صفحه اصلی / فرهنگی / کتاب و رسانه / نمایشگاه اینترنتی کتاب برگزار شود
نمایشگاه اینترنتی کتاب برگزار شود

پیشنهاد بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران:

نمایشگاه اینترنتی کتاب برگزار شود

بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیشنهاد کرد علاوه بر برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود، ترتیبی داده شود تا نمایشگاهی در فضای مجازی و به صورت آنلاین نیز برپا شود.

سید عباس حسینی نیک روز جمعه در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نمایشگاه می تواند به صورت فصلی یا سالانه و با محوریت کتاب های تخصصی در ایامی از سال همچون مهرماه، دهه فجر، هفته پژوهش و هم زمان با آغاز دو ترم دانشگاهی برگزار شود.
وی افزود: در این نمایشگاه مجازی می توان برای هر ناشر غرفه ای در نظر گرفت تا اطلاعات شناسنامه ای، تصویر نویسنده و دسته بندی علمی کتاب ها ارائه شود و ناشران، کتاب های داخلی و خارجی را به روش آنلاین به مخاطبان عرضه کنند.
بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ادامه داد: همچنین در این نمایشگاه فضای مجازی امکان تقسیم بندی ناشران به ترتیب حروف الفبا، موضوع فعالیت و عناوین کتاب ها وجود دارد و بازدیدکنندگان به راحتی امکان خرید آنلاین کتاب های مورد نظر خود را خواهند داشت.
حسینی نیک با بیان اینکه کتاب هایی که نسخه الکترونیک آنها وجود دارد، نیز قابلیت عرضه در این نمایشگاه را دارند، اضافه کرد: مساله مهم در این زمینه یارانه کتاب است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند یارانه ای در نظر بگیرد؛ به این نحو که برای خرید هر کتاب به صورت آنلاین ۱۰ درصد تخفیف اختصاص دهد و ۱۰ درصد یا بیشتر نیز ناشران در نظر بگیرند.
وی یادآورشد: مهمترین وجه برگزاری نمایشگاه کتاب در فضای مجازی ارسال کتاب به دست مشتری است. در این حالت دولت می تواند بخشی از یارانه را برای هزینه پست در نظر بگیرد به این معنا که برای خریداران کتاب از نمایشگاه مجازی، کتاب ها رایگان ارسال شود تا در نتیجه این کار، تمامی علاقه مندان کتاب در سراسر کشور امکان تهیه کتاب را داشته باشند.
بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با بیان اینکه این نمایشگاه می تواند امکان بازدید و خرید کتاب های الکترونیکی و صوتی را برای ایرانیان خارج از کشور فراهم کند، یادآور شد: زمان برگزاری این نمایشگاه مجازی نباید با نمایشگاه کتاب تهران هم زمان باشد؛ زیرا نمایشگاه تهران، یک رویداد بزرگ فرهنگی و سرمایه ملی است که ۳۱ سال سابقه دارد و هر گونه اقدامی برای تضعیف آن اشتباه است.
حسینی نیک با اشاره به اینکه همچنین می توان با تشکیل کمیته های فرهنگی و هنری اقدام به برگزاری نشست های آنلاین کرد، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند هزینه طراحی این سایت را با تبلیغات در فضای وب سایت تامین کند.
وی در عین حال که موافق برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی است از نحوه تبلیغات برخی ناشران به ویژه ناشران کتاب های کمک آموزشی در نمایشگاه امسال کتاب تهران انتقاد کرد و افزود: یکی از ناشران آموزشی با درج این عنوان که ‘اینجا چه کار می کنی' در واقع برگزاری این نمایشگاه را زیر سوال برده است. این ناشر صرفا کتاب های آموزشی و درسی تولید می کند و ارجاع دادن مخاطبان به خریداری تمامی کتاب های مورد علاقه شان به سایت خود و به صورت اینترنتی، تبلیغات سلبی است.
بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اضافه کرد: این ناشر با نوع تبلیغات خود نشان داده که منافعش بالاتر از منافع جمعی ناشران است در حالی که تبلیغات همیشه باید ایجابی باشد و نه سلبی.
حسینی نیک ادامه داد: ناشران و شرکت ها می توانند مزیت های کسب و تولید خود را تبلیغ اعلام کنند و حق ندارند برای تبلیغ خود، رقبا را تخریب کنند؛ ضمن اینکه با تبلیغ این عبارت که ‘اینجا چی کار می کنی همه کتابا تو در سایت مذکور آنلاین بخر' مخاطبان را تشویق می کند که به نمایشگاه نیایند و این مفهوم را در ذهن تداعی می کند که برگزاری چنین نمایشگاهی کاری عبث و بیهود است و می توانید کتاب های خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.
وی تصریح کرد: همچنین این تبلیغ کذب است، زیرا انتشارات تبلیغ کننده این عبارت، صرفا ناشر آموزشی است و باید توجه داشت که کتاب های آموزشی دارای امتیازات لازم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیستند. به عنوان مثال برای انتخاب ناشر سال، یکی از شرایط آن این است که کتاب ها جنبه آموزشی و آزمون نداشته باشد.
مدیر انتشارات مجد در ادامه به سابقه حضور ۲۷ ساله این انتشارات در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد و گفت: این انتشارات هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب تخصصی در حوزه حقوق را در نمایشگاه امسال عرضه کرده است که از این تعداد ۱۴۰ عنوان جدید هستند.
سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که از ۱۲ اردیبهشت ماه درهای خود را به روی بازدیدکنندگان گشوده است تا ۲۲ اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) پذیرای بازدیدکنندگان است.
علمی**۱۸۸۳**

همچنین مطالعه کنید:

مرور درس‌های سال گذشته با چند ویدئوی جذاب و کوتاه

به گزارش کسب و کار نیوز، کارشناسان تحصیلی معتقدند مرور درس‌های سال گذشته کمک قابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.