجه مرا جلب کرده است، مهمان‌نوازی و مهربانی مردم شما و احترامی است که برای یکدیگر قائل هستند.
نماینده بنیاد فرهنگی یونان درخصوص کیفیت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: تحت تاثیر ابعاد نمایشگاه قرار گرفته‌ام. شگفت‌زده‌ام که می‌بینم بسیاری از داستان‌ها و اشعار یونانی که ترجمه‌ آن‌ها هم آسان نیست، به فارسی برگردانده شده است. امروزه نه تنها آثار کلاسیک، که آثار نوین یونان هم مورد توجه ایرانی‌ها قرار گرفته که تحسین‌برانگیز است.
وی با گلایه از محدود بودن آثار ایرانی ترجمه شده به زبان یونانی، ادامه داد: من به شخصه چندان با آثار مدرن ایرانی آشنا نیستم، اما به آثار کلاسیک شما از جمله اشعار حافظ و شاهنامه علاقه بسیاری دارم. اثر فردوسی یکی از زیباترین کتاب‌هایی است که تاکنون خوانده‌ام. برخی او را با هومر، شاعر و داستان‌نویس یونانی مقایسه می‌کنند، اما شاهنامه را اثر بزرگ‌تری می‌دانم.
بنیاد فرهنگی یونان موسسه‌ای دولتی است که در چارچوب فعالیت‌های اتحادیه اروپا برای توسعه روابط فرهنگی با دیگر کشورهای جهان در حوزه‌های ادبیات، سینما، موسیقی و تئاتر فعالیت می‌کند.
سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از ۱۲ اردیبهشت در محل مصلای امام خمینی (ره) دایر شده است و تا ۲۲ اردیبهشت به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
نمایشگاه امسال در فضایی به مساحت ۱۳۰ هزار متر مربع راه اندازی شده تا دو هزار و ۵۰ ناشر داخلی و ۱۳۲ ناشر خارجی کتاب های خود را عرضه کنند.
شبس**۹۳۸۶**۱۵۸۴

همچنین مطالعه کنید:

مرور درس‌های سال گذشته با چند ویدئوی جذاب و کوتاه

به گزارش کسب و کار نیوز، کارشناسان تحصیلی معتقدند مرور درس‌های سال گذشته کمک قابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.